Učitelj
х бе
Нове књиге и листови _ 787
морна су у слушању и читању ових. Најбоље средство да се деци омили књига и да се од деце створе читачи јесу добре дечје књиге, са лепим причама и још лепо илустроване. Док је још неписмено — дете воли да му се прича. Чим изучи буквар одмах тражи да само чита само ако му се подесним књижицама даде упут како може тај интерес задовољити. Једна од тако подесних књига јесте ова г. Крајачићева књига. Г. Крајачић је деци познат са својих лепих прича и преко дечјег листа »зтје«. У свима његовим досадашњим лепим причама и приповеткама као и песмицама има толико лепоте, доброте и саучешћа, да осваја дечја срца. Исто такве су му и приче у овој књизи. Књига је ислустрована и технички лепо опремљена. Препоручујемо наставницима да на ову лепу књигу скрену пажњу својих ученика.
Димитрије Станковић, учитељ: Пчеларев вођ, друго попуњено издање. Београд, 1931 г. Цена 15 динара.
Пчеларев вођ од г. Мите Станковића) постао је да би се у народу задовољила потреба за једним упрошћеним, разумљивим и практичним пчеларским делом, у коме би се кроз цео поучни рад на пчеланику јасно огледала практична страна на купрот теоријској претрпаности и излишности која често пута може само да смета и да чини забуну у раду са пчелама.
У књизи овој, коју је г. Станковић написао према напред изложеном сасвим правилном гледишту, излажу се прак-
"тична упутства од заснивања пчеланика до искоришћавања.
Његово излагање потребних упутстава је популарно и на занимљив начин, те је приступачно схватању и лако за читање. Садржину допуњују и потребне слике у знатном броју. Књига је још подесна и да се чита у разреду уз пољопривредне поуке. Уз то подесна је и за поклоне ученицима сеоских школа. Може се наручити од писца као и преко сваке књижаре.
Воја Стојановић: Практична упутства за пословање у земљорадничким набављачким задругама. Београд, 1981 год. Цена 20 динара.
Тешке привредне прилике и жеља за поправком, гониле су нашега земљорадника да се удружује у задруге, међу којима данас играју врло важну улогу земљорадничке набављачке задруге. Такво задругарство нарочито у последње време узима све јачег маха. Али има нешто што у много случајева кочи напредак његов. То је незнање и неупућевост управних органа Задруга како да раде. Да би се та сметња отклонила што је више могућно, г. Воја Стојановић учитељ у Београду и члан управног одбора Главне земљорадничке набављачке задруге, који дуго година услешно-
,