Učitelj

228

ШКОЛЕ У ВРАЊУ И ОКОЛИНИ

ПРЕ ОСЛОБОЂЕЊА 1887 ГОДИНЕ Џедан прилог за културну историју Срба у Х!Х вену) Од ; Зим. Марчића, ПРОФЕСОРА

Неколико речи у напред.

Град Врање са својом околином ослобођен је од Турака и

сједињен са Србијом 1878 године. У раније доба Врањска Каза је _ припадала по старој турској администрацији врањском јаничарском паши, а доцније, кад су у Турској Царевини заведени вилајети, Призренском Вилајету, а пред само ослобођење и Дунавском Вилајету — „туна-вилајети!“ Ово последње учињено је, вели се, из некаквих политичких смерова чувенога турског државника и великог везира Митад-паше и руске дипломације у Цариграду (Игњатијева).

У црквеном погледу пак Врање је са својом околином припадало Скопској Епархији. Митрополит је становао увек у граду Скопљу, а његов епископ у Врању, кад га је било. Народ је живео као и по другим крајевима турским и чувао се колико је могао. Откад је обновљена Србија у крајевима Шумадије и Доње Мораве У ХТХ веку од 1804 и 1815 године, Врањанци су увек обраћали своје очи ка својој слободној браћи и чезнули за слободом и уједињењем, што су и доживели у почетку 1878 године.

Како до сада нико није прибрао сва дата о школама у Врању и околини, то ћу овде да објавим све оно сазнање што је познато. и што се сачувало у народу и што сам у детињству видео својим очима.

Г) Часловска школа у Врању Ту Шкопа учитеља Анђепка Цветковића (од ПРИЛИКЕ од 1837 до 1857 ГОДИНЕ).

У Врању и Врањском Округу за владе Турака није било модерних школа за народ, као што их сада има. Па ипак је било старинских школа, онаквих, какве их описује г. Милојко В. Веселиновић у Скопљу,! и био је приличан број писмених људи у граду,

У „Браство“ књ. УП, етр. 816—819 , Београд 1896 године. — Школе у Скопљу | од М. В. Веселиновића. |