JUS standardizacija
214 ; i STANDARDIZACIJA
ljavanja kao pod b.) i c.). 2 Postojanost na pranje i valjanje
Za ovo ispitivanje podesan je niz aparata. I za njih važi pravilo da moraju da budu tako podešeni
da dejstvuju kao i ručno pranje. Preporučuju se sledeći aparati:
a.) LAUNDEROMETER, Atlas Electric Devices Co., Chicago — USA. Uzorak se ispituje u zatvorenim sudovima zapremine oko 0,5 1], koji se pokreću sa oko 40 obrtaja/min u vodenom kupatilu sa termostatom. U zatvorene sudove mogu da se umetnu kuglice od gume ili čelika koji ne rđa, da bi se pojačalo mehaničko dejstvo. -
b.) WASCHRADER (točak za pranje) koji ima kon strukciju sličnu »Wash-Whiel-u«, Society of Dyers and Colourists, Bradford. I ovde se zatvoreni sudovi pokreću u termostatima sa oko 40 obrtaja u min.
c.) Mašina za pranje »PREXA«, Firma H. Wullschleger und J. Schwarz, Unt. Heuber 23—4, Basel. izrađena prema nacrtu firme Geigy AG, Bazel. Pranje i gnječenje se izvodi pokretanjem uzorka tamo i amo, preko jednog nagnutog rebrastog lima, pri čemu se uzorak u'određenim intervalima zamače u tečnost.
3 Postojanost na trenje ; -
Za ovo ispitivanje preporučuju se sledeći uređaji: :
a.) Crockmeter, American Association of textile Chemists and Colourists, Lowell Mass., USA. Trljanje se vrši pomoću klipa prečnika 16 mm koji radi pod pritiskom od 1 kg/ASTM — godina 1944, str. 192. i 1948, str. 116).
Aparat je licenca Firme FRYMA GmbH, Rheinfelden/Schweiz, odnosno Walther Thoma, Rheinfelden/Baden, Wehrstrass 6.
b.) Probač postojanosti na trenje prema Krais-u. Ovaj aparat ima sličan uređaj i izrađuje ga firma
Hugo Keyl, Dresden-N 6, Grossenhaimerstrasse 99. 4 Ispitivanja na fabričkim uređajima:
Za ispitivanje postojanosti na dekaturu i alkalno pramje pod pritiskom nisu još konstruisani pogodni
aparati i ta ispitivanja se vrše na fabrićkim uređajima pod propisanim uslovima.
TEKSTIL MIRKA. i Predlog br. 1059 METODA ODREĐIVANJA POSTOJANOSTI BOJE I DE OS DO(0Ha ŠTAMPE NA PRANJE 599?
1 Pojam i primena Pod postojanošću na pranje podrazumeva se otpornost boje i štampe prema dejstvu domaćeg ili industriskog pramja. Ovaj način ispitivanja odnosi se na sve vrste vlakana i njihove proizvode.
2 Pripremanje uzoraka Uzorak tkanine veličine 10 em X 4 cem ušije se sa svih strana između dve bele tkanine iste veličine. Bele tkanine su izrađene u platnenom prepletaju, bez apreture i težine oko 125 g/m”?. Pređa se ušiva između tkanina, izrađena u vidu trikoa ili raspoređena po površini tkanine. Vlakno se rasporedi po tkanini i pričvrsti bodovima. Jedna od dveju propratnih fkanina izrađena je od iste vrste vlakana od koje i uzorak, a druga od vlakana koja se drugačije ponašaju prema ispitivanoj boji. Naprimer:
Za vunu od vune i pamuka
Za lan od lama i vune Za svilu: od svile i pamuka (za uzorak a i b) Za viskozu od viskoze i vume Za pamuk od pamuka i vume (za uzorak a i b) (za uzorke a i b) Za acetat od acetata i viskoze od pamuka i viskoze (za uzorak c) Za poliamid od poliamida i vune (vidi TUS F.S3.010 tač. 8) ili viskoze 3 Stepeni pranja AJ IC
'U zavisnosti: od obojenja i vrste vlakna razlikuju se tri stepena pranja sa postupno pojačanim dejstvom; njihov izbor zavisi od namene upofirebe obojenog tekstila. Ovi stepeni se razlikuju međusobno po sastavu kupatila, temperaturi li vremenu trajanja postupka.
a) Lako pranje: rastvor od 5 g sapuna, bez natrijum-karbonata, na 1 1 dest. vode
Temperatura 400C + 20C, Trajanje postupka: 30 min.
b) Srednje pranje: Rastvor od 5 g sapuna i 2 E. kalc. sode (Na:COx) ili 5,4 g krist. sode (NaxCOxa.12H-5O) na 1 1
Temperatura 600C + 20C Trajanje postupka 30 min.
c) Jako pranje: rastvor kao pod b) Temperatura 95 _ 20C, Trajanje postupka 30 min.
Odnos u kupatilu je 1:50. . e" ZN. Sapun ne sme da ima slobodne alkalije, mora da sadrži masne kiseline oko 85% i da bude, po mogućstvu, u ljuspama.
Vrednost pH sapunskog rastvora od 5 g/lI treba da bude 9,5 do 10,5.