JUS standardizacija
STANDARDIZACIJA
286
6.13. Ovako dobivemi uzorak razastre se na čistoj i suvoj staklenoj ili drvenoj ploči, dobro se izmeša čistom: kašikom: ili kakvim drugim prikladnim: predmetom, pa se četvrtamjem: izdvoji jedma polovina u količini oko 1,5 ikg. Ovako izdvojena količina od: uzorka razdeli se ma 3 jednaka dela (svaki oko 0,5 kg.), pa se svaki deo stavlja posebno u 3 prethodmo pripremljeme suve i čiste kutije od lima ili pogodme sudove od stakla. |
6.3 Sudovi i kutije u koje se stavljaju uzorci šećera treba da su snabdevene zatvaračima ikoji dobro zatvaraju ikutije da me propuštaju vlagu ji takve kostrukcije da se mogu propisno zapečatiti da se ne izmeni sadržina suda. Jedam: od tako spremiljenih uzoraka ostaje kodi pr oizvođača, odnosno prodavca, drugi primerak uzima DOtrošač, odnosno kupac, a treći primerak se čuva za slučaj spora. Gde ostaje treći primerak odlučuju sporazummo proizvođač i potrošač. :
6.3 Svaki ugoralk mora biti smaibdevem propisnom oznakom, koja se pričvršćuje na sudi ili kutiju, tako da se može izmeniti i mora sadržati sledeće podatke: — maziv. proizvođača, odmosmo isporuičioca, — ikvalitet i vrsta šećera, — datum: i mesto uzimania uzorka (datum: proizvodmje ili isporuike), — ikoličina: (u: K:g) ma, kojiu se uzorak. odmosi, — datum, :
_ _— vrste određivanja u uzorku (% vlage, 7% polarizacije, % pepela, boja),
— lice koje je wzimalo uzorke (pretstavnik. pro izvođača; ili ovlašćeni pretstavnik stranke).
1 Metode ispitivanja _
1.1 Određivamje vlage u šećeru ı Od dobro izmešanog) uzorka! šećera. odmeri se u staklenom sudu za merenje sa brušenim poklopcem tačno 10.000 sg ma analitičkoj vagi i suši u sušiOnici na 105"'C u toku od 2 časa. Gubitak težime u gramima makon sušenja, pommožem. sa. 10, daje mepo sredno “7o-ni sadržaji vlage.
17.9 Određivanije pepela u šećeru ; Pepeo se određuje univerzalnim, konduktomietr om marke PHILIPS — »Philoscop«. Način određivanja je sledeći: odmeri se 10,00 g šećera, rastvori u destilovanoji vodi i dopumi do marke 200 ml. Određivanje se sastoji iz sledećih, faza: — odmeri se otpor, a odatle sprovodljivost upotrebljene vode za rastvaranje šećera; — meri se temperatura rastvora tačno u granicama — 0,2%C; —ispere se ćelija za uronjavanje sa rastvorom koji se meri; — mer; se otpor čišćenog rastvora: i izračuna spro vodiljivost; — od sprovodljivosti šećernog rastvora odbija se sprovodljivost vode kojom je vršeno rastvaranje še-
ćera; :
— iz tablice se nalazi odgpovarajući sadržaj pepela u %;) — izvnši se temperaturska korekcija rezultata.
7.83 Određivanje procemita šećera metodom polariza cije Na analitičkoj, vagi odmeri.se IN količina šećera (26,026 gr), rastvori vrelom vodom, sipa kvamtitativno u baždareni sud zapremine 100 ml (20%4%C); tem perira na 20%, što se proverava. tačnim termometrom, ddopumi do marke, filtrira sa poklopljenim. filtrom; prvi deo se odbaci, a dalji polarizira. Pri tom. treba prethodmo proveriti skalu polarimetra kontrolnom kcvarcnom pločom skretanja oko 95 do 1007%, kao i dužinu polarizačione cevi. Polarizacija se vrši kod temperature što bliže 20'C. Neophodno je upotrebiti bihromatnii filter.
1.4 Određivamje inverta u. šećeru
Određivanje inverta vrši se po metodi OFNERA. Od rafinadnog i konzumnog šećera odmeri se 20 gr, rastvori destilovanom vodom u sud zapremine 100 ml, temperira na 20%, zatim se dopumi do mamnke i filtruje kroz staikleni. filter 'Gl. Odi filtrata se odmeri pipetom 50 mi + 10 gr šećera u Erlenmajerov sud zapremine 300 ml, doda 50 ml Ofnerovog bakarnog rastvora (5,00 gr krist. CuSO — 10,0 gr bezvodmnos' NasCOs — 300 gr Senjetove soli — 50 gr kristalmog NasHPO xy u sud od 1.000 ml) i na vrh noža bimštajna ili talka. Sud se stavi ma mrežu mpodloženu azbestnom pločom. sa kružnim olvorom O 6,5 cm. i plamenikom. dovede do ključanja.u toku 4 do 5 min. Od početka ključanja kuva s& blago tačno 5 min, a posle toga se odmah: ohladi stavljanjem. suda u hladnu vodu. Ohlađenoj, tečnosti doda se 15 mi n/1 HC1 i odmah zatim uz kružno mešanje suda višak 0,0323. N-rastvora joda (5 do 10 mil) i sud odmah začepi. Uz povremeno Kkruženje doda se posle 2 min oko 5 ml 0,5% rastvora skroba i titriše sa 0,0328 N-rastvora Na:82Os.
Alko je broji utrošenih mil rastvora Na»S:Os a, broj dodatih ml joda b, onda je
' b—-a—1 gde je jedam ml ..(1) % inverta u šećeru — korekcija na redukciju
! 100 10 gn saharoze.