Učitelj

22 СРЕДСТВА ЈЕЗУИТСКОГ ВАСПИТАЊА

заклетве изабере израз, који у мисли може имати другчији значај. На истраживању безмислених израза радили су неуморно многи језуити, као Јован Евдемон, Региналдо, Филиуције, Соре, Санхез и др. Жарден н. пр. допушта; ако неко убије Француза (ба ши) он може тврдити да га није убио, разумевајући под сат петла. Гоба7 допушта убилца да на питање : „је си ли ти убио Петра 2“ одговори: нисам га убио, али да при том у себи помисли: неправо. Ескобар је отишао још даље: он вели да нетреба испунити ни један завет ако се само при заветовању помислило, да се не испуни. Са те виспрене поставке Паскал је илустровао сву радњу Ескобарову извесним Француским додатком његову имену, те је тако од Езсођат Чег постало: езгсобагдег, што значи: лицемерити. — Лбат Магоне ставио је двосмислицу као члан свога катихизиса и наменуо га обучавању деце!).

Двосмислица је у суштини то исто што и превара, а превара у сусед крађи. Лрађа опет има значајну улогу у раду језуитском. Пјер Алагон у почетку ХУП в. говораше, да у потреби нема крађа и грабежа, јер, по природноме праву сва је могућност заједничка. А на један век за тим Каснеди (1711) професор језуитске теологије учаше: да „Бог не забрањујс крађу ономе, који је посматра као неко зло“ =) По њиховом примеру сви су језуити показивали своју наклоност лоповлуку.

1) Ево неколико питања и одговора о двосмислици из тога катихизиса ; р, де — се апипе ге еноп тептаје 9 о К. Сјевј пп (Феошта Еапх зејоп Је зепз паћите! еб огштате без рагојез ех-

рттибев; талв угај а газоп без рагојез дпе геНепћ дапз зоп езре сећи дш раџе; рат ехетрје, 81 је 415: је па-1 раз уџ Рјеге вопзв — елбепди аџјоштћш дпојдие је у аје уп Мег.

р. Ез-1 регпиз де зе зетуп 4" буашуодпев еђ де тезичеНопв тепбајев 2

Е. Птевћ раз регпшз де кеп взегућ, апапа еПез зопђ феПех фпе Је зепз пе решеп 6 те вотрв рат Те ацаЊепта, ратве апатогв сПев золб де угалв таепзопсез. Ма1з Тотвапе, еп боата ашх изасез оп апх етеопзбапсев, Је убгтаћђје зепз реп РасПетел+ бЕге ваја! раг 1е8 апанешт, 1 езб регицз де 8 еп зегуј;, дапата оп а шве гајзоп Теаипе Фе Те Тате“,

2) Зпапјез Зашуезћге. Гез Језшнез (Пе уо] регина), 37 р