Učitelj
Хроника 419
Марковића, директора Учитељске школе у Сарајеву, Јосипа Рукавину, наставника. грађанске школе у Загребу, Ивана Димника, управитеља помоћне школе у ЈБубљани и Дамњана В. Рашића, управитеља основне школе у Београду.
Избор ректора Универзитета. —- Универзитетско веће Београдског универзи-– тета изабрало је 18 јануара о. г. једногласно за новог ректора г. др. Владимира К. Петковића, професора геологије на философском факултету. Г. Петковић се родио у Бољевцу. Гимназију је свршио у Зајечару. После свршене гимназије свршио је при родноматематички отсек философеког факултета у Београду, па је онда образовање продужио ча Универзитету у Бечу. Године 1909 радио је у Геолошкој лабораторији Универзитета у Греноблу. Докторски испит из геологије положио је на. Београдском универзитету и то је био први докторски испит на философском факултету у Београду. До 1915 г. био је професор гимназије, Богословије св. Саве и асистент Универзитета. Службовао је и у Окопљу и Солуну. Године 1915 одређен је да врши дужност начелника Министарства просвете, на коју је дужност 1918 г. на Крфу и Краљевим указом утврђен. Године 1920 изабран је непосредно за редовног професора. теологије на философском факултету Универзитета у Београду. Крајем децембра пр. године указом Њ. В. Краља постављен је за претседника Главног просветног савета. Г. Петковићеви научни радови из геологије и палеонтологије су многобројни и по својој вредности запажени како у нашој земљи тако и у иностранству.
Резолуција Југословенског лекарског друштва. — Југословенско лекарско друштво на. свом ХИ конгресу у Новом Саду узело је у претрес и питање душевне хигијене младежи, па је у вези с тим донело следећу резолуцију о васпитању младежи.
1) Због доследног васпитачевог става требало би пред децом увек искрено истицати што је наука доиста утврдила, докле иду њене тековине, а где су границе њеног продирања.
2) Васпитање треба све више сводити на склад између науке и религије у највишем смислу речи и према њему тежити.
3) Треба настојати да се посвети највише потребна пажња уметничком и естетичком васпитању младежи и да се доведе лепота у склад са истином и добротом.
4) 'Греба настојати да се деца ослободе сувишне и излишне наставне грађе.
5) Код важних педагошких рефорама ваљало би: саслушати мишљење Југословенског друштва за душевну хигијену, које ће се основати на потстицај овога. конгреса.
Друштво за душевну хигијену већ је у оснивању. Претседник припремног одбера је г. др. Св. Стефановић, потпретседник г. др. Грта Богић и секретар г. др. 6. Жунић. ·
Телесно васпитање у основној школи. — Г. Душан М. Богуновић, школски надаорник из Загреба, наш познати радник на телесном васпитању по соколском систему, обавио је 23 јануара о. г. у дворани основне школе „Краља Александра Првог“ у Београду предавање: „Какав треба да буде наставни програм телесног васпитања у основним школама“. Г. Богуновић је у своме предавању истакао значај телесног васпитања за наш народ и за децу у основним школама. Затим је изложио сам наставни план и програм за овај предмет и образложио га са гледишта педатошкофизиолошког. Телесно васпитање у [и П разреду мора бити друкчије од телесног васпитања у Ји ГУ разреду основне школе, а друкчије у вишој народној школи. У Ги П разреду мора бити у облику игре, приче и бајке, а у Ш и ТУ разреду може се већ прећи и на систематска вежбања, чему се пак у вишој народној школи мора