Učitelj
542 Учитељ
друга племена не смеју да кажњавају своју мушку децу из бојазни да им се она доцније не освете.
Међутим, девојчице бивају каткад тучене, а нагоне ихи на рад; само што оне дају мање повода за казну. Иначе се васпитање женске деце скоро и не разликује од васпитања мушкараца. На нешто вишем ступњу, код овчара и земљорадника (на почетку), полаже се много на невиност девојачку, „јер се само недирнуте девојке могу продати као жене.“ Због тога станују девојке одвојено од младића на другом крају села. Насупрот тому, код 32 народа, који мазе своју децу, није Штајнмец нашао ниједан пример за принудно одржање невиности.
И тамо, где се с децом поступа одиста строго и сурово, бива то више ради припреме за живот уопште него за рат. Очвршћавање, навикавање на болове и опасности живота стоје у вези или с доцнијим позивом младићевим или с обичајима и религијом. Пример је за то тзв. иницијација (посвећивање) са својим свирепим. и дуготрајним искушењима. Помоћу ње треба дете не само да очврсне него и да се учини пријемчивим за морално и религиозно схватање тога племена. Гако је у јужноафричком племену Бечуана смер сунећења (обрезивања) дечака, које је скопчано с врло ббним церемонијама, да их навикну на послушност према народном моралу и очврсну за муке у животу. На сличан начин морају дечаци у разним другим племенима (Вапуађ, Зопсо, Ата-Хоза) пре иницијације да проведу дуже време одвојено и под врло строгим погодбама, очевидно у васпитној тенденцији. То, што важи за афричка, важи и за аустралијска племена. У неким крајевима Аустралије морају дечаци за време иницијације да буду одвојени и да посте, или бивају добро ишибани, при чему им се улива један прилично високи морал. Оспособљење за војника скопчано је с ужасно тешким и боним пробама. У северној Каролини затварају младе људе па и девојке 5—6 недеља у једну мрачну кућу, где морају да посте, да би тобож постали послушни и очврсли.
Штајнмец гледа у иницијацији намерни васпитни рад, али само неку врсту сурогата за строго васпитање, које још није могућно. Она му изгледа даље и као систематизовање једног другог старања: да се на децу утиче тиме што им се прети духовима. Подсећамо на већ наведени пример из племена Тупи