Čovek i inventivni život

70 Божидар [. М. Ћурчић

ходне разумевању. У сваком случају он управља оним што не би био способан да изуме. То је оно ниже што управља вишим. Није ли то нешто слично ономе што се збива у инстинктима, где веома ограничена интелигенција једног инсекта води изуме биолошког генија2

У људској техници поступке интелигенције све више и више замењују машине. Оне су достигле да у многим областима дају исте производе као и интелигенција. Занатлија, некад, снабдевен неколиким једноставним алаткама, био је упућен на своју интелигенцију и на своју умешност. Уколико су се алатке усавршавале, водећи ка аутоматским машинама, удео интелигенције, знања и умешности постајао је мање важан. Сложена вештина занатлија била је замењена у великом броју случајева неколиким покретима, увек истим, при којима рука често има исту важност као нога.

Уколико у машини има више интелигенције проналазача, утолико се захтева мање интелигенције од онога који њоме рукује. То је чак једно од мерила техничке савршености. Али ниједна машина не би знала да потпуно и коначно искључи из свог руковања психички чинилац, иако често сведен на најмању меру. То је, чини нам се, иста ствар коју налазимо код инстинката: механика високе усавршености. надзиравана интелигенцијом на најнижем ступњу.

Неоспорно је да ми носимо у себи извесну инвентивну интелигенцију вишу од наше, да поседујемо изуме који чине део нашег бића, које не бисмо знали сами да начинимо.

Палеолитски човек поседовао је само једну веома примитивну радиност, судећи о томе по одломцима кремена доспелих до нас који су му служили као оружје и као алатке. Међутим он је носио у себи самом једну технику коју још није достигла техника садашњег човека. Он који није познавао употребу метала да би себи направио ексер или клин, имао је у свом организму механизме који су с успехом користили каталитичка својства метала, којима је наша радиност научила да се користи тек наших дана и која све више и више уводи у своје методе рада. Он који је као одбрамбено оружје имао само буџу или "песницу", поседовао је у својој крви оружје за одбрану против непријатеља чије постојање није чак ни наслућивао, оружје чији механизам још нисмо успели да сазнамо. Наше знање је још и данас, у односу на знање живе