JUS standardizacija
i
ii
51
6.3
6.6
6.7
Pakovanje i isporuka
So proizvedena prema ovom standardu pakuje se i isporučuje u novim fekstilnim. vrećama, ne= to sadržine 50 kg ili ıı kartonskim kutijama (manje pakovanje 1 i % Kg).
Označavanje
Ambalaža u kojoj se pakuije i isporučuje so mora da nosi sledeće podatke:
— maziv i vrstu proizvoda,
— naziv i sedište proizvođača,
— datum jodiranja,
— neto težinu.
Vreće u Mkojimam je so upakovana moraju biti vezane kanapom i snabdevene etiketom i plombom, sa podacima navedenim: u prethodnoj tački. Kartonske kutije u kojima se pakuje so moraju takođe biti snabdevene svim podacima mavedenim u {ački 5.1 ovog standarda.
uzimanje uzoraka
Uzimamje prosečnih uzoraka soli za analizu vrši
se na način opisan u odredbama koje slede.
Kod isporuke soli u vrećama prosečni uzorak sastavlja se od pojedinih vađenja sondom: sa 2/5 dubime vreće, od 57% isporučenih vreća, ali ne manje od 5 vreća.
Odvojena so iz pojedinih vreća se sakupi, dobro izmeša, zatim rastrese u obliku ravne ploče, pa se pomoću: kvadriranja uzima uzorak.
So se razastre u obliku pravilne naslage na suvu i čistu podlogu, zatim: se povulu. dve ukrštene crte, koje dele naslagu soli na četiri jednaka dela od kojih se dva suprotna odbace, a druga dva sakupe i ponovo izmešaju. Ovako se postupa: nekoliko puta sve dok težina preostale soli ne bude odgovarala količini određenoj za prosečni uzorak.
Težina prosečnog uzorka treba da, bude oko 3 kg.
Prosečan uzorak soli podeli se na mestu uzi-
manja uzorka na 3 jednaka dela, ali pod uslo-
vima da so ne sme biti ničim uprljana niti
ovlažena, pa: se svaki: deo saspe u posebno čistu,
potpuno suvu f{eglu ili sud pogodan za održa-
vanje uzoraka ı svom prvobitnom. stanju. Sud
sa uzorkom se dobro zatvori pilutenim ili sta-
klenim zapušačem, ili na drugi pogodan načim
i zalije parafinom. Od spremiljenih 3 uzorka, je-
dam se upućuje laboratoriju na analizu, drugi se
čuva na ugovorenom. mestu za. slučaj, arbitražne
amalize, a treći se predaje na raspolaganje ispo-
ručiocu. Svi Uzorci namenjeni ispitivanju mo-
raju biti snabedveni sledećim: podacima:
— nazivom' i vrstom. proizvoda,
— nazivom i mestom. proizvođača,
— Ukupnom: količinom isporuke na koju. se uzorak odnosi,
— datumom. i mestom uzimanja uzoraka,
— brojem vagona, ako je u pitanju vagonska pošiljka, — datumom: isporuke,
— potpisima lica koja su uzimala uzorke.
Pečaćenje uzoraka mora biti takvo, da isključuje mogućnost vađenja soli iz suda a da se ne povredi pečat Moji osigurava mepovredivost uzorka.
Izbor laboratorije za vršenje arbitražne analize, Tok i mesto čuvanja arbitražnog uzorka odre-
6.8
0.9
{
7.01
7.02
7.083
đuje se prema pismenom; sporazumu. zaintieresovanih stramaka. Ulkoliko rok za čuvanje uzoraka nije ugovorom predviđen, uzorci se čuvaju najmanje 3 meseca od datuma uzimanja uzoraka.
Ako u primiljenoj. isporuci soli postoje oštećena mesta na ambalaži, tada se ova mesta označe. U slučaju da postoji summja da se na oštećenim mestima pokazuje kvalitet soli koji ne odgovara MWwalitetu cele isporuke, tada se sastaVlja prosečan uzorak sa takvih oštećenih mesta, pa se analiza ovog: uzorka vrši posebno.
Ako bude postojala sumnja da je so ma nehigijenski način proizvedena ili na ma koji način inficirama „mikroorganizmima, pored hemiske analize treba da se izvrši i bakteriološka analiza na sadržaj (patogemih) klica. U ovakvom: slučaju uzorak soli se uzima na aseptičan način u sterilne sudove.
Metode ispitivanja
Određivanje ulmusa
Određivianje ukusa vrši se probamjem 5%-nog vodenog rastvora soli u destilovanoj vodi ma ukus.
Određivanje mirisa '
20 g soli rastrlja se pomoću tučka u tarjoniku sa malo vode. Mešavina ne sme pokazivati nikakav miris.
Određivanje reakcije: e
Pripremi se 20%-ni vodeni rastvor soli koji se ispituje prvo plavim a zafim crvenim lakmus papirom. Boja lakmius papira sme pri tome sasvim neznatno da se promeni.
71.04. Određivanje krupnoće zrna
7.041 Određivanje krupnoće zrna vrši se ručnim mie-
talnim sitom. Prečnik platna (mreže) za sejanje na obruču mora biti 200 mm. visima iznad mreže 25 mm. platno sita mora biti pleteno tako da pokazuje otvore oblika kvadrata, predviđenih dimenzija u ovom standardu. Pored mreže za presovanje, situ pripadaju kao delovi: podloga u ikoju sito svojim rubom čvrsto ulazi, poklopac i uložak za prijem prosejane soli, koji takođe moraju čvrsto zatvarati celi pribor za sejanje soli.
17.048. Određivanje krupnoće soli vrši se na prethodno
7.05
potpumo osušenoj soli i to: — Za određivanje krupnoće varene soli izmeri se 200 g — za određivanje krupnoće morske soli izmeri se 500 g. i Pre vršenja analize sejanja, so se mora sušiti u sušionici na 100” do 105"C, 1 do 92 časa, što zavisi od sadržaja vode. Za vreme sušenja so se mora pažljivo mišati; eventualno nastale grudvice moraju se zdrobiti staklenim štapićem. Odgovarajuće sito se namesti u podlogu, odmerema količina soli naspe u ravnomernom: sloju na sito, pa se sejanje vrši 5 minuta. Prosejana so iz uloška se sakupi i izmeri sa tačnošću od dve decimale. i Izračunavanje procenta soli koja je prošla kroz sito određenog kvadratnog otvora izračunava se prema sledećoj formuli
b >X 100
0—= ? a b= količina soli, koja je prošla kroz sito u g
a = izmerena količina soli pre sejanja wu Bg.
Određivanje vode (higroskopna - iristalna). U konusnu bocu od stakla, snabdevenu brušenim