Čovek i inventivni život

82 Божидар П. М. Ћурчић

би била еволуција тог биохемијског остварења у смислу претходне морфолошке еволуције Морали бисмо установити да је код најмање развијених бића, која имају тај преносилац кисеоника, прилагођавање у мањој мери саображено улози коју овај врши него код бића на вишем ступњу развића. Дакле, шта се констатује2 Констатује се да постоји бескрајно много прелазних ступњева те супстанце према животињској врсти којој припада и да та супстанца на свим ступњевима зоолошке лествице својим особинама одговара функцији коју обавља, у односу на температуру и напон кисеоника природне средине организма којој он припада. Чак и у једном самом организму постоји више врста хемоглобина са различитим афинитетима према кисеонику, који су прилагођени улози коју они испуњавају, омогућавајући пролаз кисеоника из крви ка мишићном влакну, из крви мајке ка крви зачетка. Као што то примећује Р. Рошег2: “Црвено крвно зрнце натоварено хемоглобином сачињава дакле прибор чудесно прилагођен његовој функцији; али као и сва усавршена оруђа, он се може користити само у строго одређеним условима... Тако ми схватамо што свака животиња има свој хемоглобин или боље своје хемоглобине; и можемо а рог замислити да би хемоглобин једног сисара био потпуно неискористљив за рибу. У ствари, то је доиста оно што експеримент потврђује."

Али, с друге стране, не би требало веровати да ово савршено прилагођавање хемоглобина, ма колики био ступањ еволуције његовог власника, чини од њега једну супстанцу без прошлости и без хемијских предака. Јер је хемоглобин хемијски сродан са већим бројем супстанци са улогама различитим од његове, таквих као што је хлорофил и цитохром, веома распрострањен ћелични фермент. Све те супстанце садрже исто циклично језгро, пирол. Могућно је да хемоглобин води своје порекло од цитохрома, као што то претпоставља Коштојанцз. Не зна се ништа о начину којим би се обављао овај прелаз и ово прилагођавање од једне функције на другу.

2 Р, Рошег: Рћучојогле де; аттаих татпх. Рап, Рјаптапоп, 1938. 3 Н. 5. Косћотап2: ЕЈбтет“ ае рћуоогте сотратве (на руском).