Vreme, 18. 11. 1940., str. 4

I

ч

СТРАЗА 10

ВРЕМЕ

Понеделак, 18 новембар 1940

ХРВАТСКА ЛИГА Грађански-Славија (0)3:0

_ Здгреб. П вов«-м6ра. — Данас Јв у Заг -ребу ол-ггрлво др>то по. тт.-врем- првевствен« лтаклнце измеЛ." Гра?»взс*»х- 2 осечке Сла_ Д Ов* утаЈВДЦ Је, као што је пооа&то. пр* Две кеде.-м због веттт-» »сие зосг.е првог полЈ -*ре1 прежтеут*. —— Гра1>АН.

Немачка-Данска 1:0 Хамбург, 17 новембра. Данас је овдв одржана међународна футбалска утакмнца Немвчка—Дансла са резултатом 1Ч> (ОО). Утаимнпн је прнсуствовало 28.000 гледалада. ТЈкиис Берлнн—Барселона 2:1 Бврсепеи, 17 жо***«бР«. — У лублу текжжог турмгра Бврселоив Верлкн победио Јв жемачии п»р. Рогержх Менцл ш Вервер Бо;тнер пебе2 *.ТВ су ТТТтаж ^в Бпвнш в Солера са «•1, 17, 6:1. Берпвх вогг са 2.-1.

Лли&ањг Новн немачкн рекорд у плнвању Лајппиг, 17 новембра. — Овдв је данас Лнзп Вебер поставипа новн немачкн рекорд у леђном пднва&у на 200 метара са 2:52,9. „Демсејци" су и на реваншу тунли боксере „Во воднне" V новом Саду Новн Сад, 17 повембра. — Дааас по содне у сали хотела „Слобода" одржан је велвха бокс-меч на коне с% боксовалн бохсерн ..Дем сеја" нз Земуна протнв екнпе ..Војводине" Меч је одржан пред ве-пкнм бројем гледачааа. ,.Демсејцн" ма ла су морале да изаЈ» са Је-(Есм резерз « и в >лес_ ннм Пфефером, којн Је нзвео само егзнбианХ 1 '- успелн су да победе В ојволнн -.- са 3:1 &згрба између ПеЈаковнћа н Зубца завршнла се оает нерешено. 3" првом мечт састатн су се Радосавл.е®нћ (Д> — Обердннг (В». Обердннг Је бно бољи и победно 1е на поене. Младн Радосављевнћ заменио Је болесног Мншкоанћа. Д рјтн пар Је бно Снлер 1Д> — Потаман \В'. Свлер Је бно бо-гн н Још Једном победно свог протквннка. Овога гг}та на поене. 'Суботннк |Д) борио се са Мазуром 13'. Суботннк је био бол>н и с>-диЈа г. Владаоскн поннштно Је нестручнч- одлгку жнрна и доде-:но му победу. " ПеЈак?гић (Д| опет Је морао ла ое задовољи нерешеним резу.тгатом са Зубпем (В> мада је техннчкн бно &ол.и од свог противннка. Опаснн н темпераментни Буковчак (Д> победно је већ у првоЈ р;.-ндл нока>-том Тоходпа (В> у Ипјгг гдг НовосаДани полагалн ве анке наде. ПФефер (Д. нзвео Је егзибнпнју оа Вајчевом (В>. До меча није дошло Јер Је Пфефер имао темпе ратуру. ОргазизапнЈа врло стаба. Жнри су сачнљавалн људи коЈн бокс врло мало познају. тако да Је одличнн судиЈа г. Владарски морао да интервенише. НОВА УПРАВА СРПСКОГ БОКСЕРСКОГ САВЕЗА Јуче поподне одржааа је ванредна ск>-пштина Српског бок. серског савеза у прнсЈ-ствЈ- делегата осам клубова и то: зДемсејас. >Руснје . >Београдског«, >Југославнје г. >Младости< ;Скн. ђелнћа«. зБеоградж и Бака. После дуже днскуснје изабрена је нова 5-права на челу са г. др. В>тсахпином Масалом. Нова управа добила је 5 глаеова а трн клуба одустали сУ од глвсања и то >Демсеј«, зБеоград. СКИ« и >Младостс. НајаЈггнвнијн клуб >Демсеј остао је у опозицији и његози чланози поднели еу оставке. јер не желе да сарађују у управи иоја је изгбрана.

