Učitelj
170
пажњу на ученикове индивидуалне особине“) п ученикове године.)
Предмет награде треба да стоји у тесној унутарњој _ вези са радовима и поступцима због којих ученик добија награду. Сваки предмет награде не треба да се одликује спољашњом привлачношћу и углађеношћу. Са свим је неумесно награђивати ученика посластицама, а особито новцем; изузимајући случајеве кад се сиромашном пи ваљаном ученику даје помоћ државна илп општинска како би могао успешно продуживати своје школовање.
Правилна педагошка награда даје ученику морално задовољство, а не грубу материјалну насладу.
ОДЕЉАК ШЕСТИ.
Казна
Смер и значај школских назни у сравнењу са раније споменутим предуаређујућим средствима — Упоредни поглед на школско ц државно прлво. — Општи дидактички тез чси кажњавања. — Идеална жеља школске дисциплине.
мал
По себи се разуме, да, што је силнији васпитни школски утицај и у колико се већим лебдењем сталношћу уклањају у школи узроци, који порађају код ученика несташшлук и у колико је правилнија настава, у толико се _Ређе јавља нужда за употребу вештачких средстава. Но у исто време признајемо да је врло тешко наћи школу
5 «На добродушни школски тип не утичу ни поклони нлти одличија; обично таказ школски тип исто тако не поклања им никакву важност, као што га не интересирају остаја материјална богаства,» Лесгафтљ „Школђнне типн,» Бр. 2. 265.
2) «Дете више цени оно задовољство, које му пружа предмет добијене награде; код одраслијег ученика већу важност има она околност од којега је добијена. награда и каква су изрази осећања руководили наставника при награђивању. За то зајед:о са узрасом и развитком учсниковим и награде треба да мењају свој карактер.» Елђницни «Похвала. и награда.) стр. 255. ј