Žena i socijalizam

РЕ ;

_ јако заузета од људи, али, са изузешком једног малог дела, она није нигде тако обделана % искоришћена _ као што би могла бшши обделана и искоришћена. Не само да би Велика Британија могла произвести већу количину хране него данас, већ и Француска, Немачка, густрија, и у далеко већем степену остале земље у Европи. У малом Виртембергу са његових 879970 хектара земље засејане житом само применом парног плуга могла би се просечна жетва подићи од 6,410.000 на 9.00.0000 центи жита.

Европска Русија, узимајући за мерило стање становништва у Немачкој, могла би исхранити место око 100 милиона, колико данас броји, 475 милиона. Европска Русија броји данас око 1000 становника на квадратну миљу, Саксонска преко 12.000.

Истина је да Русија има пространих области земље којој је клима онемогућила већу плодност, али на југу има климу и плодност земље каква Немачкој ни из близа није позната. Даље, са рашћењем насељености и културе земље изазивају се промене у клими које се данас не даду измерити. Свуда где се човек у густим масама скупља врше се и климатске промене. Ми придајемо овим појавама мали значај, ми их чак нисмо у стању ни измерити у целом обиму, јер немамо повода а као што ствари данас стоје ни могућности за експерименте у великом. Даље су сви путници сложни у томе да се, на пр. чак у далеком северу Сибира, где се пролеће, лето и јесен брзо смењују и на неколико месеци збију, развије нагло тако бујна вегетација која изазива највеће чуђење. Тако исто и данас тако ретко насељена Шведска и Норвешка са њиховим огромним шумама, неисцрпним металним богатстом, њиховим рекама и морским обалама могле би бити богат извор за исхрану једног густо насељеног становништва. Под данашњим приликама није могуће стећи погодна средства и установе које би отвориле приступ богатству ових земаља, и тако се један део раштрканог становништва исељава.

Што се о северу може да рече, добија далеко већи значај за југ Европе: за Португалију, Шпанију, Италију, Грчку, Дунавске земље, Угарску, Турску итд. Најповољ-