Hanoar : list jevrejske omladine Jugoslavije

:licom u svojoj kućici, nije poteklo samo iz gospodarskih motiva. Važan je faktor, doduše, u stvaranju mošava bila misao da će gospodarstvo bolje uspijevati, ako Jedan čovjek bude sam odgovoran ı ako on lično snosi dobitak ı gubitak, ali su sklonost za pojedinačna gospodarstva ojačali psihološki razlozi, među njima naročita želja žene. Pored svih ovdje prikazanih prednosti nisu se mnoge Žene mogle priučiti na Život kvuce, u koji su se, čini se, uživljavale čak teže mego muškarci. Mnogima se činilo teškim teretom što moraju neprestano biti među ljudima, ı uvijek među istim ljudima. Različiti obziri prema drugim članovima zajednice znače malene neugodnosti koje, neprestano ponavljane, rađaju trvenja i sukobe. Javlja se ı želja za omeđenim poljem rada gdje će svako da bude svoj gospodar ı jedini odgovoran: a možda su se upravo snažniji i vredniji ljudi osjećali sputani, jer se nisu mogli da oslone na svoju snagu, nego su u poslu bili zavisni ı od rada svih drugih. Najzad je u mnogih žena zacijelo odlučivala ı čežnja za svojim domom koji će da udesi prema svojoj zamisli, a da se ne treba obazirati na ukus ı na želje drugih.

Život žene u mošavu traži veoma mnogo rada, jer se mora brinuti za kuću i kuhinju, za živad ı marvu, za baštu i polje, a pogotovo za djecu. Ako je za ženu ma kojega seljaka na svijetu teško da svlada sav posao, a ono je Židovki ovaj rad u Palestini često iznad njene snage, jer 5e obično istom kao odrasla djevojka prihvatila tjelesnoga rada, pa imade manje iskustva, a uopće nema radne tradicije. Osobito se mora da napreže u prvim godinama dok su još djeca potpuno na materinoj brizi, Jer dječji vrt prima djecu tek iza druge ili treće godine. A ipak mnoge žene zbog spomenutih razloga voliju pojedinačno gospodarstvo nego komunu ı znadu da svladaju sve te velike teškoće.

Vidi se, dakle, da žena u Palestini bira život u kvuci ili u mošavu prema svojim naziranjima i težnjama. I jedan ı drugi oblik treba da se još promijene i poprave prema dosadašnjim iskustvima, pa da potpuno udovolje zahtjevima žene. Kvuca daje ženi punu slobodu djelovanja i brime se veoma dobro za djecu, a da je ne smetaju u radu. No u njoj žena ne može da oživotvori želju za vlastitim domom i nesmetanim ličnim životom. A u mošavu, gdje su ove potrebe ostvarene, ima Žena da nosi teret pretjeranoga rada i još treba da se brine za djecu. Pitamo se, ne bi li se i jedan ı drugi oblik naseljenja mogli popraviti da se uklone nedostaci. Nema sumnje, trebalo bi i u mošavu iskoristiti prednost zajedničke dječje odgoje bilo domom za doienčad u kojemu bi majka, ako želi, predala dijete na brigu stručnim licima još prije ulaska u dječji vrt, bilo osnivanjem dječjega naselja nalik na dječija carstva u kvucama, u kojima se djeca sama među sobom igraju, uče i Žive.A opet mogli bismo zamisliti kvucu, u kojoj Je mjesto velike zajedničke kuće niz manjih, tako da žene mogu urediti svo) dom prema svome ukusu :td. To su, u ostalom, tehnička pitanja koja su povezana ı s financijama. ali nam se ne čine nerješiva. Pokušaji na ovom području u posljednjih dvadeset godina nisu od važnosti samo za Palestinu, nego ı za sve one žene koje danas

120