JUS standardizacija

196

33

34

toliko da se ona održi ui ključalom stanju, Pritom stalno mešati i ne dozvoliti da se \krelč zalepi za dno. Kad je sve komađe negašenog kreča razbiveno i kad se u Ikorimi „obrnazovalo jednolično inečmno mleko, treba ga ispustiti u jamu. Ispuštanje krečnog mleka vršiti kroz otvor na Jednoj strani korita, ispred kojeg se naazi zatvarač i Žžičano silo sa okcima veličine oko 3 mm. Kad je sve mleko ispušteno u jamu, zatvarač se spušta, neugašeni komadi koji su ostali u koritu ispred sita privuku se na sredinu korita radi ponovnog gašenja, dodaje se svež živi kreč i ceo postupak ponovi dok se sav prispeli živi kreč me ugasi.

Jamu za gašeni kreč Ireba predvideti tako, da mjena zapremina iznosi oko 3 m* za svaku tonu živog kreča, koji se ima gasiti.

Gašeni kreč treba da odleži u jami najmanje sedam dana, ako je namenjen zidanju, a najmanje dvadesetosam dana ako je namenjen malfterisanju ili krečenju. Hidratizirani kreč proizvodi se uglavnom ma mestima gde se peče živi kreč, a na način koji je najzgodniji s obzirom na lokaime mogućnosti. ISO Hidratizirani ikreič koji je u tvornicama dobijen mlevenjem mora m Tvornici odležali majmanje 3 dana ipre isporuke.

Hidratizirani kreč koji se upotrebljava za malterisanje mora se prethodmo razmutiti u vodi — krečno meko.

PROPISI O KVALITETU

Hemijski sastav:

U pogledu hemijskog sastava građevinski kreč mora da sadrži sledeće minimalne, odnosno maksimalne količine sastojaka:

49 4920

45 430

401 44 4:40

| Ka Se Cao MgO RA H 5 edni e. a : a = Radni Vrsta kreča } 5 E M MI brrcj min max. da S ~“ o< od š o ı = & a) Živi kreč 90 5 5 = b) gašeni 'kreč — 5 | o 6) hidratisani kreč — 5 3 5

Gornji podaci se odnose:

a) za živi kreč sračunati na suvu supstancu i

b) za gašeni i hidratizirani 'kreč sračunati na suvu i žarenu wupstancu. i Napomena: Čist kreč ili kreč sa srazmerno malim sadržajem drugih primesa izuzev CaO nazivamo »masnim«, za razliku od »posnog« kreča koji sadrži znatnije količine tih primesa.

Fizički sastav:

Živi kreč mora biti u što krupnijim komadima, a pri utovaru kod proizvođača ukupna ležina ne sme imali više od 10% sitnijih komada od 30 mm. veličine. Gašeni kreč ne sme sadržavati više od 50% hemiski nevyezane vode u odnosu na težinu testa. Hidratizirani kreč mora biti takve finoće da prolazi kroz sito od 100 rupa/cm” bez ostalka, a na situ od 900 nupa/cm” ne sme da ostane više od 10%. lzdašnost:

Pod izdašnošću podrazumeva se količina gašenog kreča — testa — u litrima koja se dobija gašenjem na gore opisani mačin 1 kg živog kreča sa oko 4 litra vode. Izdašnost se meri samo kod živog kreča.

Sadržaj neugasivih čestica:

Sadržaj neugasivih čestica ne sme biti Veći od 5%, u odnosu ma \ežinu upotrebljenog živog kreča.

9 51

a e =ZZz===—Zz=-X/oit——==—

52

61

62

71

72

Sl

2

853

84

6

| STANDARDIZACIJA

KLASIFIKACIJA

Građevinski 'kreč deli se na klase i to:

O a Ia i

= SAJ O Redni S CaO „MgO Za 08. broj Vrsta kreča klasa muko) ŠŠ = 58 ~: ; SOS SSL O) = i == [9 a) živi kreč I 92 a Š 2,8. II 9 5 5. 2,0 b) gašeni kreč I — 9 Ž II | — [5] S 555 c) hidratizirani kreč _I — [53] O. —

Gornji podaci se odnose na:

a) za Živi kreč sračunati ma suvi supstanci š

b) za gašeni i hidratizirani kreč sračunati na suvu i ižarenu supstancu.

Građevinski kreč sa više od 5% MgO ne smalra se

više kao kreč u smislu ovog standarda.

NAČIN USKLADIŠTENJA

Živi kreč ne sme se držati na gradilištu, već se mora odmah ugasili.

Živi kreč na stovarištima i gradilištima (ukoliko ga nije mogliće odmah wugasiti) mora se čuvati u suvim i zatvorenim prostorijama koje ga štite od uticaja almosferilija i promaje. U tom slučaju kreč mora ležati na podu koji je mepropustan za vlagu ili na daščanom podu podignutom od zemlje bar .10—15 cm, a odozgo se kreč mora pokriti (preporučuju se daske, terisana hartija i &l.)

Gašeni kreč čuva se u jamama sa bokovima osiguranim od oburvavanja. Kad se na kreču u toku odležavanja pojave pukotine, u jamu se mora dolivati voda. U slučaju da gašeni kreč mora ostati u jami i preko zime, ireba ga pokriti slojem peska od oko 10 cm.

Hidratizirani kreč mora se čuvati u suvoj prostoriji.

NAČIN ISPORUKE

Živi kreč isporučuje se u komadima u zatvorenim vagonima, pokrivenim kamionima ili drugim pokrivenim vozilima, tako da je lkreč dobro zaštićen od atmosferske vlage, kiše i dr. Živi kreč treba isporučivati odmah posle pečenja.

Gašeni ikreč isporučuje se u buradima, sanducima. ili vozilima koja su za to podešena.

Hidratizirani kreč isporučuje se u vrećama ili zatvorenim iburadima.

TRGOVAČKI OBIČAJI

Živi kireč, gašeni kreč i hidratizirani kreč isporučuju se i obračunavaju po težini, a gašeni kreč osim toga može da se obračunava i po 1] m* zapremine.

Uz svaku isporuku živog kreča mora se priložiti dostavnica sa maznačenjem klase, njegovog porekla, naziv proizvođača i datumom ikad je kreč pečen.

Uz svaku isporuku gašenog kreča mora se priložiti dostavnica sa naznačenjem sadržaja vode, klase kreča, naziv isporučioca i datum kad je gašenje izvršeno.

uz svaku isporuku hidritiziranog kreča mora se priložiti dostavnica kao kod tač. 83, a osim toga i uputslvo o mačinu upotrebe toga kreča.

Prilaganje dostavnice obavezno je za sve proizvođače koji proizvode više od 300 tona kreča godišnje.

Za obračum uzeće se kao osnova Dbruto cena živog kreča računajući tu i vrednost prevoza (željeznicom, brodom, kamionom itd.) i prenosa do gradilišta (kod