V некалино цеш - ЗЗЛОО гледалаца био је овогодишњи кталнЈански рекорд на првенственој утакмнци Амброзиена—Јувеигус 2:1.

Прбенстбо Словенанке лнге

Л»убл>ама. 17 новембра. — Данас су однгране следеће >тапшае Словевачке лаге: У Марнбору: ничар 1:1 (ОЛ) У Л>уб.-нанн: ље) 8 1 (<:0>. У Јесеннцам: бор 4Л (2:0). У Трбоа1>ама: Аматер—Краа. 4:1 (2:0). ★

ЈБ>"бљана—ЖелезМарс—О.лнмп (Це: Братство—Марн.

Табела

словеначке

лнге Је

сле-

дећа:

ЈБубл»аиа

11

7 2

2

44:20

(16)

Желелнп«

ар 11

6 3

23:10

(15)

Лматер

11

7 1

3

32:24

(13)

Крап.

10

5 1

4

21:20

Марс

10

4 2

4

21:19

(10)

Братгтво

11

4 1

6

22:32

( 9)

Марнбор

11

3 2

6

21:31

( 8)

Олшш

11

1 0

10

10:44

( 2)

[ скн Је морао игратн са десет нгрвча, пошто Је у првом полувремеау СЈ *днЈа пскључно Ап>' Жнвковаћа. Прво полувреме Грађанскн Је завршно са рез>-лтатом 1:0 у своју корнст. Пошто Је данас морво нграти са дес^т кграча, очекивало се да ■ ћв Грађанскн вр.ло тешко однети | поцеду. Мећутнм. Осечанн су ра- ј зочаралн алабом нгром в допустн | лн су да тргерн даду Још "два гола тако да коначан резултат ! гласн 3:0 за Грађански. Код СлавнЈе прнмећена Је не- ] амбнцвоова и слаба нгра цеаог тнма. Ррађанскн Је нзвео много ! м.лађнх резервннх играча. Јер пре ! ко половиве његових нграча с>* кажњени нлн повређенн. Ипа». ј Грађанскн Је дао добру игру. Већ у трећем минуту Пнмерман | чнћ Је нз Једне соло акцнЈе повећао резултат на 2Л V 35 м. Жа- I лант Је пентрнрао. НнлерманчнП | Је захватно лопту н поставно ко- \ начан реоултат на ЗК). Судно Је Бажант. Пријате.гска нгра: 1:1 После овог одиграно Је Још Је. . . дао прн»кш, нгре Ф °НС1Ш извештц). — По.одом в» У овом делу утакмпце Грађанскп ј стн извесннх страних листова да Је нграо са 11 нграча. Пос.ле дугог . Вили Шипош, познати интернаци^Гделу^ ^/чГн"Т - I —«»• -°1" «« »ГР. V букурвшбоље држали, па Је пол>време за- тансвом Рапнду намерава да навршево са резултатом 1:1. I пусти Букурешт, он је замолио у ?_"■ ПЈеше је г.1а»о* дао гол. Е , шег дописнниа ла леиантује а у 17 м. Локашек 2 Је изједначпо , када Је Глазер сувише нстрчао. . ово тврђење. ОвоЈ >такмнцн прис>*ствовало Је I Вили Шипош нам је рекао да он нешто ман>е од хнљаду гледалаца. М. КОВЛЧЕВНЋ

Шипош оста[е у Рапиду Букурешт, 17 новембра. (Теле-

ТАБЕЈЈА ХРВАТСКЕ Ј1ИГЕ

Конкорд.

9

7

2

0

31: 8

16

( 2)

Грађанскн

8

6

2

0

35: 5

14

( 2)

Хајдук

8

7

0

1

26: 7

14

* 2)

Хашк

9

4

3

2

18:13

11

( 7)

Сплит

9

4

0

3

13:27

8

(10)

Слав. (О)

9

2

3

4

13:27

7

(11)

С.тав. (В)

9

2

1

6

9:19

5

(13)

Железн.

