Iz Srbije kneza Miloša : kulturne prilike od 1815 do 1839 godine

зивали црнокаацима. 1 ) Ка Херцеговини ова се капа звала кариклија.-) Око феса je често обавнјан шарен иешкир. 3 ) У крајевима јужне Србије, почевши од Левча, па јужно преко Мораве, носили су сељаци преко феса или преко главе пешкир, те су их други назикала аешкиранима. 1 ) До тела се носила до колена дугачка кошуља, најобичније одкудеље, везених рукава и колира, и припасивала се вуненим, понајвише црвеним, аојасом. Испод кошуље ношене су гаће, које нису биле ни тесне ни врло широке, опет од кудеље, У југозападним крајевима Србије ношене су у место гаћа аелентаће или иеленгири, вунене подебеле гаће до ниже колена. Од колена на ниже ношене су доколенице. Преко кошуље се носио кратак зубун од бела сукна без рукава, а преко њега гуњ од црна сукна до ниже колена и са рукавима. За појасом је ношен hooic; дуванџије су имали за појасом лулу, а понеки још н свиралу. Неки су припасивали још н силав (силај,

*) Вук С. Караџић, Српски Рјечник под црнокааац. Кад је Афнз-паша нпшкп хтео, 1805, поћи на Србију да је умирп „нареди да се неколико хиљзда покроји онпх малих црнпх капица од абе, што је онда у Пожаревачкој Нахпји рајп, Србима, адет бпо носпти" (Прота Матија Ненадовић, Мемоарн, стр. 213).

-) Вук С Караџпћ, Данпца аа 1827, стр. 105. h'apuклија или карикача „је од црвене абе илн чохе, одозго је за тубаста као фес, а са сгране има црну посгаву, за коју се одонго може што задјести (где који у бојевима позадијевају фишеке да су им наручнији него у кесама (Вук С. Караџић, Срп. Рјечник код карикача и кариклија).

З ј Пирх. 37.

4 ) Сретеи Л. П. 476 -480; М. Ђ. Мплићевић. Кнез Мнлош у причама, нова збпрка, стр. 59.

55

НОШЊА