Učitelj
122
привредној настави у основној школи да улева у пашем сеоском подмлатку љубав према пољском животу и жељу да га не напушта нити мења са варошким или фабричким животом“. Чак и граматички примери нису више чисто граматичке вредности, и они ваља од селе да нешто реку. „ћупа се разбила. Магарац је отишао“... То су реченице, које не доприносе ништа васштању детињем. Данас се наше граматике изражавају корисније: „Рећи зашто курсивом обележавамо овај пеодређени начин: дете је дужно волеши своје родитеље. Не вреди живети а ништа не радшти“. пили „Подвуци заменице: Уређ; ) уј своје књиге на своме столу“ ит. д.
Најзад као круна овом моралном и грађанском васпитању а и да би млади Французи имали стално пред очима битна начела закона, под којима живе, Народна Скупштина, са 541 глас противу Т-ога, позвала је владу да изложи по свима учионицама Декларацију права човека и грађанина“ (седница од 28. марта 1901. год.).
Такав је световни морал модерне школе. Његова се начела могу овако сажети: поштовање себе самога, љубав према отаџбини и, солидарност људска.
Најзад о чисто васпитном карактеру школе ваља поменути и антиалкохоличну наставу, која је такође заступљена има већ седам година према министарском распису од 9. марта 1897. године, Тај распис уноси у програм матерњег језика „јасне појмове о опасности алкохолизма у погледу здравственом и моралном“. Министир просвете додаје 1900. године: „Ова антиалкохолична пастава пе треба да се сматра као споредност. Желим да она запреми у нашим програмима одређено место онако исто као граматика или рачуница“. (Распие од 12. новембра. 1900. године).
Петар А. Типа, професор.
(наставиће се)
У То је наслов, који је уставотворна скупштина од 1789. године дала Једно низу начела, која је опа усвојила за основу свим установама. Та су начела; једнакост политичка и друштвена, поштовање својине, суверенитет народа, по-
слушност законима, верска и политичка трпљивост, слобода говора и шталше, правилни разрез порезе ит. д, Пр.