9

1

3

5

11:25

5

(13)

Г»ачк а

9

1

2

6

11:25

4

(14)

Сашк

9

1

2

6

5:16

4

(14)

не помишља да напусти Рапид за који га везује уговор којн вођство клуба стриктно испуњава- У случају да се у Румуннји уведе аматеризам. Шипош је изјавио да је добио гарантије да се ове обавезе неће односнти и на њега све до истека његовог уговора т.ј. до пета 1941 године. После тога Шипош те рекао да има намеру да се врати само у загребачкН Грађански за који га вежу специјалне везе. 3. ТОМИЋ

шпнаипшшшШИШИПиттШШШтшииишшип

Оснивачка скупштина Нлизачког савеза Нраљевнне Југсспавше

У везн са закључком ковференциЈе Српског, Хрватског и Словеначког клнзачког савеза. одржане в а дан 3 новембра о. г. у ЈБубљанн, Јуче Је одржана у Веограду. у просторнЈама Српског аутоклуба оснивачка скупштнна Клнзачког савеза Краљевнне Југославије. По претходно одржаној конференцијн претставннка трнЈу народ. ннх савеза, на коЈоЈ Је посгигнута сагласност по свима спорннм -пи тан>има. скупштину је отворно у заказано време претседннк Срп. ског к.лизачког сазеза г. Сава Грујић и пре прелаза на дневви ред предложио Је да се упуте поздравнн телеграмн Њ. В. Краљу Петру ||. Мннистру фнзнчког васпнтаља народа г- Душану Пантићу н бану Бановине Хрватске г. др. Ива. ну Субашнћу. што су сви присутни делегатн прнхватнли, уз дуготрајне н б>-рне усклнке ЕБеговом Велнчанстзу Краљу. Затим те т. Сг ГртЈнћ -поздравнозаступннка Миннстра фнзнчког Еаспнтаља народа г. др. М. СтнЈића, начелннка МФВН н претставннка СССС г. В. Перића као н де. легате народних савеза, пожелевши нм успешан рад на стварањг врховног фор\-ма за клизачки спорт у Краљевннн Југос.лавнЈн. По отваран»у скупштине на пред. лог г. В.ладимнра Шупута, далегата Хрватског к.лизачког савеза, изабран Је за претседннка скуппггнне г. др. С. ЛапаЈне. далегат Словеначког клнзачког еавеза, а потом се прешло на дневни ред. После краће дискусиЈе -.своЈен Је пројект правила. коЈи Је предложно Српски к-лнзачки савез са из. весннм малнм нзменама. Према томе проЈекту седнште Клизачког савеза Краљевнве Југос.лавите Је. по турнусу од"две го. днне, у седиштнма народннх савеза а по с.ледећем реду: Љуб.л>ана. Загреб, Београд. Почетак турн>'са Је према предпогу г. С. ГруЈића од месеца маЈа 1041. До тога времена адмннистративне послове обављаће новооснованн Клизачки савез Краљевнне ЈугославвЈе V Загребу. а техннчке Словеначки клнзачки савез у ЈБубљани. Затим Је изабран %-праанн и надзорни одбор Клизачког савеза К. Ј.. коЈи г.ласи: претседннк: др. И. во Шпевец, адвокат нз Загреба: потпретседници: Владнмир Шупут |3агреб>. Сава ГруЈић (Бео. град). Евген Бетето (Љубљана>; секретари Иво Штиглиц и Бела Бачкор; благаЈник Иво Локар: тех ничкн референтп: Артур Прстец и ииж. Јосип Ши.ловнћ: члановн управе: Курт Пенкала (Загреб). Зденасо Грунд (Загреб). Божа Милнћ 'Београд) н Виктор Водншек (Л>-бљана>. Надзорни одбор: претседник др. КрасоЈе Каменаревић <3агреб>; члановн: др. Звонко Пфаф и Јово Атанацковић (оба из Загреба), инж. Мата Мнодраговић (Београд) н Франц Палме (Л>убл»ана>. Затим Је скуппггнна. под претседнипггвом новонзабраног пот. претседника г. Владимнра Шупута. наставнла рад н донела све по.

Снупштина Српсног пливачног савеза

т?>ебне одлуке по текућнм питањнма клизачког спорта V Крат>евннн ЈугославнЈи. На крату скушптине заст%-пник Министра физичког васпнтања народа г. др. М. СгиЈнћ поздравно Је рад делегата народних клнзачкнх савеза и честнтао нм на постнгнутом успеху.

Пријатељска утакмица у Вараждину СЛАВИЈА—КОНКОРДИЈА 2:1 Вараждии, 17 новеибра. — У Вараждину Је данас одиграна при Јатељска утакмица нзмеђу загребачке КонкордиЈе и домаће Сла_ виЈе. После врло ннтересантне н лепе игре Јтакмица се зав^шнла са _ резултатом "5:1 (1ГКП ~ за СлавиЈу. КонкорднЈа, коЈа Је наЈозбнљниЈи кандидат за Јесењег првака Хр ватске лнге, подлегла Је потпуно заслужено домаћем тнму. СлавнЈа Је данас нграла врло пожртвовано, док се нгра Конкорднје г>'била >' краткнм пасовнма.

