JUS standardizacija

O COO aa OR rRN e aSCSaa OEM (2 SN = Mi iy - 5 STANDARDIZACIJA - i 165

CMJ Ma 4 “a AJK INA _ 27 OE i ed JA

o Lu – e mI–ı– II» m” –:Z—>”— Ss —c.————=——,.,

45 Pomoćni pribor, kao što su držači epruveta, baždarene korpice za merenje od metalne gaze koja ne rđa, čašice za vlagu sa brušenim poklopcima.

4.6 Uređaj za pranje ili ekstrakciju epruveta.

wzorei

5.1 Opšti uzorak mora da bude tako uzet da pretstavlja partiju pređe koja se ispituje. Kadgod je moguće, uzorci se uzimaju najmanje iz deset pakovanja. Svi uzorci se pažljivo obeležavaju.

~.

5.5 Iz opšteg uzorka uzimaju se laboratoriski uzorci tako da kvalitetno pretstavljaju opšti uzorak. Oni moraju imati dovoljnu dužinu da se na njima mogu izvršiti sva predviđena ispitivanja. Pri namotavanju laboratoriskih uzoraka pređa se odmotava (sa kopsa, kalema itd.) kao pri normalnoj upotrebi. T.aboratoriski uzorci pripremaju se u obliku kanure (povesma).

5) T.aboratoriski uzorci, koji se dovode u standardno stanje, obrađuju se prema JUS PF.S2.012.

6 Eipruveta

6.1 Dužina l Epruvete moraju imati jednu od sledećih dužina: — 9200 m za pređu ispod 12,4 tx, odnosno Nm iznad 80, — 100 m za pređu od 12,5 tx do 100 tx, odnosno Nm 10 do Nm 80,

išežičnu pređu dobivenu od jednožične pređe iznad 100 tx, odnosno Nm 0,5

do Nm 10. — 10 za jednožične ili višežične pređe od beskrajnih vlakana čiji je tx iznad 100, odnosno Nm 0,5 do Nm 10.

6.2 Broj ispitivanja i Ispituje se najmanje 10 epruveta. Ako se ispitivanjem ovog broja epruveta ne postigne propisana tačnost rezultata, ispituju se deset novih epruveta. Broj ispitivanja, odnosno iražena verovatnoća ili tačnost rezultata, određuju se sporazumno između zainteresovanih strana.

re O e 8 N 9 e. o o, B je] Ne ia O jes} s m = q Zi o PN

Primedba. Broj ispitivanja potrebnih da se dobije neka propisana tačnost određuje se prema usvojenoj statističkoj metodi. Ako je iz praktičnih razloga nemoguće izvršiti označeni broj ispitivanja, potrebno je izmeniti propisanu tačnost ili verovatnoću, ili obe.

Priprema epruveta Laboratoriski uzorci pripremljeni prema flač. B ovog standarda nameste se na vitao sa osovinom Uu horizontalnom položaju, radi lakšeg obrtanja.

Kroz uređaj za vođenje žica i kroz uređaj za dobijanje prednapona provuče se slobodan kraj pređe iz pripremljenog laboratoriskog uzorka i pričvrsti na pero vitla. Epruveta se namotava do određene dužine (vidi tačku 6.1), pod naponom od 0,5 g + 0,1 g po jedinici nominalnog broja u teksima. Dužina epruvete treba da odgovara propisanoj dužini sa tačnošću od ~ 0,59%.

Pri namotavanju epruveta, pod uslovima datim u tač. 7.2, mora se obratiti pažnja da žice ne leže jedna na drugoj, već da potrebna dužina bude namotana u jednom sloju. Slobodni krajevi povesme epruvete otseku se od laboratorijskog uzorka i zavežu. Epruveta se skine sa vifla i meri.

8 Postupak

A — Neprana pređa

8.1 Postupak na bazi mase pređe dovedene u standardno stanje. Pripremljena epruveta se izmeri u gramima u standardnoj atmosferi za ispitivanje (JUS F.S2.012).

8.2 Postupak na bazi mase suve pređe

Pripremljena epruveta smesti se u žičanu mrežu tako da vazduh slobodno struji oko nje. Mreža sa uzorkom stavi se u sušnicu zagrejanu na 1057" 3". Ako zainteresovane strane zahtevaju sušenje se vrši i na nižoj temperaturi.

Epruveta se suši do konstanine težine. Smatra se da je konstanina težina postignuta ako gubitak težine posle dva uzastopna merenja nije veći od 0,1", a posle sušenja od:

a) najmanje 20 min. kad uzorak nije vađen iz sušnice,

| b) najmanje 40 min. kad je uzorak izvađen, ohlađen i izmeren izvan sušnice.

Osušena epruveta izmeri se sa tačnošću od 0,01 g.

Ako se epruveta meri direktno u sušnici, pre merenja se isključi strujanje vazduha.

Ako se epruveta meri izvan sušnice, Žičana korpica sa epruvetom se prenese u pogodnu izmerenu posudu (čašicu za vlagu) koja se odmah zatvori i stavi u eksikator da se ohladi. Pri vađenju iz eksikatora posuda se ofvori za trenutak da bi se izjednačio vazdušni pritisak, odmah zatvori i meri.

8.3 Postupak na bazi mase suve pređe sa dodatkom propisanog procenta vlage. Postupak kao u tački 8.2. Primedba: U slučajevima kod kojih otstupanja od broja pređe nisu važna već se traži samo prosečna vrednost, jednovremeno se mogu meriti dve ili više epruvefe. . B — Prana pređa Dogovorom između zainteresovanih strana propiše se postupak ispitivanja ili ekstrahovanja epruveta. 8.4 Postupak na bazi mase prane pređe dovedene u standardno stanje. Iskuvana ili ekstrahovana epruveta osuši se na vazduhu i dovede u standardno stanje prema JUS P.S2.012, i izmeri u standardnoj atmosferi za ispitivanje sa tačnošću od 0,01 g. 8.5 Postupak na bazi mase prane suve pređe.

Iskuvana ili ekstrahovana epruveta smesti se u žičanu mrežu. tako da vazduh slobodno struji oko nje i stavi u sušnicu zagrejanu na 105 + 3”. Dalji postupak je kao u tački 8.2.

KC —= MM |] —

S [v]

e.

O IJ RI E Er RIO Ona ena ir Ina OE ir rErI Or IC a IJ O aa a EEEE EI JI NE III KE KS KA a ia SZ Ir Aar IC II IJ E IA IJ CIR LELE CIJE O ai a aa Var KI AU ISO a EOIrR PROROKA OE UA II TRR II