Žena

86 » __БАОБЕњНА_

породице, пуне бабинских предрасуда, ни једна ништа не разуме, већ кваре само болеснику зрак, и препоручују пуно ствари које болеснику само шкоде, и ув то свака од њих мисли да разуме више од лекара, п да лекари само убијају људе.

Један ми је лекар из Србпје приповедао, да су прошли ратови имали јаког уплива на неговање болесника. Хиљадама жена било је по разним болницама, неке су слушале више недељни курс о неговању болесника, али су многе и немајући тај курс по болницама врло много научиле, Научиле су каква частота треба да је око болесника, какав треба да је ред у соби, како треба поступати са болесником, п пуно корисних ствари. Џаметне жене из свију сталежа, пренеле су то и у своје куће, п данас је неговање болесника у Србији знатно коракнуло напред. Код њих се данас све јаче губи вера, да свака брижна мати, и.свака добра кћи п сеја разуме много више од лекара.

Врло је тешко из књиге поучити се о неговању болесника, али се нешто ипак може научити. Наши болесници, -са врло маленим изузетком болују код својих кућа, и зато неће бити па одмет, ако у овоме листу, који је нарочито посвећен домаћицама, и онима које ће ускоро постати домаћице, изнесемо у једном низу чланака главна начела о неговању болесника, шат им буде од користи, па акоп неће моћп да употребе свуда све, а оно ће се сигурно трудити да према прпликама користе се овпм напоменама, колико могу.

5 Болесничка соба.

Ако се добро сећам, било је већ у „Кени“ о оној грдној погрешци нашега народа (а има тога канда свугде), да ми своје најздравије собе не употребљујемо да у њима живимо, него их одређујемо ва салоне, гостинске собе, п како их већ зовемо. Чак и наш ратар, који има само две собе, збије се у једну собу, где једе и спава, а она друга соба је тако звана чиста соба, коју не упутребљује, него му служи само