Пријатељске утакмице у Земуну ВИТЕЗ—САРТИД 6:3 На Внтезовом игралишту у Земуну одпграна Је утакмнца између прворалредног Витеза и Сар. тида нз Смедерева. После прнлпч но слабе нгре победно Је Витез са резултатом 6:3 (5:2). У првом делу пгра Је Још донекле бнла на техннчкоЈ внсннн. А .лн после одмора оба протнвника су попустила. Голове за Витез су дали: Боровиц и Велнчковнћ по 2. а Јеремић н Герннгер по 1, а за Сартид Кечкеш_2 и лево крнло 1. У преднгри подмладак Витеза победно Је подмладак Слободе са 8:2. С. Зто — „Богољуб" 0:0 Земунска трговачка омладина на игралншту Земуна дочекала Је Богољуба пз Обреновца Игра се завршила са резултатом 0:0. Ипак да Је Омладина имала мало внше среће могла Је победитн. Грађански — Анастас 5:1 Земунскн Грађански Је потврдно своЈу одлнчну форму и у Јучерашњој прнЈатељској нгрн са Анастасом кога Је победио са резултатом 5:1. Све линиЈе Грађан. ског ф\-нкцнонисале су одлично, док Је код Анастаса првн ред бно алаб. С.

Јуче је у просторијама Бобилуба у Београду одржана редовна схупштина Српског плиаачког савеза, која је протекла у реду и луној сагласности присутних. Са скупштине су упућени псздравни телеграми Њ. В. Краљу, Краљев-

ТРИ НАПАДНУТЕ СУДИЈЕ У ННШУ Ниш, 17 новембра. — Данас су у Ннпгу одигр&ие четири првен*. ственв >такмице. Две >такмице о>- прекинуте због напада на судиЈу. Резултати су следећн: Жедезпнчар — Југос.тавнја 1:0. — У 20 м. првог полувремена судиЈа Станковнћ физички Је напалнут па Је утакмица прекинута. Побед*—Хајдук в:2 <2:1). — Судио Је Рпдова^оенћ коЈи Је такође нападиут. Грађапски—Кпнстантин 1:1 (1:0) — СуднЈа Протић. Напрглак — Нишкобац,ски е. *. 2:2. — Код овога стања утакмиуа Јв пре«нн:.та због налада на суднЈу Илнћа.

ским намесницима и Министру Физичког васпитања. Сви извештаји примљени су једногласно, после објективне дискусије. После се приступило избору нове управе. Изабрани су: претседник ннж. г. Мата Миодраговић. потпретседници г.г. Владислав Доклестић и Јово Есаповић, секретар г. Ратко Николајевић, технички референт г. Мирно Пламенац, благајник г. Н. Ђурђевић/ чланови управе; г.г. Амбрози (Петровград), Реш и Лазић (Нови Сад), Илић и инж. Ђурђевић (Београд) и Ненадовић (Херцегиови). ј Решено је да се идуће године ! јуниорско и момчадско првенство одржи у Херцегновом. и то 2 и 3 | августа јуниорско а 9 и 10 августа момчадскоУправа Спс-а одредила је деле| гате за скупштину Врховног плиI вачког савеза и свој став. који се ' изражава у равиоправиости народиих савеза у сразмери гла1сова 1*1:1«

Г. ДР. ПАВЛЕ ДРЕЦУ. ИЗУДАРАО ЈЕ ПАЦИЈЕНТА Г. ВЛАДИМИРА БОЖОВИЋА КОЈИ ГА ЈЕ УВРЕДИО Један немио случај узбудио је јуче читаву клиннку професора г. др. Игњвтовског. Лекар г. др. Павле Дрецун, у наступу л»утине, изударао Је чиновника Државне хипотекарне банке г- Владимнра Божовића. који је до. шао да кво болестан човек затражи лекарску помоћ. Г. Божовић већ д>'же време долази лекарнма- жалећи се на болове у леђима. Патио Је од бубрега. Кад устане хвата га вртоглаввца и боли га глава. Тако је пре неки дан ишао код лека, ра г- др. Павлв Дрец>-на и г. др. Јовановића. На клиничном прегледу а ни анвлизом крви они ннсу могли ништа да пронађу. Јуче је г. Божовић. сав слом. л»ен, дошао Дв види резултат прегледа. Речено му је да не може добити боловање. јер је здрав. То је г. Божовиће револтирало и он је рекао да г. др. Дрецун често и здравим чиновницима даЈе боловаље. а њему ни с раз-тогом не да. На то је г. др Дрецун скочио и неколико пута снажно ударио свог пацијента. Г. Божовнћ је затражио нстрагу.

