Učitelj

с

Васпитање за срећан живот 347

развитка науке о електрицитету, радио-апарати су преплавили цео свет и шире свуда угодности музике и просвете, уметности и науке.

Један од главних чинилаца за остварење среће у животу, то је васпитање или узгајање. Узгајање омладине и васпитање широких народних слојева. Васпитањем тела и душе ослободиће се из човека срећа, која ће га грејати и обасјавати као добротворни пламен. Васпитањем других и самоваспитањем створићемо око „људи светлост, ведрину, радост и срећу. Поступним и складним узгајањем свих снага наших, ми ћемо најлак стварати ведрину и плаветнило на своме небу. Прва је погодба за срећу у животу: здравље телесно и душевно. Где нема здравља, нема ни среће. Све што развија и потпомаже телесно и душевно здравље, све то ствара срећу. Стога је важно телесно и здравствено васпитање омладине и народа. Васпитањем тела развија се снага, бодрост, енергија, отпорност телесна, као и радне способности. Стога је "оправдано подупирати соколство, скаутизам, Подмладак црв. крста, трезвењачка удружења. Стога ваља неговати гимнастику, здраве и умерене спортове, народне игре, излете и екскурзије. Са хигијенског и моралног гледишта оправдана је и борба против алкохолизма у нашем народу, пошто алкохолна пића кваре и руше телесно и душевно здравље. Душевном здрављу много доприноси ширење здравих погледа на природу и друштво, према томе просвета, наука, знање. Да би се припремила срећа у животу народа, морају се сузбијати све празноверице, заблуде и предрасуде о природним појавама, о људима, животињама и биљкама. Зашто нпр. слепи миш да доноси срећу у кућу, кад ова безазлена животињица нема везе са нашом срећом! Душевна хигијена захтева да се прогоне страх и ужас из детињих душа, уопште све што мути ведро гледање душе у свет. Стога се не могу препоручивати приче о грозотама и ужасима, као ни филмови злочиначких дела. Обратно, душевном здрављу користе песма и свирка, којима се изазива угодно треперење тела и душе. Стога ваља гајити у школи и у народу певање и музику, јер то доприноси срећи у животу. Уопште, естетичко васпитање у школи припрема срећу у животу.

Здраво тело и здрава душа захтевају да раде, да се упосле. Према томе, телесни и душевни рад могу се сматрати као услови среће у животу. Ж. Пајо с правом вели: Срећа је у здравом раду,