Almanah o desetogodišnjici naše narodne tragedije : 1915-1925

1

Довољно је познато да су Југословени пре доласка на: Балкан у Ш веку после Христа и доцније, образовали 3ajeдничку групу насеља, са једном племенском структуром, једним. језиком и у основи истим менталним особинама. Они су у односу на источну и западну групу Словена чинили. етничку“ целину. Шта би било природније од тога да су они, заузев стална места пребивања на Балкану, створили заједничку политичку организацију и онда, преко државних установа: започели процес нивелације да се племенске подвојености.

=

ублаже. Та толико природна ствар није се догодила не због разних разлика племена, јер њих није било, него из сасвим. других узрока.

Први би узрок лежао у географском пеложају земаља, које су Југословени населили. Бурна историја Балкана ре"то говори о његовом несрећном положају. Он је био п остао вратнице истока и запада, развође утицаја Европе и Азије, Као што су његове физичке осебине евроазиске прелазне, таква је и његова политичка и културна историја: сва зависна од оријенталних и западњачких утицаја, пуна занимљивих парадокса и амалгама. Ни преко икојег дела европског континента није прешло толико различитих народа као преко овог. Почев од цивилизованих Римљана: па до последње најезде Турака преко њега су муњевито минулш-или се настањивали за дуже време: Хуни, Готи, Авари, Словени, Бугари, Мађари, Татари и други, Они су остављали за собом дубоке трагове снажних државних организација и културе или суморне и драматичне записе савременика о суровим плачкањима, походима варвара, који су од преласка Хуна у Европу све чешћи и трајнији. Са правом карактерише американски писац Конфорт Балканско полуострво као „бојно поље народа и религије,"!)

Међу варварима који су од краја петог века прелазили на десну обалу Дунава налазе се и наши далеки преци, Мамљени разглашеним и наслаганим богаством Византиске Империје они су речним долинама продирали дубоко у унутрашњост Полуострва — и у току једног века постали његова најбројнија популација. Упорно померање словенских племена и заузимање нових седишта пада у време живог струјања народа из Азије у Европу — у ону епоху судбоносних битака народа када је исход једне битке доносио господарство светом или нестајање са попришта историје. И тај моменат је утицао на неизвесну судбину југословенских племена, Насељавање области које су улазиле у састав тада најорганизованије државе могло би се узети као други негативан чинилац стварања југословенске заједнице. Источна римска империја,

1 рта О НК А ОЛИ