Učitelj

Ћи учитељ

9, Пауци, роман Ива Ћипика, из живота нашега народа у Приморју.

3. Драматски списи Јована Ст. Поповића, књига Ш, у којој су до сад нигде нештампане комедије његове, с предговором д-р Ј. Скерлића.

4. Милићевића Књига, са животописом његовим и прегледом његова рада, научнога и приповедачкога, од д-р Тихомиља Р. Ђорђевића и Јеремије Живановића.

Ловчеви Записи, од Ивана С. Тургењева, у преводу професора д-р Јована Максимовића, друга половина.

Нова Италија од Пиетра Орсија, у преводу професора Меб 745

драга Ристића, са ликовима људи, знаменитих за стварање нове, уједињене Италије и двема историјским картама, које показују ток тога уједињавања.

6) о страним књигама:

Зећитаћ Н,, Мабигдезеећје Ни ејпјасће Зећшуељћа зе. В. Ођега ше. Випдап а. Кгтецасћтег. 1906.

Ове две свешчице су намењене као ручне учитељима и садрже грађу, која би се по пишчеву мишљењу могла да обради у вишем ступњу народне школе. Поједина проматрања су тачно опи-. сана и стварно са свим поуздана. Просте слике, које су све скупа оригинални цртежи, могу потпуно гослужити као прегледи за. скице на школској табли.

Зтејтиећег, Е., РЕапхеп — ипа Пегкипде Шг фе ти егтеп КЈаззеп тећткјазајсег Зећшеп пасћ пафшсћеп Отирреп ишег ђезопдегег ВегаекајећНашпе Њројостасћег Мета тезе. МИ 87 АбЂђ. Вгезјац, Рега. _ Хи. 1906. 0.60 М.

Књижица је један део Хиртове природњачке књиге, и намењена је средњем ступњу оних народних школа које су од шесторазредних претворене у седмо и осморазредне. По пишчеву рачуну треба дакле, у овим школама у вишим им ступњима поставити за физику и хемију такве велике захтеве, да тежиште јестаственичке наставе падне у средњи ступањ. Да у „веку природних наука“ заиста има школа — нарочито се у овом погледу одликују пруске средње и више девојачке школе, које тако радо погледају разроко на више звезде —, у којима се јестаственица још сматра као једва добра за децу од 8—11 год., тешко је веровати, али је |