Učitelj

700

Валенте, државног економа, налазе се ови подаци: „При обичном начину сплављања треба 30 л. млека на 1 кгр. масла; при одвајању центрифугом довољно је 26 л. млека за 1 кгр. масла“ и „Сплављено млеко може се употребити за справљање сира, а може се употребити и као људска храна или непосредно, или га пекари мећу у тесто. Корисно може се сплављено млеко употребити и за гојење телади“.

Познато је да се у „Пољопривредни календар“ уносе и пишу чланци за народ, при томе се пази да те чланке пишу стручњаци. О овој ствари најпре је написао чланак професор хемије на Великој Школи, а затим окружни економ. .

Признајемо да се у прављењу масла ништа не разумемо, зато нисмо ни смели узимати податке на памет, већ смо се послужили подацима једног хемичара и економа.

Према овоме, остајемо и даље при томе да овај задатак није из распикућсшва, као што тврди Г. Раша Митровић.

26. Довољно је у уџбенику објашњено писмено рачунање код дељења. Добро је оно што је Г. Раша Митровић у реферату навео, а све је то потребно при предавању рећи, па и унети у уџбеник за [1 разред (јер је и иначе мали круг бројева, а при том се даје једна од првих основа писменог рачунања), али не треба унети у уџбеник за Ш и ГМ разред. Кад би се код сваког дела и сваке рачунске радње уносиле у уџбеник све ситнице, онда би уџбеник постао и сувише гломазан, па би се најпосле претворио у ручну књигу за наставника. На послетку нам Г. Раша Митровић пребацује да је овај уџбеник опширан, а кад би се радило према његовом схватању, онда би свака лекција са потребним задацима била један читав уџбеник.

27. Сад ћемо да изнесемо из реферата једно сувише смело и дрско тврђење Г. Раше Митровића:

„На стр. 47. писци веле да при дељењу именованих бројева треба разликовати 2 случаја:

1. Где је делитељ неименован број а дељеник и делитељ имају једнака имена; и

2. Где је количник неименован број а дељеник и делитељ имају једнака имена.

Ово је погрешно!. У истини је овако: У првом случају де-

| 1 Сада долази исправка т,. Раше Мигровића,.