Оснивање секцнје Српског аутоклуба у Нишу Ннш, 17 новембра. — Данас је у Нишу на сввчан начин извршено проглашење секције Српског аутоклуба за Моравску бановину н одржана осннвачка скупштнна исте секцијв. Овој лепој манифестацијн присуствовали су: изасланик Њ. В. Краља брнгадни артилериоки гвнерал г. Јован Аћимовић, изасланнк Претседника вл»Дв вршнлац дужности помоћника бана г. Ннкола Димитријевић, помоћник команданта Пете армиске области дивизиски генерал г. Антоније Стошић, командвнт Коњичке дивизије генерал г. Димитрије Предић, претседник Нишке општнне г. Драгутин ТКивновић са потпретседником г. Михаилом Хаии Ђорђевићем н градским већницим, претседник Српског аутоклуба министар у пензији г. др. Велнзар Јанковић са делегатима секција -из Беоргада, Новог Садч. Суботице, Сомбора, Скопља и Сарајева, изасланнк епископа нишког протојереј г. 7Кика Станковић и велики бро1 чланова нове секције Аероклуба. Свечана сала Банске папате била е нскићена државним »вставама, амблемима Српског аутоклуба и разним фогографијама. Скупштину '"е отворио заступник бана г. Никола Димитријевић, који је у своме говору изнео значај аутомобилизма за развој опште национапне привреде, за саобраћај и нашу народну одбрану. Затим је изјавио, да претседник Владе г Драгиша Цветковић жали, што ннје могао доћи на ову лепу манифестацију и шаље топле жеље за успешан рад. Затим је говорио претседник пентранне ^праве г. др. Велизар Јанковић. Он је у свом говору истакао значај аутомобипизма н моторизације у нашој земљи. Подву^ао је да се одавно осећала потреба оснивања секц.чје у Нишу, који је важан центар и раскршће двеју светских саобраћајних артернја Лондон Багдад и Берлин—Софија. — У интересу развоја аутомсбилизма, рекао је г. др. Јанковић, потребно ]'е потпуно ослободити царине увоз моторних возила и учинити све да се врши нормално снабдевање горнвом. Цосле г. др. Јанковића поздравили су оснивање нишке секције делегати осталих секција: г. Јосип Ерменц из Сомбора, г. др Јоца Манојловић из Суботице, г. Јован Ћулум из Новог Сада, г. Влада Живковнћ из Сара.ева, г. др. Рака Милутиновић из Скопља и г. Михаило Јанковић нз Београда. - — Потом је изасланик Н». В. Краља генерал г. Аћнмовнћ поздравио нову секцију овим речима: — У име Њ. В. Краља, Њ. Кр. Вис. Кнеза Намесника и Краљевског Дома срдачно честитам рад овог свечаног скупа, на коме се врши проглашење секције Ауто клуба н желим успешан рад скупштини за пун развитак а^томобилизма у Моравској бановини Присутнн су топлим овацијама поздравили Њ В. Краља и Њ. Кр. Вис. Кнеза Намесника. Претседник Нишке општине г Драгутин Живковић кратким говором истакао је, да оснизање секције у Нишу има пооебан значај за развитак аутомобилизма V овим крајевима. У нме Кола јахача Кнез Михаило одржао је говор претседник Кола г. Владислав Милићевић, коњички пуковник у пензији. После тога претседавајући г. Пејић захвалио се изасланику Њ. В. Краља на жељама израженим за успех секције, а исто тако и осталим говорницима. На крају је кандидацнонн одбор предложио листу нове управе на челу са баном г. Јанићијем Красојевићем. Ова листа је примљена акламацијом. После завршетка скупштине Централна управа и делегати положили су веице на споменик Краља Александра и на споменик ослобођења Ниша. Основана је секиија Српског аутоклуба за Зетску бановину Цегн1кс, 17 новембра- — Дана« пре подне у свечаној салн Банске палате одржана је оснн. вачка скуппггнна се кције Српског аутомобилског кл>*бв на Цетињу. Ск>т!шткни су присуствовали помоћник бана г- Душан Влаховић. начелник >т1равног одел»ења г. Војнслав Пекић. заст>иннк начелника трговинског одел»ен>а гМиливоје Милошевић и великв број чланова нове секцвје из свих крајева Зетске беновнне. Скупштину је отворио г- Мнливоје Милошевић говором. у коме је полдравио прис>тне и истакао значај оснивања се::ције Српског а>то»10бвлског клуба. Затим се прешло на избор нове привремене >-праае којој је став. л.ено у задатак дв у најкраћем року прикупе све власнвке аутомобила. односно моторних возвла и да сазове главну скуттшти»С- на којој ће се извршете нз. бор Јтгравс За почасно!^ претседннка изабран Је бан 5етске бвновине г. Божидар Крстнћ. За ггривременог претседника изабран/је инжењер г. Фран Тавчар а за'поптретседнике г г Стијовић цндустријалвц из Подгорице и Брвнко Брозичевић инд>*стриЈалац4из Котора. за секретара г- Вел»ко\Вукотнћ. а за благајннка г- Илнјк Вушуроанћ-

