Učitelj
У ЈВИ ВА БОСЕБЛИ 4 ба
сл =) ~
заједници. За успомену на ове светле дане братскога састанка и познанства, сви учесници на банкету сликали су се. Дај Боже, да оваквих састанака. буде што чешће, да из узајамног познанства и обавештења српског и бугарског учитељства никне њежна биљка српско-бугарске слоге и заједнице на славу и величину оба једноплемена народа ! ·
Белешке о путу у Софију, просветним приликама наше браће, као и
“
о њиховом учитељском удружењу донећемо у идућој свесци нашег листа.
Код бугарског Министра Просвете. — Чланови Гл. Одбора Учитељског Удружења, који се за време дочека Његовог Величанства десише у Софији, посетили су бугарског Министра Просвете Господина Г. Величкова, као представника највише просветне власти у братској нам кнежевини. Господин Министар примио их је љубазно и изволео почаствовати разговором о нашем удружењу. Благодаримо г. Министру на усрдном пријему.
Ново издање Учитељеког Удружења. — У стању смо јавити нашим читаоцима, да ће Главни Одбор из фонда поч. Ј. Гавриловића издати Оашту Педагогину од др. В. Бакића проф. В Школе, која ће изнети до 20 штампаних табака. Дело ће бити од капиталне вредности у нашој, иначе сиромашној педагошкој књижевности, јер је плод двадесетогодишње штудије нашег првог педагога, научника. Поред огромне користи, коју ће наши учитељи и слушаоци педагогије имати од овог дела. Главни Одбор овим извршује једну одредбу у дружинским правилима, одужујући се на тај начин сени великог покојника Ј. Гавриловића, што све може на част служити Учитељском Удружењу. Књига ће носити слику пок. Гавриловића и биће готова " концем месеца Маја ове 1897 г.
Ова хуманитарна установа
Школа за глуво-неме у Београду. отворена је на свечани начин 30 Јан. ове године. Свечаности је присуствовао и Његово Величанство Краљ Александар, Његово Високопреосвештенство г. Митрополит, г. Министар Просвете и миоги други одлични гости. Око 15 Јан. одпочео је рад у истој школи. Друштво Краљ Дечански које о свом трошку издржава школу за глуво-нему децу, прописало је наставни план за васпитање ц образовање глуво-неме деце. По том наставном плану, цељ је настави: |
«Да глуво-нему децу васпитањем и наставом образује за религиозноморалне и привредне чланове грађанског друштва. Настава се дели у 8 разреда, од којих сваки траје годину дана. Предмети су: !. Артикулација и настава из језика (говорење, читање, писање, граматика) 2. Наука хриш"Канска, 3. Рачун, %. Познавање света (а, географија, 6, историја, в, јестаственица г, Физика и хемија) 5. Лепо писање, 6. Цртање и геометрија, 7. Гимнастика и Техничко образовање (за мушку децу: занатска спрема, а.
за женску: женски ручни рад»). За сада је прописан програм само за први разред. У колико смо могли сазнати, ученици ове школе, којих има свега 15 показују врло добар успех у учењу. Желети је, да ова једина школа у Српству одговори што боље овоме задатку. 7
Директор је завода за глуво-нему децу, Коста Ђ. Николић, Под његовим надзором и упутством раде наставници: Миладин Љујић и Љубица Нинолићева. Другом приликом проговорићемо више о овој школи.
Шволеки музеј. — Прилози за збирке школског музеја већ су по'чели стизати са свих страна. До сада су послали: Г. В. Тителбах про.