JUS standardizacija

Br.

BO bo

214

216

6— 1951

| ________________________ __ ı—m o

Mušmule Mušmule MUŠMULE: bez koštica | sa košticom | i _ U | · · a ————= Krupne 120 | 100

634.22:631.576

Predlog saveznog propisa kvaliteta br. 137

ŠLJIVA

POJAM

Šljive su sveži plodovi 'kultiviranih vrsta drveta iz roda »Prunus«e — »Euprunus«. i

RAZVRSTAVANJE

Šljiva sa dele prema piemenitosti ı iprema kvalitetu piodova.

Skupine po plemenitosti sorte

I grupa: prave šljive — cepače

Prava šljive cepače su one, čiji plodovi su plave ((modre) boje, obično duguljastog oblika i čije se meso lako odvaja od košlice. Meso je dosta čvrsto i zbog toga su plodovi pogodni za sušenje i. pekmez. 'Kožica i meso oko koštlice nisu kiseli u Wsvežem, ni u kuvanom stanju.

Ovamo spadaju: požegača (bistrica), aženka, talijanka, dinka, Cimerova rana, Bilerova (Bilska) rana, dobojska ranka, ledinačka, motičanka \(feričanka) i sl.

il grupa: renklode (ringlovke, ringlo, plemenite bardaklije). U renklode spadaju sorte, čiji Su plodovi različitih boja, okrugiastog oblika, čvrstog, slatkog i prijatno aromatičnog mesa, koje se lako odvaja od košlice. Posle kuvanja kožica ploda postaje kisela.

Ovamo spadaju razne sorte remkloda: krupna zelena renkloda, Zlatna renkloda, Alfanova, Merodova rana i Sl.

III grupa: bardaklije (damascenke)

U bardaklije spadaju sorte \iji su plodovi razne boje, meso im se dobro odvaja od koštice, a nije izrazito aromatično. Glavna im je mjpotrebna wrednmost za potrošnju u svežem stanju. Kožica i meso oko košticae kiselo je nakon kuvanja.

Ovamo spadaju sorte: Kirke, Vašington, jajare, lepa iz Luvena, car Ontario, Perdrigon, Džeferson i sl. IV grupa: japanske šljive

U japanske šljive spadaju sorte č.ji su plodovi različutih živih boja, a meso im se obično slabije odvaja od košlice i sadrži manje šećera. Ovamo wspadaju sorte: Burbank, Roza i Sl.

Formoza, Santa

V grupa: Mirabele

U mirabele spadaju sorte čiji su plodovi obično sitniju, zaokruženog oblika, a meso sa jačom sadržinom išećera. Meso se lako odvaja od koštica. Kožica i meso oko koštice nisu kiseli ni u svežem mi u kuvanomi stanju.

Ovamo spadaju sorte: nansiška mirabela, mirabela iz Metza i sl.

VI grupa: ostale šljive i okruglice

U ovu grupu spadaju sorte čiji su plodovi raznog

oblika, počev od okruplh do elpsastih. Kod nekih %

251

69

sorata kožica i meso oko koštice su kiseli poslije kuvanja, kao kod okruglica. Kod drugih sorata OoVe – grupe plodovi su više ili manje wduženi, ali meso im se ne odvaja ili se slabo odvaja od koštice, a li zrelom stanju meso je meko i uglavnom sposobno za pro:zvodnju Takije. ; Ovamo spadaju sorte: crvena ranka darosavka), drenovka, trnošljiva \trnovača), 'požarka, moravka (bugarka), bijelica, bijelo-šljiva, saridža, piskori i sl.

VII grupa: dženerike

Dženerike su plodovi »Prunus mirobolana«, svih tipova i boja, mekog mesa u zrelom stanju i kisele kožice i mesa oko koštce. . Prema vremenu sazrevanja delimo prave šljive, Reine Claude i bardaklije u rane i kasne.

Rane šljive su one, koje sazrevaju uglavnom u julu u prvoj. poiovini meseca avgusta, do sazrevanja prvih šljiva požegača.

Kasne šljive sazrevaju zajedno sa požegačama i kasnije. Prema kvalitetu plodova šljive se dele na kvaltet U; kvalitet IM, kvalitet IH (šljive za bezalkoholne prerađevine) i Šljive za rakiju.

Kvalitet I

U ovaj kvaltet spadaju iplodovi svih grupa šljiva, brani rukom, sa peteljkama, dovoljno zreli, sa dovoljno slasti, bez oporog ukusa, dobro i pravilno razvijeni, izjednačeni po krupnoći ı zrelosti, sa VIIO dobro izraženom bojom i sa sačuvanim pepeljkom (maškom). :

Piodovi moraju biti bez oštećenja od bolesti, štetočina, prskanja ı mehaničkih povreda. Plodova bez peteljaka sme biti najviše 5“. Dozvoljava se najviše 3% plodova s malim žutim i tvrdim mrljama na kožici, koje nemaju nepovoljnog uticaja na trajnost plodova. Ukupna površina mrlja ne sme biti veća od 1/10 površine ploda. Plodovi ovog kvaliteta moraju biti iznad prosečne veličine roda dotične godine.

Opremaju se u male kose letvarice, u plibtke letvarice i male košare, a u Velike kose letvarice samo za manje udaljenosti.

U svakoj opremi (pakovanju) moraju biti plodovi samo jedne sorte.

Kvalitet II

U ovaj kvalitet spadaju piodovi brani rukom, sa ili bez peteljke, zreli i sposobni za transport. Dozvoljava se do 10% plodova bez peteljaka i do 10% plodova oštećenih od štetočina, mehaničkih povreda i krastavosti, no moraju biti bez grešaka, koje prouzrokuju brzo kvarenje.

Opremaju se u velike i male kose letvarice i w plitke letvarice. }

U svakoj opremi moraju biti plodovi samo jedne sorte. |

Kvalitet III (šljive za i bez alkoholne prerađevine)

Plodovi ovog kvaliteta moraju bii od jedne sorte, dobro zreli, čisti i bez wiranih primesa. Mogu biti bran: ili treseni. Plodovi ne smeju biti crvljivi, niti natru!i. Služe uglavnom za pekmez i sl.

Dozvoljava se 5% crvlj:vih i natrulih plodova. Opremaju se u velike kose !ebvarice, kao | u velike i srednje pliltke letvarice i košare.

Šljive za rakiju

U ovaj kvalitet spadaju plodovi, koji ne zadovoljavaju uslova. za prethodne kvalitete, a dobro su zreli. Plodovi moraju biti jedne sorte i bez stranih iprimesa. Opremaju se u kace za voće i kao rwmfuza u poTIjŠVe. #2