Učitelj

420 _ УЧИТЕЉ

Није тачно г. П. одредио ни задатак психофизичких метода. По г. Петронијевићу „постоје четири психофизичке методе помоћу којих се одређује праг разлике дражи која одговара првој приметној разлици у осећају.“: Међу тим, то је у ствари само прва метода, метода минималних промена, чији је само један специјалан случај, „једна врста модификације“, трећа метода, метода средњих погрешака,“ што нам г. []. не вели. То се види и из самог имена друге методе, мешоде средњих поступносши, која не почива на првим приметним већ на једнаким примешним разликама, ше се за то називље и методом надприметних разлика.“ То, најзад, зна и г. П. јер вели да ова метода „полази од прираштаја дражи које су веће од прага разлике.““" Зашто онда г. П. дефинише психофизичке методе тако уско, да својом дефиницијом искључује ову методу2 Тачно дефинисане психофизичке методе су оне методе, које служе за испитивања зависности осећаја од дражи“ или — још шире и тачније — за емпиријско испитивање важности Веберовог и Фехнеровог закона.б Напомена о овим методама, најзад, била је у опште потпуно излишна, пошто Психологија г. Петронијевића није експериментална и он нигде не показује примену тих метода. Иначе бар није требало све ове ове методе ставити уједно, —- то Ебингхаус нарочито наглашује, критикујући Фехнеров поступак,' него је прве две методе као мешоде директног мерења (Меззте«ћодеп) требало одвојити од друге две које су мешоде индирекшног мерења или методе бројања (АБзаћ ипозте Ћодеп, 241 тећодеп)“ У сваком случају требало је одвојити од прве три бар последњу методу, која је тако рећи двогубо индиректна и која, како Еббтаћац5 вели, поступа у неку руку обрнушо првим трима методама.“

„Постоје три објашњења за зависност између интензитета сензације и интензитета дражи,“ вели г. П., — зависпост, која „није проста већ је тако комплицирана.“!' То се тачније и краће каже Веберов закон има три шумачења (Решипсеп: тумачења, не: обја-

1 Осн. емп. Пе; стр- 16. = 2 Мипа, Опипа;. д. Рз., 5. 31.

3 Еђртоћаша, о. с. 5. 79. Наравски да се за то ова метода, која је најближа нашем оцењивању осећаја у практичном животу, мога комбиновати са којом од друге три методе, да би дола поуздане резултате. — Жипае Отгипдг. а, рћ. Рз. Ва. |, 5, 471.

4 Осн. емп. Пе., стр. 77. 5 Ерртпоћацћ. о. с., 5. 77.

6 Јо , о. с Ва ];, 5. 257.; БК. Прегаедћ Гећгђисћ дег Рћувгојогје дЧез Мепгећоњ 5. Аш. 5. 82.

" Ерршоћацз, о. с 5. 87.

86. Е. ЦПрр5, 0. с. 5. 61; Мипа, ГБосшк, Ва. П, 2. Ађ!. 5. 185; Сгипдг дег ри Ва. 5. О Стипаг ари 25, Ва | 5 410: .

9 Ерртоћац5, 0. с. 5. 88. 10. Осн, емп. Пс., стр. 82.