Život i dela velikog Đorđa Petrovića Kara-Đorđa I
_Р ДАР ке . по РА ~иа == „ДА
== оу ==
Ћеле-кула. 4
Сазидана од глава српских јунака Ресаваца, славно са својам ресавским војводом Стеваном Синђелићемј) изгинувши у Каменаци у шавцу на месту Чегру 19. маја 1809. год.
Кула је ова четвороугла, висока око 15 стопа. Две њене стране широке су по 13 стопа и 4 палца, а две по 13 стопа. Има наоколо у све четири стране по 56 релова глава, а у сваком по 17. дакле свега 952 главе. Главе су међу цигљама у квадрату положеним уметнуте, око глава, малтером кречаним углављене и узидане. Кула је покривена ћерамидом, но кров јој је у хрђавом стању. Унутра, у кули, кажу, да нема глава, него само с поља,
Славни Синђелић после своје смрти оставио је два сина, Петра и Николу. Од обојице има Синђелић унука и праунука. који и данас живе у селу Грабовцу у Ресави, ћуприског округа као земљорадници.
Наум Крнар секретар Кара-Ђорђев.
Наум Крнар је био Грк, родом из Тесалије.
Да л је Наум предпаденије Србије 1813. год. био као секретар Кара-Ђорђев и сњиме у Аустрију пребегао, а потом и у Русију 1814. год. отишао, не зна се. Но пре узети се може да није, него да га је Кара-Ђорђе у Хотину у Бесарабији себи за секретара узео, а нарочито кад сеу Бесарабији 1816. и 1817. године многи грчки добровољци оружали, у егзерциру вежбали, и за. општи устанак хришћана у турској царевини спремали се, да га је тад Кара-Ђорђе себи за секретара и тумача грчког и турског језика, на препоруку самог грофа Каподистрије, бившег министра руског, а и влашког књаза Ипсиландија ксеби узео.
Јер Крнара текем је познато име постало кад је Кара- Ђорђе на Петровдан 1817. године Тајно у Србију прешао, и кад су оба у селу Радовању нахије смедеревске 13. јула од намештеног кнезом Милошем Обреновићем крволочког убице Николе Новаковића, Вуичиног момка, живот свој изгубили. Никола је, као што је у животопису именом неумрлог Кара-Ђорђа, у ! књиги вацртано, прво убио сикиром спавајућег Кара-Ђрђа, а по том из дуге пушке Наума Крнара умивајућег се на извору, који је пониже колебе, у којој је Кара-Ђорђе боравио, сишао био, да се умије, у тиквипи воде завати и своме господару Кара-Борђу донесе. Тад је тог магновења Никола Наума убио.
Крвник Никола Новаковић пошто је у колеби наслоњеног на грм седећег и спавајућег Кара-Ђорђа сикиром убио и главу му одсеко, текем је онда убио из пушке и Крнара, стрчо к извору, ве и њему главу јатаганом одсеко, узео је са собом, однео у колебу и обе метнуо у коњске зобнице, однео их у Коларе, а потом одма. одатле однео у Београд и предао кнезу Милошу Обреновићу, које је Милош однео у београдски град Маришли-Али-Паши, те их је видио и познао, а по том дао је, те је са истих Пеја Н. Ћурчија кожу са глава одеро, памуком напунио, и потом опег МарашлиАли-Паша однео, те их је у Цариград по Татарину султану на пешкеш и увиђење послао, које су обе пред султанском палатом-