изласка на Јегејско Море

пошто сматра/у да /е престапа обе земље не стоји ништа ТТ путу изградњи једног трајног важност НеЈСКог уговора

Софија. 17 новембра — Народни посланик владине странке г. Сотнр Јанев бави се у недељном листу ..Д>-ма" "проблемом бугарског излаза нв Јегејско Море и каже да је ово питање увек било болно за сваког Б>тврина. У балканском рату проливено је много б>тарске крви дв би се добио излаз на ЈегеЈско Море. каже г. Јанев, али је уговором о о мнру у Неју тај излвз стављен под грчки протекторат. Касније су Грци искористилн слабост централних силв и анек. тнрали ово подручје. Пошто сада Бугарн сматрвју Да уговор у Неју више не постоји, држе да је дошло време да се поново говорн о том пнтаљу. Држање сн.ла ооовине према овом питању јаспо је каже г. Јанев. Остаје само питање какво ће становиште заузетн Совјетска Р> сија н Турска. РусвЈа је мећ>тнм често пута изјавила да жели свако првведн 0 решење територнЈалних шггања које одговвра нацноналним односима. Тако би н Турска тре. бало дв заступа у овом шгтању праведно решење. тим пре пгго она ннје директно у њему заинтер_есованв, а тиме би се постигло и смирење Балкана. Бугарска не жели никакво дРУ го решење него мнрол»>'биво. Н ако јој њени пријатељи саветују да чека. она ће још чекатн. (Еуропа прес) ,Ј>угари морају бити спремни" — каже министар војске Даскалов Софија. 17 новембра. — Агенција Стефанн јавл»а: У вези са комеморацнјом за погннуле бугарске војннке. на бојном по.т»у у светском рату мннистар војнн генерал г- Даска.тов одржао је говор у коме је поред осталог рекао н ово: »Човечанство ^ада преживл>ава исторнске догаћаје. На помо. лу је нова ера и нов светскн поредак- Свн Бугари морају бнти свеснн тога н спремнн на сваку евентуатност. како бн извојевалн право егзнстенцнје у сутрашњем новом поретку. Свн Бугарн нсто тако морају бнтн спремнн на жртве за бо.-ве дане.с Г. Јаска.лов је позвао све да се окупе око узвншене лнчностн

кра.-ка Борнса, верног а ЛраннОца о-гаџбине и радннка на бо.-мј будућиостн. Бугарско-румунски односи Софија, 17 ноавмбра. — Лист »Зорас објављујв један .интервју који јв румунски министар за пропаганду г. Комстан дао рим* ском дописнику »Зорвс приликом посетв румунских државника Италији. Румунски министар изјавио јв, измвђу осталог, да су румунска влада и румунски наоод ввома захвални Бугарској за помоћ од 2 милиона леја коју јв буг^ска влада послала жртвама потрвса у Румунији. Откадв су рвшена твриторијална питања измвђу

искреног прнјатвљства између румунског и бугарског народа. Исто тако јавља бугарска штампа да је државни погпавар генерал г. Антонеску изјавио у раз* гоаору са бугарским новинарима да румунска влада л\вли да довв дв до што ннтнмннјнх односа прнјатељства између Бугарскв и Румунијв. (Еуропа првс) РЕГЕНТ Г. ХОРТН ОЗДРАВНО Будимпешта, 17 пово.мбра. — ДНБ јавља: Ј\трос је објављен л^карскн билтен да је регент адмнрал г. Хорти оздравно од лакшег назеба. Регент г. Хорти био је два дана болестан.

