JUS standardizacija

182

Određivanje specifične težime areometrom

Ulje, kome se određuje specifična težina, zagreje se ili ohladi prema potrebi, talo da, se u cilimdru za vreme merenja postigne temperatura: 200GC. 'Uljie treba dobro promešati, ali pri tom. paziti. da se me sPvaraju mehurići. Areometar treba: da bude čist i suv; pažljivo se stavlja iu ulje tako da me prilegne uz zidove cilimdrai ili: .da, me povuče sobom mehuriće vazduha. Najbolje je da se upotrebi areometar sa ugrađenim termom-etrom. SDecifična težina se čita, pošto se areometar umiri,

a pri tom se pazi da ne dodiruje zidove cilindra.

Specifična težina čita se kod providmnih ulja u ravni: donjeg meniskusa, dok se kod tammihi ulja čita. gornji rub mueniskusa, pa se radi korekcije 'dodđaje pročitamoj:i specifičnoj težini deo skale, koji odgovara dužini od 2 mm. Kod merenja specifične težine areometrom, dozvoljava: se odstupamje od majviše — 0,001.

Alko se specifična težina ne određuje tačno kod 20" dodaje se ili oduzima. 0,00069 za svaki: stepem više ili manje od 20%.

Određivanje specifične težine mpikmometrom.

Piknometar se napumi uljemi i stavi u: vodeno kupatilo za vreme pola ido jedmog časa da stoji na temperaturi 20%' tako da ulje wi piknometrui postigne tu femperaituru. Zatim se, alto je potrebno, dopumi do marke. Piknometar se zatim izvadi: iz. vode, pažljivo obriše, osuši i meri. Merii se ma vazduhu. ı

Specifična težina ulja izračumava se ma sledeći način: ako se težina vode koja se nalazi u piknometru pri kalibrisanjui obeleži sa w grama, a sa f grama težina ulja u pikmometru pri ispitivanju, specifična težina ulja dobiva se po formuli:

if. Spec. tež. =

ww — 0,000025 w (t-20%")

Faktor 0,0000% pretstavlja Meoeficijent širemja stakla. Kad se specifična, težina: ulja. određuje na nelcoj drugoj temperaturi, tada se za svaki stepen temperaturske razlike ispod 20% dodaje, a za svaki stepen iznad 20% oduzima brojna vredmost 0,00069.

Određivanje indeksa. refrakcije

Određivanje se može izvršiti bilo kojom pozmatom metodom, ali se majviše upotrebljavaju imstrumenti koji rade na principu kritičnog igla. Određivanije treba: vršiti ma 200C — 202C. Indeks refrakcije ulja opada alto temperatura raste, i obratno alto temperatura opada indeks refrakcije raste. Temperaturni Moeficijeni: za 1'C je gotovo za sva ulja 0,00035. Tndeks refrakcije za stamdardmu temperaturu treba dakle izračumafti iz indeksa dobivenop) ikod bilo koje temperature tako, što se odbije 0,00035 za svalki stepen razlike n temperaturi, altı. se radi: kod temperature niže od standardme, ili se ista brojna vrednost dodaje, kad se radi. kodi više temperature od standamrmdm:e, Ulje mora: biti optički bistro i bez vode. Tačni rezultati mogu se dobiti samo upotrebom monohromatske svetlosti sa talasnom dužimom: 589,53. Bela difuzna svetlost može se upotrebiti za instrumente, koji su snabdeveni sa Amici kompenzacionom prizmom, koja je tako prilagođena da kalibriše instrument ma talasnu dužinu 589,3: mm. Određivanja uz upotrebu difuzne svetlosti su samo onda tačna, ako se dobije oštra i bezbojna granična limija između tammog i svetlog polja. Alko se upotrebi instrument sa Amici prizmama,

| STANDARDIZACIJA–·

mprostor između njih mora biti potpumo ispumijen ulljem, kioje me sme da ima mehuriće vazduha. Treba dosta vremena da se izjedmači: tempera= tura ulja i instrumenta sa temperaturom na. kojoj se vrši određivanje. Alo se određivamje vrši na sobnoj, temperaturi, temperatura instrumenta mora biti konstantna majmanje 5. mimuta. Ako. se temperatura određivamja znatno razlikuje od: sobne temperature potrebno je mmogo više VTemema da: se temperatura; ustali i tada: treba odreGđivanje vršiti u imtervalima kad je temperatura kionmstanitna..

Određivanje ispamljivih sastojaka i vode

U Petrijevu posudicu ukojoj se malazi prethodno dobro Žžareni pesak, odmeri se 10 do 15 g ullja, dobro pomeša: i suši jedam čas na, 105"C. Ostavi se pola časa u eksikatoru da: se hladi a zatim se meri. Ponovo se suši još pola. časa, hladi i meri. Sušenje se ponavlja sve dotle dok razlika između dva uzastopna merenja me bude manja od 1 mg.

Sušenje se vrši u struji inertnog gasa.

Određivanje vode

Ova metoda preporučuje se za uzorke, koji sa'drže više od 1% vode; treba znati sadržaj vode mezavisno od ostalih isparljivih: sastojaka.

Izmeri se 20 do 100 gp ulja u stallenu bocu, od 900 ml i pomeša sa 50 ml ksilola zasićenog vodom. Doda se mekoliko kkomadića plovućcea, pa se boca zapuši osušenim čepom, kroz Moji prolazi cev, koja je u vezi sa graduisanim nastavkom i povratnim Rkonidemzatorom. Zatim se polako kuva; Dare koje destilišu padaju iz povratnog kondenzatora u graduisami mastavak, gde se kao donji sloji skupi voda. Čitanje se vrši direktno.

Određivanje nečistoće

Nečistoću sadržamu u ulju pretstavljaju mineralme čestice kao i orgamski sastojci, isključujući vodu i isparljive sastojke, koji se ne rastvaraju u specijalmom rastvaraču uz specifične uslove.

Rastvarači ikoji se mogu uporebiti. za ova određivamja su sledeći:

ekstrakciont bemzinm — koji destiluje od 80 do 1000%" i

petroletar — Koji destiluje od 40 do G6O9C i ugljendisulfidi (CS?), pre upotrebee sveže predestilovam. 5 g mlja rastvori se u 50 muta većoj količimi ekstrakcionog benzina ili petroletra i dobro izmeša: u boci odgovarajuće zapremine. Dobro promešani sadržaj u boci ostavi se da stoji preko moći na sobnoj temperaturi. Filtruje se preko filter papira, koji je pre upotrebe osušem na 105"C i izmmerj mu posuldici za mieremje. Dobro se isperu svi ostaci u boci i kvantitativno prenesu ma filter papir. Filter papir s talogom pažljivo se ispira rastvaračom, dotle, dok se zadostalo ulje potpuno me rastvori u rastvaraču. Milter papir se ostavi da rastvarač polako ispari Zatim: se filter papir s talogom suši: na; 1051C do konstamtne težine Razlika između ovog merenja i praznos filter papira preračunata ma: procenat ispitivanog ullja, daje sadržimu nečistoća. u, uzorku.

Određivanje slobodnih masnih liselina

Oko 5 gi ulja izmeri se u Erlenmayer-=oviu, bocu, doda 25 do 30 mil neutralne smeše etra i alkohola (1:1), zagreje na vodenom ikupatilu do vre-