JUS standardizacija
5
OPREMA KESTENA
Kesteni se pune u veliku i srednju plitku heivaicu, te mailu: košaricu do težine 95 kg, maroni se opremaju u jutenim vrećama cca 46 X 76 i 20 kg brutto težine.
4 OTKUPNA VRIJEDNOST OBZIROM NA KVALITET ;
Otkupna vrijednost pojedinih kvaliteta kestena stoji u sijedećem ioodnosu: : a un
_ KVAT,IPPB;P Ob PRI OI MaNOR Kvalitet I (do 80 kom.) — 800 | (do 90 +) :
U 660
(do 190 „) | Original krupni (120 „) |
50 | Se
150
O O 240 80 POI 100
Sitni kesten (200 „) | e:
634.973.731.4:634.987 Predlog saveznog propisa kvaliteta br. 154 RUŽIN šIPAK
Il POJAM
Ružin šipak je plod grma »Rosa canima«, »Rosa TUZOca«. »Rosa maecosa« i »Rosa pomuifera«.
RAZVRSTAVANJE
Razlikujemo: jesenski svježi i zimski kvalitet,
21 Jesenski kvalitet. Plodovi su VISE, zreli, CTveno skrletne boje, bez zelenih dijelova i crnih mr)ia na plodu, neoštećeni od bolesti i štetočina. Plodovi mo-
O
STANDARDIZACIJA
raju biti cijeli, bez mpeteljke i stranih primjesa, a ne smiju se brati mokri. -
Jesemski swježi kvalitet oprema se u velike ji srednje 'piitke letvarice,
22 Zimski kvalitet. Plodovi su polpuno dozreli i na zraku djelomično osušeni, smrežurane kožice, mekani, /crveno-smeđe boje. Kod ovog se kvaliteta kožica lako odvaja od ploda.
Plodovi moraju biti bez stranih primjesa i peteljaka, te ne smiju biti brani mokri i ne smiju pokazivati znakove fermeltac:je i plijesni.
Zimski kvalitet oprema se u velike i srednje pliike letvarice. :
OTKUPNA VRIJEDNOST OBZIROM NA KVALITET Olkupna vrijednost kvaliteta ružinog šipka stoji u sujedećem odnosu: Jesenski kvalitet: 100 Zimski kvalitet: 200 ii 5
|ečo
634.975.477.7:634.987 Predlog saveznog propisa kvaliteta br. 155
BOROVICA (KLEKA)
1 POJAM
Borovica je plod grma »Juniperus comunis« (plave bo-
bice), »Juniperus irginiana« (crvemkasto-smede bo-
bice) i »Juniperus macrocarpa« (krupnije smede bobice) 2 USLOVI
Plodovi moraju biti dvogodišnji, suvi, bez plijesni i pe-
tteljaka, me smije biti zelenih bobica, niti siramih pri-
mjesa (iglica i sl.). Dozvoljava se do 2 suve iplice na 100 bobica. –
4 OPREMA
Borovica se oprema u narijetko ikane jutene vreće, težine 30 kg i u velike i srednje plitke letvarice.
664(389.6:388.582.22)
Jlandavdizacija i vwahjowic ivažkoua u Weeheatlemaj imali
Ing. J. Simončić
Vrlo je teško odrediti gubitke u proizvodnji · distribuciji prehranbenih proizvoda, tj. pre no Što stignu na preradu u prehranbenu 'ndustriju. Ne manje poteškoće nastupaju kada se postavi pitanje tih gubitaka u samoj prehranbenoj industriji i trgovinskoj mreži od frenutka preuzimanja gotovih proizvoda od prehranbene :ndustriJe pa do upotrebe: od strane neposrednog potrošača.
Analizirajući postojeću dokumentaciju došli smo do potvrde postavke, da je nemoguće tačno specificirati sve gubitke u prehranbenoj industriji i odredit: im zavisnost od Kapaciteta postrojenja, mehanizacije proizvodnje, umešnosti radne snage itd. u onoj pravilnosti j tačnosti koju zahteva savremena nauka. Naime, pretežni deo naše prehranbene industrije ne može da se ispituje, prema regulama savremene industrije prehranbenih proizvoda, kako u pogledu postrojenja, tako i u pogledu iskorišćenja sirovina, manipulacije, upotrebe radne snage, skladištenja itd. Mi još nemamo sreden materijal o nedostacima naše prehranbene industrije, niti prikupljene sve ostale potrebne podatke, ta se ne sme oček:vati da studije koje se odnose na faj materijal budu tačne.
Te poteškoće nas neće uplašiti da pokušamo barem približno da utvrdimo ulogu standardizacije u prehran-
benoj industriji, s namerom da ustanovimo kolike će uštede doneti standardizacija proizvoda prehranbene industrije našoj privredi.
Za polaznu tačku ovog članka uzeli smo. planiranu proizvodnju proizvoda prehranbene industriie u 1951 godini, postojeće stanje postrojenja, elemente pune cene koštanja proizvoda (sa korekturama nepravilnosti), smanjenje radne snage i reviziju podnetih kalkula-ija od strane narodnih republika, koje se odnose na proizvodnju, upotrebu radne snage, fe smanjenje pune cene koštanja. Prilikom razrade ove studije, a da bi ona bila u okviru utvrden:h količina i drugih poznatih ili približno poznatih podataka, pošlo se sa pretpostavkom da su za sve proizvode prehranbene industrije doneti savezni propisi kvaliteta : da se oni od početka 1951 godine stvarno i primenjuju. Time je data mogućnost uporedenja kolika će biti ušteda kod današnjeg stanja prehranbene industr:Je, kod proizvodnje koja je planirana u 1951 godini, kada će se u sektoru prehranbene 'ndustrije primen;jivati savezni propisi kvaliteta za sve pro:zvode. Ostupanja | Štete koje su vezane za sezonski rad usprehranbenoj| industriji nisu uzete u obzir.