Učitelj

Домаћа књижевност 389

на однос учитеља и ученика. Хамбург, Бремен са својим школским новинама и напредним школским људима прет-

"стављају собом оно прво, 95% немачких школа ово друго.

Знам да се пријатељи немачке народне школе чуде овоме тврђењу. Али слушајмо шта о томе кажу немачка деца и

· немачки школски листови.

„На часу историје, наш учитељ држи у једној руци батину, а у другој Зборник основних закона царевине. Ако не можемо да поновимо за учитељем прочитане одељке, одмах

следује батинање (Извештај једне келнске школе, објављен у немачком дечјем листу: Добош).

· „Учитељ тако бије децу, да она одлећу чак до зидаа крв им тече из носа и уста. Лепо одевене девојчице среће са врло нежним понашањем.

„Ако који од ученика што год заборави, наморавају га да по 100 пута понови познату „изреку: „Ред нам уштеђује време и рад, зато се учим реду, волим га и поштујем. „Ако дете не може довољно брзо да препише своје радове бију га и прете му заводима за поправку (Саопштење диселдорфских школа објављено у диселдорфском листу „Слобода“).

Баварска је влада била оптужила једнога одговорног уредника за „подривање државног ауторитета' само зато што се он у једноме напису изјаснио против телесних казни у. школи. Овај је на то преко јавности да му омладинске организације пошаљу податке о телесним казнама у школи. За неколико недеља, вели овај јавни радник, скупило се много материјала, у коме је било забележено више од 1000 случајева готово нечовечнога батинања међу Пе је било забележено и два смртна случаја.

Батина у немачким школама још није укинута. То

тврди овај распис г. Бекера Министра просвете у Немачкој

објављен у Фосише Цајтунгу од 18-ТУ-1928. год. Између осталога тамо се каже: |

„Желим, да се телесним казнама, саобразно данашњим педагошким теоријама, све мање и мање придаје важности и да их нестане сасвим. Не забрањујући их данас, препоручујем свима школским властима, да при оцени телесне казне узму у · обзир да их ја не одобравам сасвим и да се телесно кажњавање у дисциплинарном поретку забрањује у следећим случајевима: 1) ако се телесно кажњавају девојчице, 2) ако се бију деца [ и П разреда (јер се тиме подрива поверење између деце и учитеља) 3) ако се непажња и МЕ ОВОТИ успеси кажњавају телесним казнама“

Доста. Толико је деценијума већ прошло од кад је Србија званично укинула батине у школи а културна Немачка још није! И никакво чудо што се баш у Немачкој нашао чо-