Zlatiborski pravnički dani
Златибор 2010 Остваривање и заштита социјалних права
накост могућности и поступања у националним или ролионацним оквирима (нпр. у Европској унији у свим заједничким политикама“ 5) али и општи ниво културе социјалних права субјеката индивидуалног радног односа и културе социјалног дијалога (социјалног партнерства) субјеката колективног радног односа. Сузбијање дискриминације налаже поред радноправних санкција - поништавање отказа, реинтеграцију; грађанскоправних санкција накнаду имовинске и неимовинске штете, али /у појединим земљама/ и казнену накнаде; управноправних, тј. прекршајноправних санкција (које изриче прекршајни суд у домаћем позитивном праву), такође и кривичноправне санкције - новчану казну, али и казну лишавања слободе /затвора/. Кривичноправна заштита одређених социјалних права, која синтетички повезује право на рад (једнакост могућности у запошљавању и на раду) и право на синдикално организовање (слобода удруживања и деловања), прихваћена је у упоредном радном, односно кривичном законодавству.
Сузбијање дискриминације – универзални, европски, национални стандарди
Једнакост могућности и поступања прокламована је у модерном основном закону: уставне прокламације и гаранције права човека укључују и социјална права и забрану. дискриминације (нпр. Устав СР Немачке“; Преамбула Устава Француске“; Устав Јапана“; Устав Републике Србије; "устав Републике Црне Горе). У својим основним међународним инструментима: Конвенцији бр. 111 о дискриминацији у запошљавању и истоименој Препоруци бр. 111, дати су међународни радни стандарди о једнакости шанси и поступања у погледу занимања и запошљавања.
Будући да се дискриминација може јавити у низу својих облика – непосредна и посредна; индивидуална и колективна (антисиндикална) дискриминација, у зависности од тога да ли се ради о приватном или јавном сектору, било је потребно донети и низ посебних међународних радних стандарда о забрани конкретних облика (основа) дискриминације. Другим речима, није било довољно да се дискриминација регулише само на општи начин Кон-
** R. Nielsen, op. cit., erp. 242.
3 На пример у Кривичном закону Бугарске, по доношењу Устава из 1990. год., пре__ MaL. Betten, op. cit., erp. 178.
*’ M. Weiss, Labour Law and Industrial Relations in the F. R. of Germany, Kluwer, 1987, __ стр. 56.
7 Ј. Rivero, J. Savatier, Droit du travail, Paris, 1987, стр. 477. T. A. Hanami, Labour Law and Industrial Relations in Japan, Kluwer, 1985, crp. 71. 39 М, Valticos, International Labour Law, Kluwer, 1979, стр. 105 - 110.
21
w со