Žena i socijalizam

460

није развијен човек, као што добар апетит и добро варење показују здрав стомак и чине основне погодбе за здраво тело. Али подмирење полног нагона и зачеће нису једно исто. О плодности људског рода постављене су најразличније теорије. Уопште ми у овим тако важним питањима још тумарамо у мраку, и то поглавито због тога што је кроз многе векове постојала најлуђа бојазан од испитивања закона постанка и развитка људи, од студирања закона стварања и развића. То постаје постепено друкчије и мора постати још много друкчије.

С једне стране постављена је теорија да виши умни развитак и јачи умни рад, уопште виша нервна радња угушује полни нагон и слаби способност стварања. Од других се то спори. Указује се на факат да боље ситуирана класа има просечно мање деце и да се то нема приписати само превентивним мерака. Извесно је да јако напрегнут духовни рад угушује полни нагон, али се мора спорити да се тим радом бави већина наше имућне класе. С друге стране претерани физички напори утичу такође угушујући. А свако претерано напрезање је штетно и из тог разлога треба да се одбаци.

Други тврде да начин живота, нарочито храна одређује, поред извесних физичких стања код жена, способност стварања и зачећа. Погодна храна, као што се показује и код животиња, одређује више од свега другог последице акта стварања. Од каквог је утицаја начин храњења на организам извесних животиња константовано је код чела које, дајући нарочиту храну, производе себи краљицу. Челе су дакле у познавању свога полног развитка отишле даље од људи. По свој прилици њима није хиљадама годинама проповедано да је „непристојно“ и „неморално“ бринути се о полним стварима.

Познато је даље да биљке, на добром земљишту и добро нагнојеном, бујају али не дају семена. Да и код људи начин храњења утиче на састав мушког семена као и на способност оплођавања женског јајета тешко може бити под сумњом, према томе би у великој мери од начина храњења зависила способност намножавања становништва. Други фактори чија је природа још мало

пне и илоа

арене