JUS standardizacija
STANDARDIZACIJA 7 POJAM
aaa aaa PE e area aa aaa aaa aa O ____-____- O O _____ Treba napomenuti da interni standardi preduzeća hronolcški prethode sektcrskim standardima kcji cpet prethode nacionalnim standardima. Ovakav je bio razvoj standarda i on je jcš uvek tzkav, tesno povezan za progresivno proširenje ekonomskog i trgovačkog prostora od lokalnih do regionalnih i od ovih do nacio– nalnih razmera.
34. Isti uslovi koji su stvorili ovaj razvoj postupno su dostigli multi-nzcionalni nivo, u stvari međuna– rodni nivo: uzajamna penetracija nacionalnih privreda i izvanrednog razvoja međunarodne razmene industrijskih i poljoprivrednih proizvoda učinili su međunarodnu standardizaciju prekom potrebom za svetsku privredu. Njena neophodnost raste iz dana u dan ubrzanim ritmom.
Međunarodni standardi su u stvari ti koji realno odgovaraju zemljama u razvoju.
35. Cilj Međunarodne organizacije za standardizzciju (ISO) je da podstiče razvoj standardizacije u svetu
da bi olakšala razmenu dobara i usluga i da ostvari uzajamno razumevanje u oblasti intelektuzine, tehničke i ekonomske aktivnosti. U tom pogledu ona može:
a) da omogući lakšu koordinaciju i unifikaciju nacionalnih standarda i da daje u tom smislu korisne preporuke zemljama članicama;
b) da donosi međunarodne standarde pod uslovom, da se svakom pojedinom slučaju ni jedna zemlja članica ne protivi;
o) da daje podstrek i olakšava razvoj novih standarda sa cpštim propisima koji se mogu primeniti u nacionalnoj i međunarodnoj oblasti; |
d) da organizuje razmenu informacija o radovima zemalja članica i njenih tehničkih komiteta;
e) da sarađuje sa drugim međunarodnim organizacijama zainteresovanim za srodne materije,
i preduzima sve radove koji se odnose na standardizczciju.
Pristup u članstvo Međunarodne organizacije za standardizaciju je slobodan svim nzcionalnim organizacijama za standardizaciju. Nosioci stručne aktivnosti su tehnički komiteti koje sačinjavaju delegacije zemalja članica koje žele da uzmu učešća u tim tehničkim komitetima.
Međunarodna elektrotehnička komisija (IEC), koja dejstvuje u svojstvu tehničkog odeljenja iz oblasti elektrotehničke Međunarodne organizacije za standardizaciju (ISO), je u stvari posebna organizacija. Njeni zadaci ı radovi su slični sa onima u organizaciji ISO. Njena oblast rada i radovi se međutim ograničavaju
na elektrotehniku i mogu se izložiti u dve glavne kategorije.
a) Radovi koji imaju za cilj da se omogući bolje sporazumevanje između inženjera elektrotehnike svih zemalja, stavljajući na raspolaganje mogućnost zajedničkog izražavanja: unifikacija, terminologija; saglasnost u pogledu veličina i jedinica, simbola i kraćenica, ustanovljenje graf.čkih simbola za šeme instalacija.
b) Radovi koji se bave standardizacijom električnih uređaja, obuhvatajući studiju problema električnih osobina materijala primenjenih za električnu opremu. unifikacijom garancija za određene materijale, karakteristikama, metodama ispitivanja, kvalitetom, sigurncšću, di-
menzijama koje obezbeđuju zamenljivost.
36. Ovde nije potrebno da se detaljno razmatra funkcionisanje, metode i oblasti rada ovih dveju organizacija. Međutim, nekoliko brojki treba izneti. ISO danas ima 60 stalnih članova; 10 zemalja su upisane kao dopisni članovi. ISO ima 137 tehničkih komiteta, 171 potkomiteta i 597 radnih grupa koji održavaju godišnje ukupno više od 400 zasedanja na kojima učestvuje oko 12000 delegata. Kako većina zasedanja traje duže od Jednog dana, može se reći da se svakog radnog dana prosečno tri zasedanja ISO održavaju negde u svetu. Rezultat ove izvanredne aktivnosti manifestuje se kroz objavlj:vanje prepcruka ISO, čiji brcj Ćanas prelazi 1100.
Ritam produktivnosti se ubrzava, i sadašnje stanje objavljivanja je 400 do 500 preporuka godišnje. Ove preporuke tretiraju različite predmete kao, npr., uzimanje uzoraka uljarica, oblici i mere komandnih poluga na avionima. Kao što je već napomenuto, ove se međunarodne preporuke izrađuju sa ciljem da budu obuhvaćene nacionalnim standardima zemalja-članica organizacije ISO. Kzko zemlje članice ISO predstavljaju više od 9/10 celokupne međunarodne razmene, ne može se sumnjati u prednost radova koji se izvode u okviru Međunarodne organizacije za standardizaciju ISO, zapravo, treba reći da Međunarodna organiza-– cija za standardizaciju ISO i Međunarodna elektrotehn:čka komisija IEC čine najveću organizaciju industrijske kooperacije sveta.
Međunarodna podrška nacionalnim naporima
37: Mada Međunarodna organizacija za standardizaciju (ISO) ima za glavni cilj da podstiče razvoj međunarodnih standarda, ona se nedavno orijentisala da pomaže standardizaciju zemalja u razvoju. Aktivnost Međunarodne organizacije za standardizaciju ISO se poslednjih godina pojačala u ovom smeru i osnažila svoja sopstvena sredstva da doprinese ovoj aktivnosti svojom saradnjom sa specijalizovanim institucijama Ujedinjenih nacija, Organizacijom Ujedinjenih Nzc'ja za industrijski razvoj UNIDO i Organizacijom Ujedinjenih Nacija za prosvetu, nauku i kulturu UNESCO.