Učitelj

Темпераменти и њихов значај у васпитању детета 601

ствари на другу. Он се, попут лептира, задржава одвећ мало на сваком предмету, уживајући кратко време у њему, али се не загрева снажно, стално и лубоко за њега, већ тражи брзо друге предмете уживања, радости и забаве. Сангвиник је претежно оптимистичке природе.

Сангвинично дете је нежног и витког састава, светлог и веселог израза лица, јасног и отвореног погледа и врло живих покрета. Оно је толико живе природе, да не може дуго седети на једном месту мирно, нити дуго ћутати. Лако се смеје, али се исто тако лако и заплаче, прелазећи брзо и неосетно из једног у друго расположење: после плача оно се може одједном трести од смеја. Сангвинично дете лако се осећа увређеним, али је оно још лакше готово да прашта и заборави увреду. Оно лако и брзо схвата, али због своје несталне и површне природе не иде" много у дубину. Оно је више досетљиво, него ли оштроумно. Све га ново интересује, али за кратко време. У настави оно се брзо „попут плехане пећи“ загрева првих часова, али се брзо и охлади, јер нема дубљег и трајног интереса. Оно се брзо одушеви за све истинито, лепо и добро, али без пуног унутрашњег жара и истрајности у томе. Оно је добро и весело дете, те као такво, брзо стиче свуда другове и пријатеље. Увек је у покрету и изражава свеколике своје мале радости и болове у суперлативима, уз живе покрете руку и мимику лица. Оно је неисцрпно у изналажењу све нових и нових забавних ствари и игара. У игру се лако и често пута толико занесе, да потпуно заборави на све друго. Воље је слабе и несталне. Лаковерно је, те због тога“ лако постаје невином жртвом другарских шала, заједања и подвала. У његовој ђачкој торбици може се увек наћи пуно непотребних стварчица и ситница. Такво дете не сме се грубо гонити на рад и дисциплину. У настави и васпитању мора се с њим бити врло обазрив и уз то одржати пун ауторитет, јер ће оно, иначе, то схватити као слабост и бити дрско, разуздано и непослушно. Настава мора бити одвећ конкретна и стално праћена шалама, досеткама, сликама и другим очигледним средствима, да би се његова пажња придобила и приковала за предмет наставе. Уз то се на часу има све друго отклонити од таквог детета, да му се не би расејавала пажња, јер је оно по природи склоно расејаности. Такво дете је одвећ склоно претераностима, те отуда и преувеличавањима и лажима. Међутим, кад се све негативне особине код њега савладају, оно је права радост родитељима и наставницима, те се може развити у право „златно дете.

М

Флегматик (од грчке речи рћевта = слуз, линфа) је: тип споре (незнатне) узбудљивости, а тако исто и слабе (незнатне) јачине осећања. Он је мирне, уздржљиве, споре и го-