Vojna enciklopedija : sveska druga : A—B

АУТОМОБИЛСКЕ

АУТОМОБИЛСКЕ ЈЕДИНИЦЕ врше транспорте свих врста. Према задатку деле се на: јединице за експлоатацију, јединице за попуну и техничке јединице. Постоје три типа кола: лака (2—271/% тоне), средња (3—83 т.) и тешка (4—5 т.). Лака кола употребљавају се за пренос животних намирница, средња за пренос муниције и тежег материјала, а тешка искључиво за пренос муниције. У случају потребе кола се употребљавају и за превожење људства. Санитетска аутомобилска кола врше транспорт рањеника и болесника.

АУТОМОБИЛСНИ ПРИЈЕМНИНК. На аутомобилу је намештен радио-пријемник, који може да прима и при вожњи и при стајању. Највише је распрострањен у Америци.

АУТОРИАТЕ, илирско племе које је становало од Горње Неретве на исток, и дуго ратовало са суседима Ардиејима. Око 300 г. пре Хр. морали су да беже испред Келта, и прешли на југоисток, напали пенског краља ДАудолеона, али су потучени од Маћедонаца и насељени на ПЏерим-планини,

АУТО-ТОП припада противаеропланској артилерији, а састоји се из ауто-топа, ауто-каре, нишанских справа, справа за мерење елемената и муниције. Поље дејства а2.—т. до 360%, гађа под углом 15%—85%, даљина од 1500—5000 M., висина од 2000—4000 м., тежак око шест тона. Нишанске справе ауто-топа су: волтаметар, гонио-тахиметар, висински даљиномер и даљинар, а справе за одређивање елемената за гађање су: елоктрични тахиметар, висиномер и дурбин са плочом за ветар. За. послуживање ауто-топа потребна је посада од 12 послужиоца.

АУТО-ТРАНСФОРМАТОР | је њтранеформатор чији примарни и секундарни калем има известан број заједничких намотаја. Употребљава се у електротехници ради штедње.

АФРИКА

АФАЗИЈА, занемелост, болест у којој се извесне речи забораве.

АУФЕНБЕРГ, аустриски ђенерал, рођен у Опави 1952. Врло млад ступио у гојску. 1900 г. био је министар војске. Учествовао је у светском рату и тукао Русе у Пољској.

АФИНИТЕТ је хемиска способност за

међусобно везивање – појединих – атома различитих елемената. АФИОН је опијум мака из кога се

добија морфијум. Производи се много у Јужној Србији.

АФРИНА, један од пет континената. Од Европе је одељена Средоземним морем и Гибралтарским мореузом, а од Азије Првеним морем и Суецким каналом. Са југа и истока Индиским океаном а са запада Атлантским. Површина. јој те 50,750.000 км. :

Хидрографија: Африка је врло оскудна. водама на северном делу, док на јужном има релативно више. Тропски део има много мочвара које се пуне кишом за време кишних сезона. У пустињским пределима не пада киша по неколико година. Са хидрографске стране врло је важна тзв. „Висораван Језера“ коју сачињавају три највеће реке: Нил, Конго и Замбеза и језера: Викторија или Укереве, треће по величини на земљи (70.000 км), са дубином од 200 м., а знаменито је још и језеро Тонгањика (36.000 км.), које је познато због временских непогода, и Њаза (27.000 км.), а налази се 200 м. испод надморске висине.

Нил је највећа река Африке и улива се у Средоземно море. Ток: 6.170 км. У западној Африци споменућемо Нигер или Квора и Сенегал. Ток прве је око 4.500 км., а Сенегала 1.480 км.

У западној Африци је најважније језеро Чад, које се налази у срцу Судана (површина, 27.000 км.).

Становништво: Африка има око 150 мил ст. Већи део је црне расе око (9095,000.000), али има и беле (север), мрке (Етиопија) и малајска (Мадагаскар),

— 133 -—