Zlatiborski pravnički dani
Златибор 2009 Социјална права и економска криза
Поједине земље постављају још додатне критеријуме приликом усклађивања минималне зараде која се врши на иницијативу Владе, али се у појединим земљама још и:
- врши преговарање социјалних партнера и Владе пре него што се подигне висина минималне зараде као у Белгији, Грчкој, Турској, Чешкој и Пољској;
- врши се договор са социјалним партнерима тако да се прихвата, или бар разматра препорука социјалних партнера о оправданости висине усклађивања и то у Летонији, Мађарској, Словачкој, УК и Бугарској;
- врши се консултација са социјалним партерима, па се у складу са њим подиже висина минималне зараде као у Румунији.
На крају учесталост усклађивања минималне зараде је различита и најчешће се врши годишње у највећем броју земаља, али поједине земље дозвољавају усклађеност и једном у две године нпр. Луксембург, или сваких 16 месеци Ирска, а само у Холандији се вршило два пута годишње што је замрзнуто 2003. године као непотребно. Нередован систем усклађивања прихваћен је у Летонији.
Потребно је нагласити да се утврђивање минималне зараде врши у накнади која се добија по сату - као и у Републици Србији, такође и у Ирској, Француској, и УК. Међутим, поједине државе су прихватиле метод утврђивања на месечном нивоу Белгија, Луксембург, Мађарска, Холандија, Пољска, Португал, Румунија, Словенија и Турска, али и на недељном нивоу као у Малти.
Поред наведене разноликости методе уговарања, критеријума за усклађивање, методе за усклађивање, фреквентности усклађивања и др. може се рећи да поједине европске државе немају законских прописа о минималним зарадама и то у Аустрији, Данској, Шведској, Немачкој, Италији, Норвешкој, Финској, али да је у овим земљама висока покривеност колективним уговорима и тиме се обезбеђује систем плата који штити запослена лица у појединим гранама, а на тај начин се обезбеђује и минимална зарада.
Проценат запослених који су обухваћени платама из колективних уговора је:
- 70 % на Кипру – иако законодавство Кипра познаје и покривеност шест грана привреде минималном зарадом;
- 81%-90 % у Данској; - 90% Финска и Шведска; - 100% Италија и Аустрија.
448