Učitelj

Граматика У основној школи 379

Проналази се идуће седмице:

Именице су неке у једнини.

Именице стоје и у множини.

И тако се заврши коначно рад о именици променом (деклинацијом). Опажа се на деци, да се управо тешко од ње одвајају, кад прелазе на упознавање нове врсте речи.

Такав поступак треба употребљавати и код упознавања других врста речи. Изазивајући интерес и радозналост, оживљујемо обуку.

Нема сумње, да је обука из граматике очајно тешка и непробављива у оном случају, ако се обучава тако, да се правила дају деци без њихове сарадње, па да их деца онда напросто науче напамет.

Покушаћу овде да наведем два примера како су рађена у мојем разреду. Да споменем, да граматика у основној школи није посебан предмет, но она је особито важна — не толико због тога да припремимо децу за пријамни испит код прелаза у гимназије, већ због тога, што је граматичко градиво, ваљано обрађено у основној школи од непроцењивог утицаја у језичној обуци на правилно састављање слободних писмених саставака. Деци постају реченице и речи „опипљиве“, не толико иматеријалне и они их употребљавају спретније и с већим разумевањем него они ученици, код којих се то не настоји.

Обука из граматике треба да се обавља неопазице у језичној обуци код вежбања читања моралних или других чланака и песмица у школским читанкама или дечјим литерарним часописима.

Код „укупне наставе“ обучавање у граматици се развија „лепо и неприметно иза читања чланка, који спада за читање у постављеној групној теми.

Код пригодне наставе исто тако иза читања уметничког ли"терарног производа који се чита онда, кад му је време. Песмица о снегу, кад снег пада и тако слично.

И у свим осталим типовима методског поступања увек тако: уз сваки чланак или песмицу надовезати граматичку обуку. Ретко ће се наћи које штиво, а да не би могао у њему наћи оно, из чега ћеш даље развити обучавање теме граматичке, која ти до„лази логичним редом, да је обрадиш.

Има опет одличних литерарних саставака по читанкама и часописима, који таман одговарају својим садржајем оном, што желиш обрадити. У том случају се ваља држати принципа: Најпре добро упознати литерарни, језични саставак, а тек онда из њега упознавати правила језична, а не обратно: упознати на непознатом и апстрактном правило, онда га, као у некаквој примени, тражити реализираног у литерарном саставку.

Тако одлично пригодан за граматичну обуку је читаначки чланак: „Јаче од смрти“ и то нарочито за упознавање упитних реченица, јер их у том чланку има око петнаест. Разговарају се ту