Učitelj
[615]
|ннн___----_____-____-__-_______-_____________ ли
— Sviju nas.
— Zajednički.
— Opći.
Poslije male stanke pozivljem učenike da uzmu svoje bilježnice (Dnevnike rada) i da mi, iz svega što smo rekli, kažu što bi ubilježili kraiko i pregledno. Zajedničkom suradnjom sviju učenika napisali smo na školskoj ploči, a učenici u svoje Dnevnike, najprije naslov Poplava, a ispod toga: !
1) Voda uništava римати svojinu: zemlju, usjeve, kuće, ljudsku i stočnu hranu.
2) Uništava opću svojinu: ceste, mostove i željezničke pruge.
3) Prouzročuje: glad i zarazne bolesti.
4) Donosi nesrehne slučajeve ljudima i usmrćuje blago.
Kad smo ovo svršili, obraćam se učenicima slijedećim riječima: Sad smo ulvrdili što nam sve poplava pričinja, i fo je dobro. Ali mi smo se sastali da se dogovorimo što bi čitali. Što bi sad imali raditi?
— Da se dogovorimo što ćemo čihafi.
— Moramo se dogovoriti odakle ćemo čitati.
— Ovo šfo smo zapisali dobro će nam doći da гпато 510 ćemo fražiti za čitanje.
— Tako jel, polvrđujem učenicima. Sad da čujem gdje сеје iražiti šfivo koje bi čitali. Upozorujem učenike da od knjiga i listova spominju samo ono što oni imaju pri ruci i što je u prvom redu njima namijenjeno. Odmah su spomenuli školske čitanke, i fo ne samo za ||| гаггед, već i za drugi, pa i za сећитћ, јег загл im fo sam preporučio. Uz fo su spomenuli i druge nekoje knjige, listove i novine. Na školskoj ploči i u bilježnicama upisali smo:
Dogovor o knjigama i listovima iz kojih će se čitali:
Čilanke, Prirodopis, Čitanka o čovjeku i zdravlju, Zemljopis, Povijest.
Časopisi) Smilje, Jugoslovenče, Vrelo, Dom i škola, Svijef.*)
Novine: Jufarnji list, Politika, Novosti.
Time je rad za ovaj saf bio iscrpljen. Na moj poziv učenici su lakoćom dali kratak pregled rada i ulfvrdili slijedeće:
— Dogovorili smo se o čemu ćemo čitali. Odlučili smo da govoШто i čifamo o poplavama. Rad smo rasporedili fako da smo najprije
govorili o štetama koje poplava pričinja, a polom naveli knjige i listove u kojima ćemo tražiti što bi čitali. Služeći se bilješkama sa školske ploče, učenici su naveli i ušvrdili
što sve poplava pričinja, fe koje smo knjige i listove za izbor šliva naveli. 3) Izraz časopis odmah smo prolumačili za razliku od dnevnih listova. 4) Učenicima sam preporučio da se mogu i kojom drugom knjigom poslužili, naravno opet samo fakvom koja odgovara njima.