„Турско-немачви односи су нормални изјављује туоски амбасадор у Берлину г. Гереде

и

Царнграл. 17 новембра. (Теле. фонски нзвештај.) — Т> - рски амбасадор у Берлнну г . Хусрев Ге. р*де прОп>товао је дан а с кроз Царнград. Г. Гервде одлазн у Ан кару на познв своје владе у везн с а недавним разговорима. коЈе је у Берлину водио претсед. ннк Савета народних комесара и комесар за нностране послОве ОССР г. МолОтов. Прн-лнком кратког задржаван>а У Цариграду г. Гереде је изјавно новннарима да ће у Т>-рској оста. тн свега неколнко дана, одакле ће се вра т ити у Берлин. — Турско - немачки односн су норма.тнн. изјавно је г. Хусрев Гереде новнцарима. н надам се да ће бити још бољи. ХАПШЕЊЕ ПРЕТСЕДННКА ОДБОРА СВЕННДНСКОГ КОНГРЕСА Амегердам. 17 новембра. ДНБ јавл»в: Прем а једној вести РаЈтерв из Ахмедабада. на основу ..оДб"ранбеног закона" ухашпен је у недел»у претседник парлвментарног одборв свеиндиског конгреса Ва лахбај Пател.

Пор Жантнл се лредао?

Лондон, 17 новембра. — Агенција Рајтер јавља: Овдашњн круговн „слободннх Фрашоза" саопштавају вечерас да се Пор Жантил друга највећа лука у Габору, предао два дана после пада .Тибрвнла. Артилериски двобој на Ла Мангиу Лондон, 17 Новембра. — Агенција Рајтер јавл»а: Вечерас је дошло до жестоког двобоЈа између обалске артилерије са обе стрене Па де Калев. Одмах затим брвтанскн бомбар. дери напали су франц>-ске луке Денкерк и Хал. Канонвда није престала. ЕЈксплозиЈе сУ тако јаке да се земл»а тресе у многим обалским местнма Енглеске. Британско званично саопштење Л°Ндон. 17 новембра. — Аген. ција РаЈтер Јавл»а: Министарство вазд>-хопловства издало Је саошптење у коме се квж-е да Је двнас по подне активност непријатељске авијаци. је бил а слабија изнад Ла Манша и источне обале. Негде сУ пвле бомбе у грофовиЈн Сасекс. оштетиле неке згрвде, нма мртвих и рањених, али њихов број није великн. Оборен Је известан броЈ непри. Јател»ских авиона а са нвше стра не није се вратило пет ловачких авионв. али је посада са четирн спвсена. Деманти вести о нападима на Немачку Берлин, 17 новембра. — ДНБ јављв: Британска Телеграфска Агенција тврдн да су брнтанске ваз. духопловне снаге 16 новембра дању извршиле нападе на рафинерије петролеЈа у Келну. Бремену и на Квналу Дортмунд. Емс. Поводом ове вести званнчно се констатује да Је она потпуно измишљена Истовремено се потсећа да после ваздушне борбе над Немапким Заливом у децем бру прошле годнне внше није обичај брнтанскнх вазд>-хоплов. них снага да преко двна врше нападе на Немачку. Ако се у тој енглескоЈ вестн •^рди да су приликом ових напада оборена три британска авиона. онда се овај податак мора сматратн као пок -ЈтаЈ да с« учн

