Učitelj

Реформне школе у Прагу 785

три разреда, пошто основна школа у Чехословачкој има пет разреда, те укупно осам разреда. Школа је модерна зграда на једној узвишици и чини изванредан утисак: тип модерне школе, какве насликане виђамо по страним часописима.

Ходник широк, да се у њему без икаквих тешкоћа и штетних последица за здравље могу ученици задржавати кад је ружно време. Притом и нема пренатрпаности ученика, јер школски реони нису велики, пошто школских зграда има доста. У ходнику су од жице израђена одељења за сваки разред, где ученици остављају капуте, ципеле у којима долазе од кућа, патике које носе за време бављења у школи и кецеље за рад. Ту се налазе и умиваоници са убрусима и сапуном, да ученици могу испрати руке кад год хоће. У згради је и сала за гимнастику и купатило са тушевима, у коме се може купати цео разред одједном.

Ушли смо у [ разред (који одговара нашем У! разреду). Одељење је мешовито. Био је час латинског језика. Ученици су имали пред собом на машини откуцану басну „Вук и лисица", и читали су. На зиду је била насликана басна. Читачи, њих 6—8 били су ван својих места, распоређени као за претстављање (драматисање) и сваки је читач претстављао читањем и нагласком некога из басне. Читање је било живо и естетично. Код читача није било разлике у ваљаности читања: сви су читали савршено.

Из овог разреда прешли смо у П који одговара нашем УП разреду. И то је мешовито одељење. Женска деца су имала час женског ручног рада, а мушкарци моделовање у радионици. Неки су правили цемент, неки су резали моделе. Готово свуда су радили по 2—3 ученика заједно. Сви раде за својим сточићима или тезгама, у тишини и озбиљно као да стварају нешто веома важно.

Ученице Ш (одн. УПЂ разерда затекли смо у кухињи, спремају закуску: неке праве колаче, неке кувају чај, неке режу кифлице и мажу путером, а неке спремају тањире и остало у трпезарији. Све су ученице једнолико обучене, чисто и лепо.

У једној учионици био је час природних наука. У разерду је била наставница, под чијим су надзором ученици и ученице. окспериментисали по групама, и бележили оно што су изнашли експериментисањем. Бележи се на свескама, на половини стране, а на другој половини стране се црта прибор којим се експери-

менат изводио; црта се писаљкама у боји. Чистоћа цртања и рада савршена.

Кад смо тако разгледали рад по учионицама и радионицама, за кратко време разуме се, прешли смо у салу за свечаности. Сала је украшена сликама, у њој је бина и столице за ученике и госте. Приказан нам је један концерат под дириговањем самих ученика, без наставника. Ученице и ученици сами су израдили програм, по споразуму. Један ученик, кога су ученици изабрали,

Учитељ 50