Učitelj
498
нити обавештења између министарства, надзорника, учитеља и других власти. Претпостављеним властима обично се шиљу извештаји. о стању школа и току школског рада, чине предлози и т. д. Да би се упростила и смањила званична преписка и опет постизао успех, за препоруку је издавање једног званичног листа у месту седишта надворникова, који би се бесплатно поштом влао школеким одборима и учитељима. Сви скупа бројеви тог листа чинили би књигу школских наредаба и иа тај начин би се уштеђивало и учитељима и надзорницима често теретно и дангубно преписивање расписа. Из сваке школске касе би се радо давало за штампање таквог листа по 1—2 динара годишње. Такав би лист садржавао: саопштења, знатнија решења, погледе и савете о школском раду, препоручене књиге и друга наставна срества, методска упуства, дневни ред конференција, личне вести и др. Дакле такав лист би олакшавао писмени саобраћај и служио јединству у школском раду.
2) Исишти у школама. Надзорник треба годишње бар један пут — најбоље у времену од новембра до априла — сваку школу темељно да прегледа. У сваком разреду преглед би трајао око 4 сата п то из свију предмета. За то време би се извршио преглед дневника и осталих листа: дневника рада, бележника ученичких особина и т. д. Из дневника рада се врши пропитивање онога, што је раније или скорије предавано. По правилу надзорник треба да оставља учитељу да пита сам а тек овде __ онде да ставља и он питања и задаје задатке, да би се уверио, да ли је рад правилан, да ли није поред памћења наставног градива занемарено мишљење п да ли је се утицало на осећања и вољу ученика. Врло верну слику о раду у школи дају и писмени састави. () успеху у школи надзорник извештава, претпостављену школ. власт, одговарајући на сваку тачку у нарочито за то штампаном бланкету. Дотични учитељ узима препис од тога. Ништа не треба да се дешава тајно, иза леђа учитељевих, жели ли се да учитељ не чини у раду погрешке, онда му је потребно да сазна о њима.
Ако се хоће да доноси о учитељу правилан суд, онда надзорник треба. духовним очима да види цео процес рада и да узме у рачун све муке и труд — све сметње, а не готов резултат. За тако што треба око човека који познаје ствар, срце васпитача и искуславо једног учитеља. у
Ма да има свако полагање рачуна, па и годишњи испити у школама, своје незгоде, опет савестан се учитељ радује, кад у његовом раду участвују и претпостављени. Само тако може да му се призна његова ваљаност. Врло мало
радника, своје толико високо, да се могу без учешћа, и признања лако издићи –
изнад свију тешкоћа у позиву. Учешће је што п светао зрак у мукама живота.
Ма да леног п несавесног учитеља контрола рада и рђав извештај о његовом раду не поправљају, опет га барем помисао на чешће полагање рачуна ма и за кратко време застрашује и покреће на живљи рад.
8) Савета ц поптомагање у наставном методу. Цењење крајњих ре"зултата од мање је важности. Много је важније све оно што овај крајњи резултат потпомаже и успех ујемчава. На ово треба претпостављени да обрати највећу пажњу. Он треба у свом округу да буде мање школски надзорник, а _ више школски саветник. Ако хоће да ужива љубав и поштовање код _ својих учитеља, онда треба да им буде веран помоћник.
Жели ли школски надзорник да буде. учитељима саветник у методу и по-