Ženski svet

138.

ЖЕНСКИ СВЕТ

Бр. 6.

> ГЛАСНИК.

Велики немачки научник Хекл и госиођа Савка Суботићка. У почетку марта месеца, о, г. прославио је најславнији данашњи зоолог, Ернест Хекл, свеучилишни професор у Јени, педеветогодишњицу, од како је промовисан за доктора. Ту ретку славу честитала му је и дична наша Српкиња, уважена госпођа Савка Суботићка. На три недеље доцније стигне госпођи Суботићки штампан циркулар, којим Хекл захваљује евима, који га се сетише приликом докторског му јубилеја, извињујући се уједно, што не може оваком честитачу засепце писмено изрећи евоју захвалу. На циркулару, који је дошао госпођи Суботићки, написао је Хекл под свој штампани потпис евојом руком ово: „Кгац Заука 5Зиђоне, Чет РЕПатћгорј, Ђезеп РПапк! Егпзе Наескеј, Јена“ Но осим тога је госпођа Суботићка добила и фотографију великога научника, на коју је, такођер својом руком, написао: ЕКтап 5аука Зиђоће, мегећгипезуоћ Егпзе Наеске1 (Јепа). Ово је свакако врло велика одлика и ми се дичимо, што наш народ има и тако одличну кћер, којој своје признање не ускраћује ни научник еветскога гласа и највећи данас аукторитет на пољу природних наука.

Верени и венчани. Госпођица Смиља Слепчевићева, ћерка управника овдашњег друштва » Добротвора« г. Ланила Слепчевића и сестра председника »Треовачке Омладине“, г. Карка Олепчевића, венчала се у недељу 5. (18.) маја о, г. е г. Николом Стојановићем, трговцем из Пожаревца.

Г. Душан (6. Монашевић, овдашњи трговац, верио се е гђицом Јулком Миловановићевом, ћерком овдашњег грађанина и кројача г. Свето: зара Миловановића.

— Млађи син нашег сарадника п књиВасе Кретића- Љубисава, Крстић, виши чиновник српске народне Банке у Београду, верио се с гђицом Станкицом Продановићевом, ћерком г. Милоша Продановића, трговца из Сентомаша. Срећно!

жевника' Гг. Јовањ

Г. Милан Ивковић, нап вредни књижар, ве-

рио се е г-ђицом ЉМилевом „Јанковићевом из Осека.

Г. Љуба Нешић, конципијент министарства спољашњих послова у Београду, верио се « гђацом Миленом Веселиновићевом, ћерком г. дра

Ивана Веселиновића, адвоката п бившег уредника. »Садашњости“.

Г. Јован Рајковић, потпредседник новосад. ске трговачке омладине, нат: сарадник, верио се за гђицом Евицом ТЋовићевом, ћерком поштара у Парагама и нашом сарадницом. Срећно!

Изложба женских ручних радова. Од 1884. год. од како је у Новоме Саду приређена она значајна изложба женских рукотворина Српкиња, појављују се сад први пут Чуружанке Српкиње, да приреде таку изложбу почетком јула месеца у своме месту. На челу тог покрета стала је учитељица и потпредседница тамошње Добротворне Задруге Српкиња, г-ђа Даринка Вецлова рођ. Јоцић, чији позив доносимо на другом месту. Ми се надамо, да ће наше задруге и поједине Српкиње својски припомоћи, да ова изложба буде достојна имена и лепог рада, којим су наше, Српкиње признате у целом свету; а надамо се, да ће та изложба бити им достојно посећена, Срећно, да Бог да! 6

Споменик Змају. Друштво „Змај скупило је довољно прилога, да може подићи пок, Чика Јови достојан споменик. Надгробни споменик дигнут је у недељу 20. маја (2. јуна) о. г. а биста се смера за Карловце.

Излет Соколица. У недељу 18. (26.) маја о. г. учиниле су новосадске соколице, њих 30 на броју, излет на Стражилово. Тамо је на гробу гђица Јулка Пурчићева, учитељица, говорила о Бранковој песми а гђица Јелка Српска. декламовала је „Ђачки растанак . Соколице су отишле и дошле на коди, а обукле се у српско одело, које ву себи спремиле још при првој својој забави, а чиме теже, да Орпкињама омиле српску ношњу и да ју полако. заводе међу собом. Браћа, мушки соколи, дочекали су их тамо и заједнички провели неколико часова.

У спомен пок. дру Илији Вучетићу члану књижевног одељења држао је свечан говор, секретар Матице Српеке, др. Милан Савић, у четвртак 10. (28. маја о.г. у евечаној седници Књижевног одељења Матице Српеке. Скуп је био лепо посећен, особито од женске стране, а видесмо ту и три члана књижевног одељења. из Карловаца и поштовалаца покојникових из Сентомаша. Олава дру Илији Вучетићу!

Дар српској школи. Ни једно се српеко место не може похвалити, да је дарежљивије према својој школи од босанског места Брчке. Ми смо већ споменули, да су тој зиколи завештали: пок. .Јово Укропина: 1000 К, пок. Никола Крсмановић: 1000 К, г. Љубомир Крсмановић; 4500 КБ, г. Стеван Ковачевић своје две куће у вредности од 60.000 К, Иван и Марс Гајић евоје две куће и башту, у вредности од 20.000 КЕ, а сад на ·Лазареву Суботу, као о свом креном