Učitelj
КЊИЖЕВНЕ БЕЛЕШКЕ То
истина. И то се догађа у време, у коме се многобројни људи од науке и школе са највећом снагом заузимају зашо, да се биолошка настава, одговарајући њену значају, вралам понова у седми и осми разреб наламх средњих ликола. Док ове школе живо напредују, дотле повишене народне шкбле корачају са својим отменијим сестрама у многоме у назад и напуштају лака срца у својим вишим разредима један наставни предмет, који од увођења „Опште Уредбе“ не сме нико да спори ни самим једноразредним сеоским школама, који је у методском погледу добио полет као једва која друга дисциплина, и чиј је васпитни значај у току овога полета порастао извесно више но двоструко. Ту се сматрају игијенске поуке у школи за апсолутно потребне; ту се хоће школом да сузбију два велика непријатеља, туберкулоза и алкохолизам, и томе слично. Да 8—11 годишња деца разумеју потпуно игијенске поуке и са њима се може да води борба против наших опасних народних затра заиста са великим изгледом на успех! Господа, која кују наставне планове ове врсте и власт, која их одобрава, — ругају се сами себи а не знају како!
Школама са овим новомодним плановима и намењена је поменута књига, која је сама по себи у опште потпуно тачна и добра.
БЕЛЕШКЕ.
КРЕТАЊЕ УЧИТЕЉСКИХ ДРУШТАВА.
Скупштина срп. учитељског конвикта у Н. Саду. — 1. јула ове год. одржата је у Н. Саду скупштина срп. учит. конвикта. Пре скупштине одржал је парастос у ев. Николајској цркви умрлим члановима и добротворима а после тога отпочет је рад на скупштини који је врло Орзо свршен.
Пошто је председников извештај о раду управног одбора из прошле шк. године штампан и с позивом на скупштину разаслан свима члановима, узет је кад прочитан, те се прешло одмах на читање рачунског извештаја и извештаја, прегледачког одбора, који је изјавио да су рачуни исправни и уредни и поднет предлог да се и благајнику и управ. одбору изда разрешница што је и учињено. Исто тако примљени су извештаји оба надзорника и надзорнице. По овом су решавани разни предлози управнога одбора као о дограђивању друштвеног дома, о ужини деце коју су до прошле године уживала, о хонорару лекарском, о казнама, неуредним платама, попутини чланова, одбора са стране итд.
За надзорника изабран је професор новосадске гимназије Д-р М. Петровић. Даље утврђен је број питомаца који ће се примити ове године у дом.
На послетку је изабрато часништво управе. За председника, је изабрати даље стари и уважени гГ. Аркадије Варађанин, за подпредседника Александар