Učitelj
-480 Хроника
-обратити и већа пажња. Увек настава телесног васпитања мора, бити у хармонији "са душевним развићем детета.
После овог теоријског дела г. Богуновић је извео и једно практично предавање из 'Телесних вежби са ученицима ТУ разреда исте основне школе. Показао је прво како се изводе вежбе у строју, затим вежбе по такту музике и слободне игре. За вежбе у строју обрадио је стварање двојних редова, за, вежбе по такту музике обрадио је како звона звоне и како се при том вуче за уже, како просјак свира и моли за помоћ и како се секу дрва. За игре у строју показао је како ученици стоје У реду, са ралпиреним ногама, а задњи ред се провлачи испод ученика, што је врло занимљиво за децу и најзад једну слободну игру. То је у исто време и ред за "обраду, да рад деци не би био досадан.
И теоријеко и практично предавање т. Богуновића било је од значаја ни са успехом, Његово излагање и рад обухвата све што је у том погледу модерно а наше је, "кије туђе. (а радом на телесном васпитању по соколском систему могу се наставници ближе упознати и из „Методике телесног васпитања. летета“, једног веома. доброг дела. "ове врсте, које је г. Богуновић израдио и ту скоро штампао.
Дани књиге. — Друштво „Пвијета Зузорић“, приредило је: 28 јануара о. г. дане књиге. Побуде за ово произашле су из чињенице да иако се код нас све више увећава број примерака штампаних књига, продаја књига не достиже ону сразмеру коју -би требало да има с обзиром на данашње стање писмености а особито на данашње транице наше Отаџбине. Мало је њих који воле књигу и књига тешко продире. „Цвијета Зузорић“ приређујући дане књиге управо једну изложбу књига, хтела, је да привуче грађанетво књизи и да му је покаже, надајући се да ће се на тај начин љубав према књизи појачати. Објављивањем овога грађанство се заинтересовало и у великом -броју посетило изложбу лепих књига. По жељи Друштва, „Цвијете Зузорић“ дане књите отворио је г. др. Александар Белић, професор Универаштета у Београду. Отварању овом присуствовао је и г. др. Драг. Којић, Министар просвете.
Прелаз из основне у средњу школу у Пруској. — Пруски министар просвете издао је наређење за. реформу прелаза из основне у средњу школу. Укида се до сада "уобичајени пријемни испит. Прелаз зависи од суда једног одбора који је састављен од два учитеља основне и два учитеља више школе. Претседава директор више ашколе. На основу издатих уверења и мишљења основне школе одбор решава ко може бити примљен. Ако има више кандидата него слободних места наредба предвиђа могућност да се помоћу једног изборног испита мање способни искључе. Прим_љени ученици, за које се од Уа наставника који су им предавали, поднесе мишљење да нсу способни за вишу школу, могу после пола године бити враћени у народну "школу. Даље, измењене су и одредбе о прелазу из разреда у разред у вишој школи: "ученици који двапута у истом разреду или по једанпут у два наредна разреда нису „способни за прелаз у виши разред морају да напусте школу ако разредно веће држи да је даље похађање школе без смисла. Помоћ ма које врсте даје се само способним "ученицима.
Вуј. Петковић
Власник УРЕДНИК за Југословенско учитељско удружење ВУЈИЦА ПЕТКОВИЋ претседник
ДАМЊАН В. РАШИЋ
управитељ Основне школе „Престолонаследника Петра“ у Београду
учитељ у Београду Јагићева 5
За штампарију „Привредник“ Кнез Михаилова 3 Тел. 21.450. Жив. Благојевић, Кондина 10, Београд