JUS standardizacija
52
DK 629.12 :389.6 (497.1)
a
STANDARDIŽAĆIJA
Standardizacija pri brodogradnji u Jugoslaviji
Brodogradnja i eksploatacija brodova je potrošač velikog broja: proizvoda, gotovo svih industriskih grana: ugalj, nafta, crna i obojena metalurgija, mašinogradnja, elektroindustrija, drvo, tekstil, hemija (na pr. boje) i t.d. Racionalno građenje i održavanje brodova zahtevaju, da se za istu svrhu primenjuju uvek lednmoobrazni standardizovani delovi. Od najvećeg broja tih delova ne zahtevaju se samo tačno određeni oblici i dimenzije, već i stalni, jednoobrazni kvaliteti, koji treba da ispunjavaju određene uslove u vezi sa sigurnošću transporta. Zbog nedovoljno provedene standardizacije, kako u nacionalnom, tako i u međunarodnom obimu, skladišta brodograđevnih i brodoremontnih preduzeća moraju da sadrže mnogo stotina hiljada najrazličnijih delova i vrsta materijala, što bi moglo da bude svedeno na mnogo manji broj, ako bi oni bili standardizovani. Zato je i razumljiv interes te važne privredne grane za stanmdardizaciju. Polovinom aprila 1952 god. održan je u Saveznoj komisiji za standardizaciju preliminarni sastanak nekih privrednih i naučnih organizacija koje su zainte-
resovane za standardizaciju na tome području. Tu je data inicijativa za obrazovanje Odbora za standardizaciju u brodogradnji i eksploataciji brodova.
Clanovi odbora trebali bi da budu sve privredne i naučne organizacije i ustanove fe privredne grane. Odbor će biti sekciia Savezne komisije za standardizaciju i treba da obavlja zadatke, u prvom redu pri izradi i donošenju jugoslovenskih standarda, L.j. takvih standarda, koji su potrebni privredi PNRJ uopSte, a u drugom redu, na tipizaciji proizvoda za koje je zainteresovana samo brodogradnja i eksploatacija brodova. Pri daljem razvitku naše privrede, ta tipizacija će služiti kao osnova za izradu jugoslovenskih standarda.
Sekretarijat odbora nalazi se pri Brodarskom institutu u Zagrebu, pa on, u ime svih članova Odbora, izrađuje osnovne predloge jugoslovenskih standarda i izražava zajednička mišljenja svih članova odbora pri radu u komisijama i kod javne diskusije u vezi sa predlozima pojedinih jugoslovenskih standarda, gde je zainteresovana brodogradnja ili privredne organizacije za eksploataciju brodova.
50) - godišnjica rada Američke organizacije za ispitivanje materijala
(A. S. T. M. – American Society for Testing Miaterials)
Organizacija ASTM proslavlja ove godine svoju 50-godišnjicu osnivanja. Od 23 do 27 juna ft.g., u New
Yorku, održaće se zvanična proslava Zlatnog jubileja..
Kako ova proslava pada u isto vreme kad i Centralna skupština Međunarodne organizacije za standardizaciju (ISO), velikom delu učesnika na Generalnoj skupštini pruža se mogućnost da prisustvuju proslavi i da se ujedno upoznaju sa radom organizacije ASTM.
Inicijatori ovog jubileja predvideli su za svoje goste i interesantan tehnički program. Kroz »Desetu izložbu aparata i pribora za ispitivanje materijala«, a zatim kroz »Potografsku izložbu o rezultatima primene fotografija u ispitivanju materijala«, moći će posetioci da se upoznaju sa tehničkim radom organi-
DK 389.6 (049.3)
PREDLOZI STANDARDA
zacije, a ujedno i sa važnim doprinosom ASTM pri izradi i donošenju američkih standarda.
U nedostatku detaljnog programa proslave, pominjemo neka pitanja koja će se tretirati tom prilikom: 1) veličine čestica hidriranog kreča;
2) mogu li se osobine maltera poboljšati boljim
mešanjem?;
3) ispitivanje drveta bez razaranja;
4) merenje temperature i vlažnosti asfalinog ma-
terijala za krovove;
5) studija o stvaranju i povećanju pukotina na
čeliku.
NA JAVNOJ DISKUSIJI
Na predloge standarda, anotirane u ovom broju biltena, primedbe treba dostaviti najkasnije
30 jula 1952 godine.
UPOZORENJE: Predlozi ovih standarda biće dostavljeni samo onim privrednim organizacijamxia, ustanovama, i f. d., koje su se, u smislu poziva objavljenog u biltenu »Standardizacija« br. 1/52 izjasnile, da žele da budu saradnici pri izradi pojedinih jugo slovenskih standarda.
Ostali interesenti, koji bi želeli
da dadu svoje primedbe i dopune na ovde anoltirane predloge
standarda, mogu ih takođe poručiti čime se naknadno uključuju u saradnike. UwKkoliko Savezna komisija za standardizaciju ne bude od pojedinih saradnika primila nikakve predloge i dopune, neće ih više smatrati saradnicima. a predloge će im moći dostaviti samo uz naplatu.
Ostali interesenti, čiti uz naplatu pouzećem.
DK 621 :389.6 (497.1)
PREDLOZI JUGOSLOVENSKIH STANDARDA IZ OBLASTI MAŠINOGRADNJE
Grupa: Ispitivanje mašina alatki
Predlozi standarda ove grupe propisuju kako se vrši ispitivanje novih mašina alatki, kao i takvih opravljenih mašina, koje su generalnom opravkom osposobljene za rad istog stepena tačnosti kao nove mašine. Predlozi propisuju, za svaku vrstu mašina alat– ki, merenja, kojima treba da se proveri tačnost izrade mašine. Za ta merenja propisane su sprave koje se
koji bi želeli da im se dostave pojedini predlozi standarda, mogu ih poru-
imaju upotrebiti, postupak merenja kao i dozvoljena odstupanja tačnosti izrade, „odnosno montaže pojedinih sklopova mašine. Za izvesne mašine propisano je i proveravanje tačnosti rada mašine. U ovu grupu ulaze sledeći predlozi standarda:
Predlog br. 647 Ispitivanje horizontalnih bušilica i
| glodalica sa čvrstim vretenikom (JUS M.G0.160). Ovaj predlog standarda obuhvata 14 vrsta merenja tačnosti izrade i montaže mašina i 3 vrste obrade probnih komada, radi utvrđivanja tačnosti rada mašine.