Učitelj
229
крају речи» Ако деца не могу да погоде, овда им треба рећи и понова реч изговорити заједно с њима да осете глас с. Треба узети повише речи: ос, нос, миш попит.д. и све дотле терати, док сама не буду могла да погоде, који се глас налази на крају речи. При показивању гласова могу се правити упоређења с природним појавама или нечим другим што је деци познато, рецимо глас ш, као кад вода, поточић тече: шшшш,..., или 2 као кад пиримо, хладимо нешто пп... и т. д. Ну ово треба избегавати ако се не могу да нађу тачна и добра упоређења.
Пошто се овај општи део упознавања гласова сврши, онда се прелази на поједине речи и упознава се глас по глас редом. Рецимо прва реч једносложена: ос. Ту децу питамо, колико ова реч има гласова2 Који је први а који други глас. Онда се та реч може да преокрене па добијемо реч: со. Па онда рецимо речи: пас, нос, поп, топ, миш и т. д. идући донекле постепено у све сложеније и теже речи.
При целом овом послу учитељ мора нарочито пазити, да изговара чисте, саме гласове. Не сме се поред сугласника да чује самогласник, нити обрнуто поред самогласника сугласник, што већ иначе веома ретко бива. Чак треба толико пазити на чистоћу изговора сугласника, да се не чује ни онај старословенски полугласник ф, тако кад каже С, ш, п, да се чује: сђ, шљ, пђ и т. д. Има истина сугласника где се тешко може тога ослободити, као што је м и већина муклих сугласника, али колико је могуће то треба избегавати. И тек онда, када ученици бар већину и муклих сугласника буду могла да опазе и разликују, онда се прелази на растављање једносложних речи и слогова на гласове, и састављање гласова у. слогове и речи. Цео овај посао, а нарочито ово растављање и састављање је камен темељац за успех у настави читања и писања. Док и слабија деца бар приближно не могну вршити ову анализу реченица у речи, речи у слогове и гласове, па онда и синтезу гласова у слогове и речи, не треба се у настави ни корак маћи. Успе ли учитељ да овај део добро и правилно обради, нека зна да му је сигуран посве лак и брз успех у читању. Мени се чини, да не би претерао кад
би рекао да је већини оних, који не умеју добро да читају,
УЧИТЕЉ 2