ни веродостојном Једна неверо. ватна вест. Стварко тога дана ннЈедан енглески авион није оборен над територијом РајхаЕЗнглези су изг">*бнли авионе само у току ноћних часова. На тај начнн доказано је д а је брнтан. ска телегрвфска агенцнја опет обЈавила неистините вестиДаладје, Гамлен и Блум спроведени у Бурасоп Женева, 17 новеМбра- — ДНБ јавл»а: Како Је већ јављено. после хапшења и задржавања у замку Шазрон г- г. Даладије генеРал Гамлен и Леон Бл>-м спроеедени су у Бурасол. где се већ налазио бившн мннистар ваздухо. пловства Гн ла Шамбр Ово хапшење и спровођење претставља само дал»у фазу у поступку Врховног суда у Риому. Тнм поводом францускн мннистар правде дво је преглед досадашњег поступка Врховног су. да- У главном нслеђењу. велв се између осталог. врховни суд оптужио Је једног за др>тим бившег мнннстра Пјера Кота. Ги ла Шамбра Даладјеа. Леонв Блума. као и генерала Гамлена. У септембру месецу издато Је наређење за хапшење Пјрра Ко. та који се налазио у бекству. алн је ухапшен прнликом свог повратка нз Амернке 21 септембра. Онн су оптужени. нлн да су бнли нехатни у вспуњавању н вршењу својих д>-жностн. илн да су занемарнлн организацију народне одбране вг. да су своЈом полнтиком нвносили штете интереснма државе Фрвнцуско мннистарство прав. де указује још. на потребу. да се упоредо са горњим судским поступком поведу Још друга два. од којих Један обухваћа кривице из опту:кннце против бившег министра Жоржа Мандела. који се огрешио против спо.љвшње безбедности државе. Како Је позиа. то Мандел с е ј>л!а месеца нскрцао у Мароку са брода »Масилијас а сем тога утврђене су неисправности у рвсподели фондова коЈима Је рвсполагао као мгаш. стар колонија. као и спекулације иа штету фраццуске валуте Други паралелни поступак уперен је против Пола Реноа. коЈн се >ош увек налазн у замку Шазрен.

На пптање нопнпара па што су се однос||.1н разговори које Је г. Молотов водно у Берлнну. г. Гереде није хтео нингга да одговорн. Додао је само: — Ја сам о њнма задовољан. На крају је г. Гереде изјавно да немачкн амбасадор у Анкарн г. фоп Панец стнже с>тра у Турску. Ђ. БУКПЛИЦА ГЛАВНИ ЦИЉ ЕГИПТА ЈЕ ОЧУВАЊЕ БЕЗБЕДНОСТИ И ИНТЕГРИТЕТА Канро, 17 новембра. — Агенција Рајтер јавља: Иолитпчкн кругови сматрају да Не иови министар претседник г. Хусеин Сирн-паша проДЈиигги полнтику свога претходннка н да ће се ноои кабинет у све.му држатн смерница садржаних у престоној беседи. Г.таини цп.т» Егппта бнће н дал»е да очува своју безбедиост и интегрнтет. Јапно мнење Егапта врло је задовол»но чињснпцам што је тако брзо образована нова влада. По.ппнчки кругови су врло задово.1>нн њенни саставом, пошто су у кабннет ушла само четирн нова лнца. Новл мпннстар соцпјалне по литике г. Абдулалнл Абусамара припада лнбералној странци, а трн остала нова министра нису полнтички опрсдел»ена. Британско саопштење са египатског фронта Каиро, 17 новембра. — Агенција Рајтер јавља: Врховна команда брнтанских оружаннх снага у Каиру саопштава: Снтуација на свим фроитовн.ма остала је ненлмењона. Генерал Бавел отпутовао на Крит Сгокхолм, 17 но^зембра. — Пр е ма једном звапнчном енглеском саоппггењу врховни заповедннк тр>"па на Блнском Нстоку генерал г. Вевел крен>о Је у суботу за Крнт. (Еуропа прес) МИННСТАРРАДА РАЈХА Г. СЕЛТЕ НАПУСТИО РИМ Рнм. 17 новембра. — ДНБ 1ав. л»а: Министар рада Рајха г. Селте напустно је вечера с Рим. Овнх двна г. Селте посетнће ннд>-стрн ска пред>*зећа у Мвлану н Т>енови н проучитн њнхове соцн. јалне установе. За време свога боравка У Риму мннистар г. Селте имао је вр ло ввжне разговоре о заЈедннчкој сарвдњи сила осовнне на со. циЈално полнтичком подручју. Платни промет изме1ју Немачие и Францусне Вншн. 17 Новембра. — Аг^нциЈа Авас Јавл»а: Француска владв донела Је мере којнма се рсгулнше п-латни промет нзмсђу Нсмачке с Једне строне н Француске. францускнх колонија, протектората н других територнЈа под фрвнцускнм ујвндатом, с друге стрвне. Плаћања ће се вршнтн п>тем клиринга. Однос нзмеђу рахјс. мврке и франка утврђец Је 20:1. Ове мере односе се и на платежни пронет између Фрвнцуско н Протектората Нешке н Морав-