JUS standardizacija

Br.

47

471

Šo

6—7 19051

101

Konjska tanka creva 1 klase su beličaste boje, čvIstih, neoštećenih zidova, bez oslataka masnog 'kiva, bez nečistoće i delova sluzokože. U vezi, koja treba da sadrži 95 m creva, može da se nalazi najviše 10 kom, pri čemu najmanji komad mora da iznosi barem 1 metar. :

Konjska tanka creva II klase stu beličasto-siva boje, s manjim ostacima masnog tkiva ili sa drugim Ootstupanjima od I klase. U vezi, koja treba da sadrži 25 m creva, može da se nalazi najviše 18 komada, pri čemu najmanji komad mora da iznosi barem (0,5. m. Prema veličini dijametra (kalibra) razlikuju se unutar svake klase sledeće kategorije:

I kategorija iznad 60 mm

II kategorija od 50—60 mm

III kategorija do 50 mm

Goveđa seroza prestavlja prerađeni serozni omotač slepog creva kod goveda i deh se na sledeće klase: Goveda seroza I klase je beličaste boje, bez ostataka masnog lkiva, bez bilo kakvih oštećenja i defekata. Goveda seroza II klase je sivo-beličaste ili tamno-sive boje sa manjim ostacima masnog ikiva ili drugim otstupanjima od prve iklase.

S obzirom na dužinu razlikuju se unutar svake klase sledeće kategorije: I kategorija

II kategorija

iznad 100 cm od 50—100 cm

a —–I–ı-–- –—––— Lo :—II–II –—:––——>ZI Iqe=XZ=UZFIRŽZZVC—<Zzııi ——Z—ZcZ—

(O)}}}| S)

O RO

|] {eto

634.1/.2:002.02 Predlog saveznog propisa kvaliteta br. 167

POLUPRERAĐEVINE VOĆA

OPŠTI USLOVI POJAM

Poluprerađivana voća je dozvoljenim sredstvima kon zervisano voće radi dalje prerade

NAČIN UZIMANJA UZORAKA

Sadržaj u wudu mora biti dobro promešan. Uzorak se uzima ız sredine suda u težini od 1 kg.

Kod pošiljke do 10 buradi uzorak se uzima iz jednog bureta, za svakih sledećih 10 buradi iz još jednog bureta. ;

Uzimanje uzoraka vrši se iz svake partije komisiskim putem u ri istovetna primerka. Uzorci moraju da se čuvaju na hladnom mestu u hermetički zatvorenom wudu. Sudovi sa uzorcima moraju biti zape čaćeni pečatom prodavca. Jedan primerak uzorka ostaje kod prodavca, dok dva dobija kupac, od kojih jedan služi za departažnu analizu. Uzorak mora biti snabdeven sa podacima o vrsti i kvalitetu proizvoda, datumom i jpolpisom članova komisije. O. vađenju uzoraka vodi se zapisnik koji se prilaže uzorcima. Zapisnik mora da sadrži: mesto i datum wzimanja uzoraka, opis i težinu uzorka, podatke o kupcu i prodavcu, količinu i izgled robe od koje su uzeti Uzorci.

Raznovrsni uzorci stavljaju se zasebno au hermuetičjci zatvoreni sud. Uzorci se čuvaju najduže 3 meseca, ukoliko nema nikakvih reklamacija.

NAČIN PAKOVANJA

Poluprerađevine voća pakuju se u čistu i zdravu burad, od tvrdog dobro isušenog drveta, oko 200 litara zapremine,

OZNAČAVANJE

Na ambalaži mora biti označeno: ime i adresa proizvodača, brutto, tara: netto težina, datum izrade, ;

redni Droj bureta prema izradi konzervišuće sredstvo i

% suve materije,

{

49

43

< _ — –J– < K –—_-- ——

92

Burad namenjena izvozu moraju nositi oznaku: YUGOSLAVIA ;

Natpise i oznake treba ispisati čitljivo, štampanim slovima, žigom ili masnom bojom. NAČIN USKLADIŠTENJA ILI ČUVANJA

Burad se uskladištava u zdravm i suvim skladištima, koja se mogu dobro provetravati.

634.1/.2

Predlog saveznog propisa kvaliteta br. 168

POLUPRERAĐEVINE VOĆA

PULPA OPŠTI USLOVI Pojam Pulpa je poluprerađevina celih ili raskomadđanih iplodova voća, očišćenih od semene lože, semenki, peteljki i čašičmih listića, pripremljena hladnim putem dozvoljenim sredstvima za konzerviranje. Pulpe se dele: na pulpu od celih plodova, polovina, kriški i pulpu od sitnije raskomadamih plodova; prema vrstama voća: na pulpe sa košticama i bez košlica; na pulpa celog ili raskomadđanop voća i pulpe za 40, 50, 60, 70, 80 i 90% celih Mi raskomadanih plodova. Pulpa sa manje od 40% celih plodova smatra se kašastom pulpom, koja ne sme biti pasširana, a ocenjuje se prema % suve materije. Prema vrstama pojedinog voća pulpa se deli na pulpu iz više sorti istog: voća ı pulpu od jedne sorte. Pulpa proizvedena iz neodređene sorte ili iz Više sorti mora biti posebno označena. . Pulpa proizvedena od samo jedne sorte mora. biti označena imenom te sorte.

TEHNIČKI USLOVI

Svaka vrsta voća mora se zasebno .pulp:rati. U istoj bačvi ne smeju se nalaziti pomešani celi plodovi i polutke, odnosno kriške. Celi plodovi ili delovi ne smeju da se raspadaju pod laganim pritiskom prstiju. Pulipa se ocenjuje prema % suve materije i prema Ibro ju neoštećenih komada od ukupnog broja svih komada, izraženo u “0.

Boja, ukus i miris moraju odgovarali voću od kojega je pulpa pripremljena. Uz karakterističan, miris voća oseća se miris SO-.

Tečnost u pulpi mora biti bistra.

Sadržaj suve materije mora prema vrsti pulpiranog voća biti najmanje:

jabuka 10% kruška 11% dunija 11% žuta irešnja Š 9% hrustava i wrcolika (rešnja | 10% višnja Maraska 1137 višnja obična 8% jagoda 7% malina 6% kupina 79% kajsija 10% breskva 10% šljiva 14% grožde 16% smokva 18%

U pulpi se ne smeju pojavljivati znaci vrenja, truljenja ni plesni. : Kod pripremanja ipulpe ne smeju se upotrebljavati ni- kakva sredstva za doterivanje boje, mirisa i ukusa. Pulpa ne sme sadržavati stranih primesa. Količina peska u pulpi ne sme biti za jagode veća od 0,17%, a kod ostalog voća 0,05%. | :