JUS standardizacija

STANDARDIZACIJA

organizma, svetlosti i atmosferskih prilika, dalje, specifična težina, otpornost prema gužvanju, postojanost na pranje, osobine u pogledu prljanja i moći čišćenja, postojanost form: kod nošenja i sl. Ove su osobine predodređene sam m hemijskim sastavcm vlakna i mogu se eventualno monjati samo specijalnim obradama u doradi tkanine, znači, uglavncm van dc mašaja i moći proizvođača vlakna.

Svakako je, msđutim, potrebno standardizovati one karakteristike na koje proizvođač može uticati i čije se Vrednosti mogu menjati u semcm toku proizvodnog procssa. Čvrstoća kidanja, izduženje, titar, kovrdžavost, elastičnost i sl. jesu osobine čije.su brojčane vrednosti određene faktor:ma koji leže isključivo u rukama proizvođača vlakna. Kvalitet c-luloze, kvalitet viskoze, uslovi predenja, dorade i sušenja su, na primer, faktori od kojih zavisi da li će vlakno biti jače ili slabije, sa manjim ili već.m izduženjem kod kidanja, elastičnošću ı sl.

Drugo pitanje u sklopu ovog problcma je: da li treba stanđardizovati sve osobine koje određuje proizvođač, ili semo ncke od njih, i a.ko je tako, koje? :

Svakako treba obuhvati sve once osobine koje služe za tekuću kontrolu kvaliteta vlakna u fabrici proizvođača, jer se može sa sigurnošću prctpostaviti da. je ovaj najviše zainteresovan da ispjta Što je moguće više osobina vlakna koje proizvodi. Preduslov za ovo su, razumljivo, potpuno određene mstode ispitivanja, i aparature potrebne u tome cilju.

_ S druge strane, tj. sa tačke glcdišta tekstilne f>.brike — prerađivača, potrebno je obuhvatiti sve one osobine od kojih zavisi kvalitet m•đu- i f.nslnog produkta i koje utiču na tok pr.rad=, stepen iskor.šćerjai, gubitke i sl. Može se tvrditi da se ove osobine, uglavncm, poklapaju sa osobinama koje su ušle u prethodni, uži izbor uslova za standardizaciju. :

Ako pogledsmo koje su karakteristike standardizovane u onih nekoliko zcmalja. gd» to postoji, onda ćcmo vidsti sledeće.

Nemačka Demokratska Republika je u standardu za kvalitet viskoznog csl-vlakna pam:učnog tipa obuhvatila sledeće osobine:

1) titar,

2) dužinu vlakna,

3) sadržaj dugih vlakana,

4) čvrstoću kidanja i izduženja u suvom i mokrom stanju,

5) čvrstoću kidanja u petlji, / 6) srednji stepsn pol:m»rizacije,

7) sadržaj sumpora,

8) boju — sirovi ton,

9) stepsn bubrenja,

10) sadržaj slepljenih vlokana,

11) sadržaj vlage,

12) deb:la, vlakna,

13) spoljne nečistoće, i

14) oblik poprečnog prescka.

Za viskozni rejon obuhvaćene su sledeće kargkteristike:

1) titar,

2) broj pojedinačnih niti,

3) broj zavoja,

4) čvrstoća kidanja i izduženje u suvcm i mokrom stanju, 5) oblik poprečnog prescka,

6) afinitet prcma bojama,

7) sadržaj sumpora,

8) spoljne nečistoće,

9) pokidane pojedinačne niti,

10) broj čvorova,

11) greške iz toka prednja,

- 12) moć prcmotavanja,

13) sadržaj vlage,

14) sadržaj preparacije odnosno ulja koje sc ne ispira,

15) skupljanje, i

16) stepen matiranja. |

Standardi za „kvalitet drugih istočno-evropskih zcmalja predstavljaju, više ili mnnje, modifikaciju istočno-ncmačkih normi. Ako se razmoiri šta sadrže ugovori za. kupovinu ili isporuku viskoznih vlakana u kapitalističkim zcmljz.ma u svetu, onda vid mo skoro istu sliku. Kao primsr navodimo, koje osobine obuhvata jedan japanski dvogodišnji ugovor sa jednom evropskom zemljom, o isporuci c:l-vlakna (1958—1960): a