Učitelj

сБижевно ст

саопштити овај нов, сигуран начин, те им тиме отворити нове наде на успех. То су дужни. учинити и због њих, и због еевбе.

Желимо, да се ова добра и јевтина књижица распростре кроз руке и уста учитеља у народ. Свака корисна мисао врбовала је у редовима учитељским најверније носиоце, па нека тако буде и сада!

Г. Стојадиновићу нека је од стране учитеља и виноделаца велика хвала, што их је обавестио да не жртвују време и новац на узалудне трошкове око «зрелог калемљења», те да таквим начином убијају веру у могућност подизања његових винограда.' Чед ИМ 1..

2 О СТРАНИМ КЊИГАМА

Ро ску а Зколи окгез Мтоћгадзку а ратен | гозуој пагодтсћ јећо зкој. — Уудапо рес! с. К, октезн! З]оеп! гаду па Ктаћ Утоћрадесћ. 5 9231 ођгазку, 5 27 иказКапа збагусћ иЗКП а 5.3 тарамт. Ротадај: бозбвјоут Кагеј Вал саз ођгавкохоп А. Тигек, агећнек!. Текет Ј. Обу у Ргаје. Сепа 5, з1ацјећ.

Књигом, чији наблов горе исписасмо и која је изашла ових дана у у Прагу, обогаћена је чешка педагошка књижевност у пуном емислу те речи. Главна заслуга за ову ретку кљижевну појаву, која је одушевљено поздрављена од свију пријатеља чешкога школског развитка, као и народног школовања у опште, припада г. Рајзу, који је управо редактор тога издања и писац највећег дела књиге. Књига броји 648 страна великог Формата и на две петине својих страна износи нам слику „школског развитка народног за виноградски крај. Виногради су предграђе Прага и уједно најлешши и најуређенији део његов. Остале три петине заузимају радови виноградских учитеља, које по реду помињемо: Земљописни преглед од Јосифа, Фридриха, преглед природописни од Јос. Либицког (беојоглакб бтђу Локгези Утоћгадзке(о) и Ант. Вимера (убио а гов пвуо), археолошки преглед од Павла Папачка, чланак о прошлом сеоском животу нарочито у Иловској од Богомира Шрома, расправа о «Рехору» узета из рукописа преминулог учитеља подолског Јос. Смоле.

Остављајући на страну све ове радове одличних трудбеника и учитеља првога ранга, ми ћемо се часом уставити само на првом делу ове обимне књиге, у коме се говори поглавито о школском развитку.

Опис трију општина виноградске, жишковеке и јиловске тако је до ситница тачно израђен, да нам на тај начин даје у неку руку монограФију дотичних места онако, како то Французи разумеју и разрађују. Тако, после описа сваке општине, која је уједно верна слика дотичнога краја, долазе најважније вести о становништву и његовом занимању, о црквама, школама, трговинама, индустрији и саобраћајним средствима, па онда долазе историјски подаци узети из штампаних и нештампаних извора, који су препуни занимљивих ствари. То су све детаљи из историје Краљевеских Винограда, Жишкова и многих других места, који су не само веома дра-

' Врло ваљану допуну својој књижици учинно је писац у „Гежаку“ од 20. септ. т. г. бр. 33. и 3'. чланком: «Неговање пресађене калемљене амер. лозе у првој и другој години». Ту је, управо, цео рад који се сваке године обнавља, а у већ дигнутом вивограду Зато чека другови не пропусте а да тај чланак не прочитају, па и -испишу и сједине с поменутом књижицом.