JUS standardizacija
STANDARDIZACIJA
Za ravnotežnu vlagu saglašeno je da se izrade brže i jednostavnije metode, a Sekretarijat će pripremiti skori sastanak da se razmotre rezultati postignuti eksperimentalnim ispitivanjem.
Po pitanju uzimanja uzoraka — Radna grupa WG 7 — pokazalo se da u ovom komplikovanom i kompleksnom problemu još uvek nisu prebrođene mnoge teškoće, radi čega je potrebno da se eksperimentalna ispitivanja i dalje sprovode, da bi se na širokoj osnovi dobili rezultati podesni za izradu zajedničkog stanovišta, Na dalji rađ ove Radne grupe ispoljila su se različita, a i suprotna gledišta, i posle duže diskusije saglašeno je da izradu metoda za uzimanje uzoraka za mrke i lignitske ugljeve preuzme Potkomitet SC 2, a za koks Radna grupa za koks WG 8.
U pogleđu topivosti pepela izrađeni nacrt nadopuniće se predlogom SAD.
Po problemu koksa — Radna grupa WG 8 — diskutovano je o primenjivosti metoda za kamene ugljeve i na koks, pa je ustanovljeno da su neke od njih primenljive, ili da je potrebno uneti izvesne izmene. Od fizičkih metoda ispitivanja dovedene su do višeg statusa metode za određivanje bakovanja i koksovanja, koje su već prethodno obrađivane kod Ekonomske komisije za Evropu (ECE) u Komitetu za ugalj, a u vezi sa međunarodnom klasifikacijom uglja. Na zahtev pojedinih zemalja članica zaključeno je da se ispitaju i neke druge metode za ove osobine uglja, po kojima se vrše ispitivanja u tim zemljama, kao npr. u SAD ispitivanje na Gieseler plastometru, u SSSR standard za određivanje plastometrijskog indeksa i dr.
Po pitanju određivanja gornje kalorične vrednosti u kalorimetrijskoj bombi posle duže diskusije usvojen je predloženi nacrt. Razmatrano je pitanje određivanja kalorične vrednosti putem adiabatskog kalorimetra, pa je zaključeno da zemlje članice ovu metodu ispitaju i u roku od 6 meseci da saopšte Sekre_ tarijatu svoje rezultate.
Za direktno određivanje kiseonika zaključeno je da se obrazuje nova Radna grupa ukoliko se najpre obezbedi dovoljan broj aktivnih »P« učesnika zemalja članica.
Određivanje fosfora. Posle diskusije saglašeno je da ne treba uvoditi metodu za direktno određivanje fosfora u uglju, jer je dovoljna metoda za određivanje fosfora u pepelu uglja.
Diskutovano je, takođe, o izlaganju rezultata na raznim bazama kao na bazi »bez vlage, bez vlage i pepela, ili na ukupnu vlagu«, te su usvojene predložene formule. Što se tiče preračunavanja rezultata na bazi »bez vlage i mineralnih materija« zaključeno je da predložene formule u potpunosti ne zadovoljavaju 1 da je potrebno određiti mineralne materije u uzorku, o kojem se radi.
Razmatrane su metode za određivanje fizičkih osobina ugljeva, pa je usvojeno da se u program rada unese i određivanje mlevenja uglja, kao i granulometrijska analiza uglja.
U vezi daljnjeg rada i donešenih zaključaka predviđena su zasad sledeća zasedanja:
SC 1: 24. do 26.X 1961. god. u Londonu,
SC 2: Krajem 1961. god. u Budimpešti, a iza toga u 1962. god. u Čehoslovačkoj,
WG 2 : u roku od 6 meseci,
WG 7: u novembru 1961. god. u Essenu,
WG 8 : u Januaru 1962. u Parizu.
Za ostala zasedanja Sekretarijat će zemlje članice obavestiti naknadno.
Veoma obiman ı intenzivan rad Tehničkog komiteta ISO/TC 27, njegovih potkomiteta i radnih grupa u sve većoj meri angažuje ı obavezuje zemlje članice, pa i našu zemlju, na eksperimentalna ispitivanja i na naučno-istraživački studij tret'ranih problema.što iziskuje i znatna finansijska ulaganja. Dosadašnja saradnja i korisni rezultati koji su time bili postignuti, afirmisali su Jugoslaviju u ovom visokom međunarodnom forumu i pokazali neosporno da će i za buduće što tešnja saradnja sa ISO/TC 27 za našu zemlju biti od najvećeg značaja i interesa.
Inž. R. Misita