Učitelj

ИЗ Школског РАДА 755

ИЗ ШКОЛСКОГ РАДА

Мипутин Станковић — Сгублине.

Предавања из рачуна у четвртом разреду.

(свршетак) Множење

Као тод и код ранијих рачунских радњи, тако и овде претходи давање појма о множењу стварним задатком из групе једноцифрених бројева. Овде се на примеру изводи да је множење скраћено сабирање. Сабирају се нпр.: на пет места по три пера, (3 пера + пера итд.) што се краће каже 5 пута 3 јесу 15.

После давања појма о самој рачунској радњи приступа се усменом множењу. Почиње се с множењем једноцифрених бројева (малом таблицом множења). Ако у ранијим разредима није рад правилно изведен, наћи ћемо овде и у ТУ р. на несигурно знање код ученика и тада се понова мора узети у помоћ рачунаљка. Употреба рачунаљке при изучавању множења није по нашим школама једнообразна. Да би показали, нпр., 8ж5, неки на: ставници на првој шипки одвајају 8 куглица (и кажу 1 пут 8) за тим одвајају оне две заостале куглице с прве шипке и 6 куглице с друге шипке; то је 2 пута 8 ит,д. Радећи тако кад се одвоји 5 пута 8 куглица добијају се 4 десетице а деца лако погађају да је 8х5=40. Али је овакав рад погрешан. Истина је да оваквим одвајањем деца на крају брзо схвате и погађају прошзвод али при оваквом одвајању нема оног мисаоног рада, који је у рачуну најпотребнији. Међутим распоређујући ових 40 куглица на 5 шипки, на свакој по 8 куглица, изазива се тај мисаони рад. Деца тада сабирају 8-+8=16--8=24 ит.д. док не дођу до 40 и тада увиђају да место сабирања могу краће од једном да кажу 8ж5=40. Истим тим мисаоним радом после лако израчунавају

6 пута 8, додајући на 40 још 8 итд. Зато овим начином треба и

изводити таблицу множења. У ТУ р., у почетку школеке године, где су деца неспремна, потребно је исту таблицу множења овако прећи на рачунаљци, те да она после послужи као основ за апстраховање множења вишецифрених бројева.“

1 Овде није на одмет показати ученицима и Питагорину таблицу и упутити их да је и сами умеју састављати, те да на тај начин врше примену наученог.